Przed nami solidne przymrozki. Jak długo z nami pozostaną?

W ostatnim czasie aura zmieniła się diametralnie. Po wcześniejszych wichurach, bardzo dużym zachmurzeniu i opadach deszczu nie ma już śladu. Przewagę zyskały wyże, więc mamy do czynienia ze stabilną i słoneczną pogodą. Charakteryzuje się ona jednak umiarkowaną temperaturą w dzień i niską w nocy.

Aktualna sytuacja baryczna

Już w poniedziałek nad ranem (28.02.2022) na nizinach termometry lokalnie wskazywały zaledwie -4/-5oC, a na wschodzie około -8/-7oC.

Najchłodniejsze miejscowości w poniedziałek nad ranem

W kolejnych dniach przymrozki będą osiągały bardzo zbliżone wartości do tych z ostatniego dnia lutego, a różnice okażą się niewielkie.

Temperatura minimalna we wtorek 1 marca (wartości zawyżone o około 2-4oC)

W pierwszy dzień marca przeważnie temperatura spadnie do około -5/-4oC na zachodzie i wschodzie oraz -3/-2oC w centrum kraju. Tradycyjnie w rejonach podgórskich i górskich będzie zimniej, bo nawet poniżej -10oC.

Z kolei w środę (02.03.2022) solidne przymrozki obejmą znaczną część Polski.

Temperatura minimalna w środę 2 marca (również wartości zawyżone o około 2-4oC)

Przy pogodnym niebie spadki temperatury osiągną przeważnie -6/-5oC na wschodzie i w centrum oraz -4/-3oC na zachodzie.

Za to w czwartek (03.03.2022) przymrozki powinny nieznacznie zelżeć, choć wciąż spodziewamy się temperatury oscylującej nad ranem od -5oC do -2oC w niemal całym kraju. Bardzo zbliżona temperatura będzie również w piątek (04.03.2022).

Z kolei w następnych dniach czeka nas jeszcze większe zintensyfikowanie się przymrozków. W sobotę (05.03.2022) na północnym wschodzie temperatura może spaść do nawet -8/-7oC, a na pozostałym rejonie Polski, spadki utrzymają się na podobnym poziomie.

Temperatura minimalna w sobotę, 5 marca (wartości także zawyżone o około 2-4oC)

Równie zimno okaże się w niedzielę (06.03.2022). Następnie czeka nas złagodzenie się przymrozków do około -2/-1oC. Po 10 marca jak na razie sytuacja jest jeszcze nie pewna, ale możliwe że znów nad ranem temperatura będzie znaczniej spadać poniżej zera na krótszy okres.

Seria przymrozków powinna się więc zakończyć najpóźniej w okolicach połowy miesiąca, choć o tym w następnych prognozach.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na tydzień 20-26.02.2023. Ciepło, wietrznie i deszczowo. Ochłodzenie możliwe w weekend

W nadchodzącym tygodniu dominować będą ośrodki niżowe, które przyniosą dość wysokie temperatury, ale też częste opady, głównie deszczu oraz silny wiatr. Poniedziałek (20.02.2023) rozpocznie się dominacją chmur. Większe rozpogodzenia tylko na południowym …

Prognoza pogody na tydzień 13-19.03.2023. Przed nami coraz wyższe temperatury

W nadchodzącym tygodniu czeka nas kontynuacja dynamicznej aury z dużymi wahaniami temperatury, lecz opadów będzie nieco mniej, lokalnie możliwe są burze. Może wiać też silny wiatr. Poniedziałek (13.03.2023) z dominacją chmur. W …

Pogoda na weekend. Ciepło i na ogół słonecznie. Tylko lokalnie możliwy przelotny deszcz

W weekend obszar kraju znajdzie się pomiędzy wyżem znad Wschodniej Europy a wielocentrycznym niżem znad północnej i zachodniej części kontynentu. Nad regionami zachodnimi i północnymi będą zaznaczać się fronty związane ze wspomnianym …

Prognoza pogody na tydzień 20-26.03.2023. Ciepło, ale więcej chmur i opadów deszczu

Po ciepłym i pogodnym weekendzie czeka nas również ciepły tydzień, lecz będzie więcej chmur oraz opadów deszczu. Poniedziałek (20.03.2023) z dominacją chmur i przelotnymi opadami deszczu.  Początkowo więcej pogodnego nieba na południowym …