Rekordowo suchy marzec. Lokalnie do końca miesiąca nie spadnie nawet kropla deszczu

Marzec do tej pory zapisuje się nadzwyczaj sucho. Pada rzadko i słabo. Dzieje się tak za sprawą silnych układów wyżowych. Dopiero w ostatnich godzinach mocniejsze opady pojawiły się na południu i miejscami na zachodzie, jednak to tylko krótka przerwa w suchym okresie.

Obecne rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą, 16.03.2022, 17:00 UTC, źródło: meteocentre.com

Sytuacja ta sprawia, że w wielu miejscach mamy coraz większy niedostatek opadów. Ziemia jest coraz bardziej wysuszona. To bardzo niekorzystne, zwłaszcza na starcie wegetacji roślin.

Zagrożenie pożarowe w lasach, źródło: Instytut Badawczy Leśnictwa

Sucha i słoneczna aura sprzyja także zagrożeniu pożarowemu w lasach, które w wielu miejscach jest na średnimi poziomie, a w niektórych regionach na wysokim. Dochodzi do licznych pożarów lasów i nieużytków.

Dodatkowym czynnikiem sparzającym wysychaniu gleby jest coraz wyższa temperatura, która na coraz większym obszarze zaczyna przekraczać 10oC.

Niestety w najbliższym czasie zamian w pogodzie nie widać. W dalszym ciągu władzę nad pogodą sprawować będą silne układy wyżowe, a co za tym idzie sumy opadów będą niewielkie.

Prognozowane przez model GFS rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą na 20.03.2022, 12:00 UTC

W wielu częściach kraju do końca następnego tygodnia może nie spać nawet jedna kropla deszczu. Niewielkie opady możliwe będą tylko miejscami na północy.

Dodatkowo po ochłodzeniu w ostatnich dniach tego tygodnia w ostatniej dekadzie miesiąca czeka nas jeszcze większe ocieplenie od obecnego. W większości kraju możemy zanotować około 15oC, a w lokalnie nawet blisko 20oC.

Prognozowana przez model GFS suma opadów do 01.04.2022, 00:00 UTC

Nie jest wykluczone, że zmian w pogodzie nie uświadczymy nawet do końca miesiąca. Istnieją, zatem szanse na to, że marzec może się zapisać rekordowo sucho, w wielu miejscach z sumami opadów na poziomie zaledwie kilku mm.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Prognoza pogody na tydzień 07-13.11.2022. Dość wysokie temperatury i zmienne zachmurzenie

Po ciepłym początku listopada z w miarę stabilną pogodą w nadchodzącym tygodniu czeka nas zmienna pogoda i dość wysokie temperatury. Poniedziałek (07.11.2022) rozpocznie się dominacją chmur. W zachodniej, południowej oraz wschodniej części …

Prognoza pogody na tydzień 14-20.11.2022 Nadchodzi duże ochłodzenie. Możliwe opady śniegu

W nowym tygodniu czekają nas dużo zmiany w pogodzie. Po ciepłej pierwszej dekadzie listopada nadejdzie duże ochłodzenie. Miejscami mogą się pojawić pierwsze opady śniegu poza terenami górskimi. Poniedziałek (14.11.2022) z przewagą zachmurzenia …

Zmiany w pogodzie. W drugiej połowie tygodnia pierwszy powiew zimy

W drugiej połowie tygodnia dominujący wpływ na pogodę w kraju będą miały wpływ dwa układy baryczne. Wyż znad północnej i północno wschodniej części kraju, a także ośrodek niżowy znad wschodniej części kraju. …

Nadchodzą intensywne opady śniegu. Gdzie wystąpią?

Większa część Europy znajduje się w zasięgu głębokiego i rozległego, wielocentrycznego układu niżowego znad Północnego Atlantyku. Dodatkowo na jego obrzeżach na śródziemnomorskim wybrzeżu Francji wczoraj rozwinął się kolejny ośrodek niżowy. Obecnie znajduje …