Rekordowo suchy marzec. Lokalnie do końca miesiąca nie spadnie nawet kropla deszczu

Marzec do tej pory zapisuje się nadzwyczaj sucho. Pada rzadko i słabo. Dzieje się tak za sprawą silnych układów wyżowych. Dopiero w ostatnich godzinach mocniejsze opady pojawiły się na południu i miejscami na zachodzie, jednak to tylko krótka przerwa w suchym okresie.

Obecne rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą, 16.03.2022, 17:00 UTC, źródło: meteocentre.com

Sytuacja ta sprawia, że w wielu miejscach mamy coraz większy niedostatek opadów. Ziemia jest coraz bardziej wysuszona. To bardzo niekorzystne, zwłaszcza na starcie wegetacji roślin.

Zagrożenie pożarowe w lasach, źródło: Instytut Badawczy Leśnictwa

Sucha i słoneczna aura sprzyja także zagrożeniu pożarowemu w lasach, które w wielu miejscach jest na średnimi poziomie, a w niektórych regionach na wysokim. Dochodzi do licznych pożarów lasów i nieużytków.

Dodatkowym czynnikiem sparzającym wysychaniu gleby jest coraz wyższa temperatura, która na coraz większym obszarze zaczyna przekraczać 10oC.

Niestety w najbliższym czasie zamian w pogodzie nie widać. W dalszym ciągu władzę nad pogodą sprawować będą silne układy wyżowe, a co za tym idzie sumy opadów będą niewielkie.

Prognozowane przez model GFS rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą na 20.03.2022, 12:00 UTC

W wielu częściach kraju do końca następnego tygodnia może nie spać nawet jedna kropla deszczu. Niewielkie opady możliwe będą tylko miejscami na północy.

Dodatkowo po ochłodzeniu w ostatnich dniach tego tygodnia w ostatniej dekadzie miesiąca czeka nas jeszcze większe ocieplenie od obecnego. W większości kraju możemy zanotować około 15oC, a w lokalnie nawet blisko 20oC.

Prognozowana przez model GFS suma opadów do 01.04.2022, 00:00 UTC

Nie jest wykluczone, że zmian w pogodzie nie uświadczymy nawet do końca miesiąca. Istnieją, zatem szanse na to, że marzec może się zapisać rekordowo sucho, w wielu miejscach z sumami opadów na poziomie zaledwie kilku mm.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

W połowie maja prawdopodobne silne ocieplenie i burze. Temperatura wzrośnie powyżej 25 stopni

Już od dłuższego czasu pogoda w naszym kraju jest dość słoneczna z temperaturą oscylującą zazwyczaj w granicach 17-21oC. Póki co w tym roku nie mieliśmy do czynienia z gorącą aurą, ale wszystko …

Prognoza pogody na tydzień 23-29.05.2022. Dość niskie temperatury i sporo opadów deszczu

W nowym tygodniu czeka nas zupełnie odmienna pogoda niż w ostatnim czasie. Władze w pogodzie przejmą ośrodki niżowe, które sprowadzać będą częste opady deszczu. Miejscami wystąpić mogą burze. Temperatury natomiast będą co …

Prognoza długoterminowa. Ciąg dalszy ocieplenia. Miejscami wystąpią burze

Aktualnie w naszej części kontynenty panuje spokojna i wyżowa pogoda. Co prawda, w kolejnych dniach punktowo pojawiać się będą komórki burzowe, to jednak zachmurzenie z reguły okaże się znikome, a temperatura dość …

Prognoza pogody na tydzień 02-08.05.2022. Dość wysokie temperatury i coraz więcej burz

Tegoroczny weekend majowy mija pod znakiem bardzo słonecznej oraz dość ciepłej aury. Jak się okazuje, również pierwszy tydzień tego miesiąca przyniesie ładną pogodę, choć gdzieniegdzie pojawią się zjawiska burzowe. Ponadto temperatura w …