Rekordowo suchy marzec. Lokalnie do końca miesiąca nie spadnie nawet kropla deszczu

Marzec do tej pory zapisuje się nadzwyczaj sucho. Pada rzadko i słabo. Dzieje się tak za sprawą silnych układów wyżowych. Dopiero w ostatnich godzinach mocniejsze opady pojawiły się na południu i miejscami na zachodzie, jednak to tylko krótka przerwa w suchym okresie.

Obecne rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą, 16.03.2022, 17:00 UTC, źródło: meteocentre.com

Sytuacja ta sprawia, że w wielu miejscach mamy coraz większy niedostatek opadów. Ziemia jest coraz bardziej wysuszona. To bardzo niekorzystne, zwłaszcza na starcie wegetacji roślin.

Zagrożenie pożarowe w lasach, źródło: Instytut Badawczy Leśnictwa

Sucha i słoneczna aura sprzyja także zagrożeniu pożarowemu w lasach, które w wielu miejscach jest na średnimi poziomie, a w niektórych regionach na wysokim. Dochodzi do licznych pożarów lasów i nieużytków.

Dodatkowym czynnikiem sparzającym wysychaniu gleby jest coraz wyższa temperatura, która na coraz większym obszarze zaczyna przekraczać 10oC.

Niestety w najbliższym czasie zamian w pogodzie nie widać. W dalszym ciągu władzę nad pogodą sprawować będą silne układy wyżowe, a co za tym idzie sumy opadów będą niewielkie.

Prognozowane przez model GFS rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą na 20.03.2022, 12:00 UTC

W wielu częściach kraju do końca następnego tygodnia może nie spać nawet jedna kropla deszczu. Niewielkie opady możliwe będą tylko miejscami na północy.

Dodatkowo po ochłodzeniu w ostatnich dniach tego tygodnia w ostatniej dekadzie miesiąca czeka nas jeszcze większe ocieplenie od obecnego. W większości kraju możemy zanotować około 15oC, a w lokalnie nawet blisko 20oC.

Prognozowana przez model GFS suma opadów do 01.04.2022, 00:00 UTC

Nie jest wykluczone, że zmian w pogodzie nie uświadczymy nawet do końca miesiąca. Istnieją, zatem szanse na to, że marzec może się zapisać rekordowo sucho, w wielu miejscach z sumami opadów na poziomie zaledwie kilku mm.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na tydzień 11-17.09.2023. Nadchodzą zmiany. Pojawią się opady i burze

W nadchodzącym tygodniu czekają nas zmiany w pogodzie. Pojawi się nieco więcej chmur i opadów, wystąpią też wahania temperatury. Tylko na początku tygodnia utrzyma się jeszcze pogodna aura i gorąco. W poniedziałek …

Prognoza na tydzień 04-10.09.2023. Powrót letniej pogody. Wystąpi upał?

Po ochłodzeniu na przełomie sierpnia i września w kolejnych dniach czeka nas powrót prawdziwie letniej aury. Temperatury będą wysokie, a na niebie dominować będzie słońce. Opadów będzie niewiele. Mimo, że wraz z …

Bardzo ciepła środa i czwartek. Na termometrach nawet 28 stopni

W środę oraz czwartek pogodę w kraju będzie kształtował ośrodek wyżowy znad wschodniej części kontynentu. Napływać będzie powietrze polarne kontynentalne. Dziś (27.09.2023) rano dużo chmur piętra niskiego na północy, w centrum i …

Pogoda na tydzień 18-24.09.2023. Duże wahania temperatury i możliwe burze

W nowym tygodniu czeka nas zmienna pogoda. Wystąpią spore wahania temperatury, a także ulewy i miejscami burze. W najcieplejsze dni lokalnie może być w pobliżu 30oC. W poniedziałek (18.09.2023) rano dużo chmur …