Silne burze nad Polską w środę. Najgroźniej na wschodzie. Możliwy duży grad i wiatr do 100 km/h

raychel sanner m 5pFjuxSBk unsplash raychel sanner m 5pFjuxSBk unsplash

Końcówka lipca przynosi upalną i miejscami burzową aurę. We wtorek burze rozwijały się na wschodzie i północy kraju, lokalnie były gwałtowne. W środę prognozujemy jeszcze większą ilość zjawisk burzowych i bardzo prawdopodobne, że będą również silniejsze.

W środę (28.07.2021) do wschodniej połowy Polski napływać będzie jeszcze gorąca i wilgotna masa powietrza, z kolei na zachodzie obecna będzie już suchsza i odrobinę chłodniejsza masa powietrza polarno morskiego. Na wschodzie czeka nas upał, nawet do 33 stopni.

cape 20210727 12 027
Prognozowana chwiejność termodynamiczna (trochę zaniżona w centralnych regionach)

Jak widzimy na powyższej mapie, prognozowane wartości chwiejności termodynamiczne osiągną od 500 do 2000 j/kg. Modele numeryczne prognozują również wystąpienie zwiększonego przepływu powietrza (DLS do 15-20 m/s, SRH do 150-200 m2/s2).

Takie warunki pozwoliłby na rozwój wielu burz, które będą miały umiarkowaną i dużą siłę. Pierwsze burze mogą występować już około południa, ale nie powinny być jeszcze silne.

1
Prognozowane opady i burze według modelu UM o godz. 13:00

Według modelu UM pierwsze burze rozwiną się między innymi w pasie od Opolszczyzny, przez Ziemie Łódzką, Kujawy po Pomorze Gdańskie. Komórki burzowe mogą powstać również w Małopolsce i na Podkarpaciu.

2
Prognozowane opady i burze według modelu UM o godz. 16:00

Po południu nastąpiłby znaczy rozwój konwekcji i burz. Burze rozwijać mają się w tym samych regionach przesuwając się w kierunkach wschodnich, jednocześnie zwiększają swoją siłę. W tej fazie konwekcji zapewne będą występować superkomórki burzowe.

3
Prognozowane opady i burze według modelu UM o godz. 19:00

Późnym popołudniem i wieczorem najwięcej burz występować będzie już we wschodnich województwach i tutaj nadal mogą być silne, zwłaszcza na Mazowszu, w Świętokrzyskim, na Mazurach i Podlasiu. W pierwszej części nocy burze powinny zacząć opuszczać Polskę, choć lokalnie mogą występować również w trakcie nocy ze środy na czwartek.

W czasie burz prognozujemy ulewne opady deszczu (do 20-30 mm, choć lokalnie sumy opadowe mogą osiągnąć 50 mm), opady gradu o średnicy 2-3 cm, a w przypadku superkomórek burzowych do 4-5 cm oraz bardzo silne podmuchy wiatru lokalnie nawet do 100 km/h.

Bieżące położenie opadów i burz można śledzić na naszej stronie internetowej. Radar opadów jest dostępny tutaj, a detektor burz w tym miejscu.