Przed nami słoneczna niedziela. W nocy chwyci dość silny mróz, nawet 11 stopni poniżej zera

W ostatnich dniach sytuacja baryczna nad naszą częścią Europy nieco się zmieniła. Na pogodę w Polsce wpływają teraz wyże atmosferyczne, które dają stabilniejszą aurę.

Ponadto na zachód i południowy wschód od naszego kraju mają miejsce niże, które też zauważalnie będą oddziaływać na niedzielną aurę.

Sytuacja baryczna w niedzielę

Tego dnia (09.01.2022) od rana na południu, w centrum, na zachodzie i częściowo na wschodzie zachmurzenie okaże się bardzo małe. W pozostałej części kraju będzie ono umiarkowane bądź duże, a tylko miejscowo całkowite.

W zasadzie pogoda nie zmieni się zbytnio w ciągu dnia, jedynie na Pomorzu Zachodnim znacznie się rozpogodzi. Śnieg punktowo może prószyć na krańcach wschodnich Lubelszczyzny, na południowo zachodnich krańcach Dolnego Śląska oraz bardzo lokalnie na Pomorzu Gdańskim i Mazurach.

Spodziewane zachmurzenie i opady w godzinach popołudniowych

Opady te będą miały związek z wcześniej wspomnianymi niżami.

Temperatura maksymalna będzie bardzo wyrównana. Termometry wskażą od -2oC do -1oC na wschodzie, od -1oC do 1oC w centrum oraz od 0oC do 3oC na zachodzie. Na Dolnym Śląsku może być jeszcze cieplej, bo nawet 4oC. Ponadto na zachodzie może powiać wiatr dochodzący w porywach do 30-40 km/h.

Temperatura maksymalna w niedzielę

Noc z niedzieli na poniedziałek (09/10.01.2022) przyniesie więcej chmur na południowym zachodzie i południowym wschodzie, a zachmurzenie na północy nieco zmaleje. Śnieg w dalszym ciągu może padać lokalnie w tych rejonach, gdzie prószył w dzień. Wiatr wyraźnie już osłabnie.

Zachmurzenie i opady w nocy

Temperatura w godzinach nocnych okaże się znacznie bardziej zróżnicowana. Na wschodzie spadki temperatury będą bardzo wyraźne i możliwe są nawet dwucyfrowe mrozy.

Temperatura minimalna w nocy z niedzieli na poniedziałek według modelu GFS (na wschodzie wartości są zawyżone)

Aktualnie modele numeryczne nie radzą sobie dobrze z oszacowaniem minimalnej temperatury, ale najprawdopodobniej na Suwalszczyźnie termometry wskażą około -11/-10oC, na wschodzie od -4oC do -10oC, w centrum od -5oC do -2oC i na zachodzie od -4oC do 1oC.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na tydzień 15-21.05.2023. Pogorszenie pogody. Wystąpią opady deszczu i burze

Po okresie stabilnej wyżowej aury z umiarkowanymi temperaturami w nowym tygodniu czekają nas duże zmiany. Dominować zaczną układy niżowe, które przyniosą dużo opadów deszczu, miejscami burze, a także duże wahania temperatury. W …

Pogoda na tydzień 22-28.05.2023. Zmienna temperatura. Lokalnie przelotny deszcz i burze

Po ciepłym weekendzie z lokalnymi opadami deszczu i burzami w nowym tygodniu czeka nas zmienna pogoda z wahaniami temperatury oraz przelotnym deszczem, a lokalnie może zagrzmieć. W poniedziałek (22.05.2023) na niebie zobaczymy …

Umiarkowanie ciepły weekend. Lokalnie deszcz i burze

Ośrodek wyżowy znad Łotwy i Estonii, który kształtował pogodę w kraju przez ostatnie kilka dni zacznie ustępować. Od południa zaczniemy dostawać się w zasięg układu niżowego, który z rejonu Morza Adriatyckiego będzie …

Pogoda na tydzień 08-14.05.2023. Przed nami dość ciepłe dni i niewiele opadów

Po chłodnym i w wielu miejscach deszczowym weekendzie czeka nas pogodny i umiarkowanie ciepły tydzień. Opadów będzie mniej niż w ostatnim czasie. W poniedziałek (08.05.2023) w większej części kraju dużo pogodnego nieba, …