Zgodnie z prognozami nad krajem rozwijają się gwałtowne burze. Mają one związek z niżem, którego centrum w środę w południe znajdowało się nad Łotwą. Nad krajem wędruje chłodny front z nim związany. Z południa napływa gorąca masa powietrza, a za frontem dużo chłodniejsza polarno-morska.
Gwałtowne burze rozwijają się w środę nad Polską. Teraz (godz. 14:40) mamy dwie strefy burz. Pierwsza z nich przemieszcza się nad środkowym Mazowszem, a druga rozwija się na Górnym Śląsku. Niektóre burze mają cechy superkomórek, a więc możliwe są z nich opady bardzo dużego gradu i silny wiatr. W kolejnych godzinach zjawisk będzie jeszcze więcej, będą miały również większe natężenie.
Kolejne godziny przyniosą intensyfikację burz w rejonie Śląska i Opolszczyzny oraz południowej części woj. łódzkiego i mazowieckiego. Zjawiska szybko będą organizować się w większy układ burzowy, w którym mogą występować niebezpieczne superkomórki burzowe.
Przypominamy, że czasie burz wystąpią ulewne opady deszczu do 20-30 mm i opady gradu do 2-3 cm (w przypadku superkomórek możliwe są przypadki do nawet 5-7 cm). Wiatr w porywach będzie osiągał 70-80 km/h, a w superkomórkach do 90-100 km/h. W przypadku rozwoju formacji liniowej nawet do 110-120 km/h. W czasie superkomórek możliwy jest też rozwój trąb powietrznych.
Bieżącą sytuację można śledzić na radarach dostępnych na naszej stronie internetowej:
Radar opadów: https://meteocentrum.pl/radar-opadow
Radar burz: https://meteocentrum.pl/radar-burz
Późnym popołudniem silne burze dadzą się we znaki w Świętokrzyskim, Małopolskim i na Lubelszczyźnie. Wieczorem oraz w pierwszej części nocy burze dotrą również nad Podkarpacie, ale wtedy powinny mieć już mniejsze natężenie, choć w przypadku rozwoju linii szkwałowej nadal będą stanowić spore zagrożeniem bardzo silnym wiatrem.