Przed nami solidne przymrozki. Jak długo z nami pozostaną?

W ostatnim czasie aura zmieniła się diametralnie. Po wcześniejszych wichurach, bardzo dużym zachmurzeniu i opadach deszczu nie ma już śladu. Przewagę zyskały wyże, więc mamy do czynienia ze stabilną i słoneczną pogodą. Charakteryzuje się ona jednak umiarkowaną temperaturą w dzień i niską w nocy.

Aktualna sytuacja baryczna

Już w poniedziałek nad ranem (28.02.2022) na nizinach termometry lokalnie wskazywały zaledwie -4/-5oC, a na wschodzie około -8/-7oC.

Najchłodniejsze miejscowości w poniedziałek nad ranem

W kolejnych dniach przymrozki będą osiągały bardzo zbliżone wartości do tych z ostatniego dnia lutego, a różnice okażą się niewielkie.

Temperatura minimalna we wtorek 1 marca (wartości zawyżone o około 2-4oC)

W pierwszy dzień marca przeważnie temperatura spadnie do około -5/-4oC na zachodzie i wschodzie oraz -3/-2oC w centrum kraju. Tradycyjnie w rejonach podgórskich i górskich będzie zimniej, bo nawet poniżej -10oC.

Z kolei w środę (02.03.2022) solidne przymrozki obejmą znaczną część Polski.

Temperatura minimalna w środę 2 marca (również wartości zawyżone o około 2-4oC)

Przy pogodnym niebie spadki temperatury osiągną przeważnie -6/-5oC na wschodzie i w centrum oraz -4/-3oC na zachodzie.

Za to w czwartek (03.03.2022) przymrozki powinny nieznacznie zelżeć, choć wciąż spodziewamy się temperatury oscylującej nad ranem od -5oC do -2oC w niemal całym kraju. Bardzo zbliżona temperatura będzie również w piątek (04.03.2022).

Z kolei w następnych dniach czeka nas jeszcze większe zintensyfikowanie się przymrozków. W sobotę (05.03.2022) na północnym wschodzie temperatura może spaść do nawet -8/-7oC, a na pozostałym rejonie Polski, spadki utrzymają się na podobnym poziomie.

Temperatura minimalna w sobotę, 5 marca (wartości także zawyżone o około 2-4oC)

Równie zimno okaże się w niedzielę (06.03.2022). Następnie czeka nas złagodzenie się przymrozków do około -2/-1oC. Po 10 marca jak na razie sytuacja jest jeszcze nie pewna, ale możliwe że znów nad ranem temperatura będzie znaczniej spadać poniżej zera na krótszy okres.

Seria przymrozków powinna się więc zakończyć najpóźniej w okolicach połowy miesiąca, choć o tym w następnych prognozach.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na tydzień 20-26.11.2023. Dużo opadów deszczu i śniegu. Wystąpi też silny wiatr

W przyszłym tygodniu czeka nas zmienna pogoda, wystąpią duże i częste wahania temperatury. Będzie często i obficie padać zarówno deszcz, jak i śnieg. Wystąpi również silny wiatr. Poniedziałek (20.11.2023) będzie pochmurnym dniem z …

Pogoda na tydzień 04-10.12.2023. Mniej opadów śniegu. Nocami spory mróz

Po weekendzie ze śnieżycami, w kolejnych dniach opadów będzie mniej, lecz pogodnego nieba będzie niewiele, a ujemne temperatury utrzymają się w większej części kraju. Nieco cieplej zrobi się dopiero w weekend. W …

Nadchodzą śnieżyce i marznący deszcz. Miejscami spadnie nawet 30 cm śniegu!

W weekend w południowej i częściowo wschodniej kraju minie pod znakiem śnieżyc, a na krańcach południowych także opadów marznących. Sprawcą załamania pogody będzie ośrodek niżowy, którego centrum w sobotę w południe znajdzie …

Pogoda na tydzień 06-12.11.2023. Umiarkowane temperatury i dużo przelotnych opadów

Przed nami tydzień z umiarkowanymi temperaturami jak na początek listopad i ze zmienną pogodą. Często będzie się chmurzyć i padać. Może też nieco mocniej wiać. Poniedziałek (06.11.2023) z dominacją chmur i opadów …