Przed nami solidne przymrozki. Jak długo z nami pozostaną?

W ostatnim czasie aura zmieniła się diametralnie. Po wcześniejszych wichurach, bardzo dużym zachmurzeniu i opadach deszczu nie ma już śladu. Przewagę zyskały wyże, więc mamy do czynienia ze stabilną i słoneczną pogodą. Charakteryzuje się ona jednak umiarkowaną temperaturą w dzień i niską w nocy.

Aktualna sytuacja baryczna

Już w poniedziałek nad ranem (28.02.2022) na nizinach termometry lokalnie wskazywały zaledwie -4/-5oC, a na wschodzie około -8/-7oC.

Najchłodniejsze miejscowości w poniedziałek nad ranem

W kolejnych dniach przymrozki będą osiągały bardzo zbliżone wartości do tych z ostatniego dnia lutego, a różnice okażą się niewielkie.

Temperatura minimalna we wtorek 1 marca (wartości zawyżone o około 2-4oC)

W pierwszy dzień marca przeważnie temperatura spadnie do około -5/-4oC na zachodzie i wschodzie oraz -3/-2oC w centrum kraju. Tradycyjnie w rejonach podgórskich i górskich będzie zimniej, bo nawet poniżej -10oC.

Z kolei w środę (02.03.2022) solidne przymrozki obejmą znaczną część Polski.

Temperatura minimalna w środę 2 marca (również wartości zawyżone o około 2-4oC)

Przy pogodnym niebie spadki temperatury osiągną przeważnie -6/-5oC na wschodzie i w centrum oraz -4/-3oC na zachodzie.

Za to w czwartek (03.03.2022) przymrozki powinny nieznacznie zelżeć, choć wciąż spodziewamy się temperatury oscylującej nad ranem od -5oC do -2oC w niemal całym kraju. Bardzo zbliżona temperatura będzie również w piątek (04.03.2022).

Z kolei w następnych dniach czeka nas jeszcze większe zintensyfikowanie się przymrozków. W sobotę (05.03.2022) na północnym wschodzie temperatura może spaść do nawet -8/-7oC, a na pozostałym rejonie Polski, spadki utrzymają się na podobnym poziomie.

Temperatura minimalna w sobotę, 5 marca (wartości także zawyżone o około 2-4oC)

Równie zimno okaże się w niedzielę (06.03.2022). Następnie czeka nas złagodzenie się przymrozków do około -2/-1oC. Po 10 marca jak na razie sytuacja jest jeszcze nie pewna, ale możliwe że znów nad ranem temperatura będzie znaczniej spadać poniżej zera na krótszy okres.

Seria przymrozków powinna się więc zakończyć najpóźniej w okolicach połowy miesiąca, choć o tym w następnych prognozach.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda. Pochmurny i mglisty weekend. Miejscami opady różnego rodzaju

W weekend pogodę w kraju będzie kształtował ośrodek wyżowy, który będzie się przemieszczał znad Alp nad południowe regiony Polski. W sobotę na zachodzie zaznaczy się zanikający front okluzji. Zarówno w pierwszy, jak …

Pogoda. Ciepły koniec tygodnia. Miejscami wystąpią przelotne opady deszczu i mgły

W piątek obszar kraju znajdzie się na skraju rozległego ośrodka wyżowego rozciągającego się od Hiszpanii po Morze Czarne i Ukrainę. Natomiast w sobotę i niedzielę nad Polską zaznaczy się pofalowany front związany …

Prognoza pogody na tydzień 31.10-06.11.2022. Nadchodzi ochłodzenie i więcej opadów deszczu

Po wyjątkowo ciepłym końcu października na początku listopada czekają nas zmiany w pogodzie. Wyraźnie się ochłodzi, lecz opadów nadal będzie niewiele. Dopiero końcówka nowego tygodnia przyniesie częstsze opady deszczu w naszym kraju. …

Prognoza pogody na tydzień 21-27.11.2022. Niskie temperatury i przelotne opady

W nadchodzącym tygodniu czeka nas pogoda typowa dla przedzimia. Temperatura będzie się przeważnie wahać między 0 a 5oC i wystąpią opady różnego rodzaju. Nieco cieplej zrobi się pod koniec tygodnia. Poniedziałek (21.11.2022) …