Rozpoczął się sezon na obłoki srebrzyste. Jak i kiedy obserwować te niesamowite chmury?

Obłoki srebrzyste występują głównie późną wiosną i latem. Te niezwykłe chmury rozświetlają niebo po zachodzie słońca oraz przed jego wschodem. Do obserwacji wystarczą sprzyjające warunki pogodowe i gołe oko.

To niesamowite zjawisko to najwyższe chmury występujące w atmosferze. Znajdują się one około 80-100 km nad Ziemią. Dla porównania pozostałe chmury, które widzimy na co dzień występują na wysokości od 1 do około 10 km. Na naszej części półkuli najlepszy okres do ich obserwacji zaczyna się w połowie maja i trwa do końca sierpnia. Najczęściej obserwowane są w pasie pomiędzy 50° i 70° (północnej i południowej szerokości geograficznej).

Klasyfikacja chmur pod względem wysokości występowania i typu

Ten typ chmur został odkryty stosunkowo niedawno, bo w 1885 roku przez Witold Ceraskiego, rosyjskiego astronoma polskiego pochodzenia. Badania sugerują, że obłoki złożone są z mikroskopijnych kryształków lodu. W jaki sposób para wodna występuję na takiej wysokości atmosfery jest do tej pory niepewne.

Jest jednak kilka hipotez, a jedną z nich jest to, że obłoki powstają po startach rakiet i wahadłowców kosmicznych. Gazy wylotowe silników używanych w czasie przelotu na tej wysokości składają się w zdecydowanej części z pary wodnej. Kolejną możliwością są upadki meteorów.

Mechanizm oświetlania obłoków srebrzystych przez Słońce znajdujące się tuż pod horyzontem

Słońce, mimo że po zachodzie lub przed wschodem jest ukryte pod horyzontem, nadal świeci. Jego promienie nie docierają już do nas, ale wciąż padają na pewien obszar nieba. Niższe chmury o tej porze są już schowane w cieniu, ale obłoki srebrzyste znajdujące się bardzo wysoko są wciąż widoczne, ponieważ odbijają swoją dolną częścią światło od słońca.

Obłoki srebrzyste nad Polską (meteocentrum.pl)

Do obserwacji obłoków wystarczy dobra pogoda po zachodzie słońca lub przed jego wschodem (najlepiej gdy niebo jest bezchmurne). Oczywiście obserwację należy prowadzić w kierunku w którym słońce zachodziło lub będzie wschodzić.

Na naszej stronie znajduje się obraz satelitarny oraz radar opadów, który zdecydowanie pomoże w ustaleniu czy warto wybrać się na polowanie tych chmur. Istnieje również specjalny radar przedstawiający szanse na wystąpienie obłoków srebrzystych w danym dniu.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na tydzień 11-17.03.2024. Dość ciepło, ale sporo opadów

Nadchodzący tydzień rozpocznie się deszczowo i umiarkowanymi temperaturami. Pod jego koniec nadejdzie większe ocieplenie, będzie też więcej słońca oraz mniej opadów. Poniedziałek  (11.03.2024) z dominacją chmur i opadów deszczu, w Tatrach opady …

Pogoda na tydzień 04-10.03.2024. Znaczne ochłodzenie i więcej opadów deszczu oraz śniegu

W nowym tygodniu czekają nas duże zmiany. Pogoda sprawi nam niemiłą niespodziankę. Wyraźnie się ochłodzi, wystąpi też więcej opadów, głównie deszczu, choć miejscami możliwy będzie także śnieg. Lokalnie wystąpić mogą też burze. …

Prognoza na tydzień 25-31.03.2024. Nadchodzi duże ocieplenie i sporo słońca

W nadchodzącym tygodniu czekają nas duże zmiany w pogodzie. Po chłodnym jego początku z przelotnymi opadami różnego rodzaju zacznie się wyraźnie ocieplać, dodatkowo niebo rozpogodzi się, a opadów będzie mniej. Będziemy mogli …

Pogoda na tydzień 18-24.03.2024. Zmienna temperatura i sporo opadów

W prognozie na nadchodzący tydzień nie mamy dobrych informacji. Czekają nas wahania temperatury, będzie mało słońca i często będzie padać. Początkowo może być to śnieg. Poniedziałek (18.03.2024) z dominacją chmur i przelotnymi …

Obserwuj nas

Najnowsze artykuły

Prognoza na tydzień 25-31.03.2024. Nadchodzi duże ocieplenie i sporo słońca

W nadchodzącym tygodniu czekają nas duże zmiany w pogodzie. Po...

Pogoda na tydzień 18-24.03.2024. Zmienna temperatura i sporo opadów

W prognozie na nadchodzący tydzień nie mamy dobrych informacji. Czekają...

Pogoda na tydzień 11-17.03.2024. Dość ciepło, ale sporo opadów

Nadchodzący tydzień rozpocznie się deszczowo i umiarkowanymi temperaturami. Pod jego...