Silne burze nad Polską w środę, 19.06. Gdzie jest burza?

Silne burze nad Polską w środę, 19.06. Silne burze nad Polską w środę, 19.06.
Silne burze nad Polską w środę, 19.06.

Zgodnie z prognozami nad krajem rozwijają się gwałtowne burze. Mają one związek z niżem, którego centrum w środę w południe znajdowało się nad Łotwą. Nad krajem wędruje chłodny front z nim związany. Z południa napływa gorąca masa powietrza, a za frontem dużo chłodniejsza polarno-morska.

gme tkb na p 036 000 4

Gwałtowne burze rozwijają się w środę nad Polską. Teraz (godz. 14:40) mamy dwie strefy burz. Pierwsza z nich przemieszcza się nad środkowym Mazowszem, a druga rozwija się na Górnym Śląsku. Niektóre burze mają cechy superkomórek, a więc możliwe są z nich opady bardzo dużego gradu i silny wiatr. W kolejnych godzinach zjawisk będzie jeszcze więcej, będą miały również większe natężenie.

burzewpolsce sroda 19 06
Burze nad Polską w środę, godz. 14:40

Kolejne godziny przyniosą intensyfikację burz w rejonie Śląska i Opolszczyzny oraz południowej części woj. łódzkiego i mazowieckiego. Zjawiska szybko będą organizować się w większy układ burzowy, w którym mogą występować niebezpieczne superkomórki burzowe.

Przypominamy, że czasie burz wystąpią ulewne opady deszczu do 20-30 mm i opady gradu do 2-3 cm (w przypadku superkomórek możliwe są przypadki do nawet 5-7 cm). Wiatr w porywach będzie osiągał 70-80 km/h, a w superkomórkach do 90-100 km/h. W przypadku rozwoju formacji liniowej nawet do 110-120 km/h. W czasie superkomórek możliwy jest też rozwój trąb powietrznych.

🔴 Bieżącą sytuację można śledzić na radarach dostępnych na naszej stronie internetowej:

🌧 Radar opadów: https://meteocentrum.pl/radar-opadow

🌩 Radar burz: https://meteocentrum.pl/radar-burz

564n56445

Późnym popołudniem silne burze dadzą się we znaki w Świętokrzyskim, Małopolskim i na Lubelszczyźnie. Wieczorem oraz w pierwszej części nocy burze dotrą również nad Podkarpacie, ale wtedy powinny mieć już mniejsze natężenie, choć w przypadku rozwoju linii szkwałowej nadal będą stanowić spore zagrożeniem bardzo silnym wiatrem.