Przed nami solidne przymrozki. Jak długo z nami pozostaną?

W ostatnim czasie aura zmieniła się diametralnie. Po wcześniejszych wichurach, bardzo dużym zachmurzeniu i opadach deszczu nie ma już śladu. Przewagę zyskały wyże, więc mamy do czynienia ze stabilną i słoneczną pogodą. Charakteryzuje się ona jednak umiarkowaną temperaturą w dzień i niską w nocy.

Aktualna sytuacja baryczna

Już w poniedziałek nad ranem (28.02.2022) na nizinach termometry lokalnie wskazywały zaledwie -4/-5oC, a na wschodzie około -8/-7oC.

Najchłodniejsze miejscowości w poniedziałek nad ranem

W kolejnych dniach przymrozki będą osiągały bardzo zbliżone wartości do tych z ostatniego dnia lutego, a różnice okażą się niewielkie.

Temperatura minimalna we wtorek 1 marca (wartości zawyżone o około 2-4oC)

W pierwszy dzień marca przeważnie temperatura spadnie do około -5/-4oC na zachodzie i wschodzie oraz -3/-2oC w centrum kraju. Tradycyjnie w rejonach podgórskich i górskich będzie zimniej, bo nawet poniżej -10oC.

Z kolei w środę (02.03.2022) solidne przymrozki obejmą znaczną część Polski.

Temperatura minimalna w środę 2 marca (również wartości zawyżone o około 2-4oC)

Przy pogodnym niebie spadki temperatury osiągną przeważnie -6/-5oC na wschodzie i w centrum oraz -4/-3oC na zachodzie.

Za to w czwartek (03.03.2022) przymrozki powinny nieznacznie zelżeć, choć wciąż spodziewamy się temperatury oscylującej nad ranem od -5oC do -2oC w niemal całym kraju. Bardzo zbliżona temperatura będzie również w piątek (04.03.2022).

Z kolei w następnych dniach czeka nas jeszcze większe zintensyfikowanie się przymrozków. W sobotę (05.03.2022) na północnym wschodzie temperatura może spaść do nawet -8/-7oC, a na pozostałym rejonie Polski, spadki utrzymają się na podobnym poziomie.

Temperatura minimalna w sobotę, 5 marca (wartości także zawyżone o około 2-4oC)

Równie zimno okaże się w niedzielę (06.03.2022). Następnie czeka nas złagodzenie się przymrozków do około -2/-1oC. Po 10 marca jak na razie sytuacja jest jeszcze nie pewna, ale możliwe że znów nad ranem temperatura będzie znaczniej spadać poniżej zera na krótszy okres.

Seria przymrozków powinna się więc zakończyć najpóźniej w okolicach połowy miesiąca, choć o tym w następnych prognozach.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Prognoza pogody na tydzień 16-22.05.2022. Szybko zmieniająca się temperatura. Możliwe silne burze

W nadchodzącym tygodniu czeka nas zróżnicowana pogoda. Rozpocznie się on umiarkowanie ciepło, a szczególnie zimne będą noce, kiedy to przy gruncie w części regionów możliwe będą przymrozki. Kulminacja ochłodzenia nastąpi w środę. …

Sezon tornad nabiera rozpędu. W Oklahomie przeszła bardzo silna trąba powietrzna

Sezon burzowy w naszym kraju powoli nabiera rozpędu, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych już od dawna występują niszczycielskie burze. Choć tegoroczny sezon tornad nie jest nadzwyczaj intensywny, to zdarzają się groźne incydenty …

W czwartek i piątek pojawią się burze z gradem. Gdzie powinny wystąpić?

Wiosna to czas, kiedy nie tylko wzrasta temperatura i zazwyczaj pojawia się więcej słońca, ale także pojawia się coraz więcej burz. W marcu oraz w kwietniu było ich bardzo mało porównując do …

W najbliższych godzinach będzie się ocieplać. Temperatura wzrośnie do nawet 28 stopni i pojawią się burze

Obecnie w naszym kraju panuje dość ciepła i słoneczna pogoda. Taką stabilna aurę zapewnia wyż atmosferyczny, którego centrum znajduje się obecnie w pobliżu Polski. W najbliższych godzinach rozmieszczenie układów barycznych zmieni się …