Silny upał w Polsce. W sobotę przejdą gwałtowne burze

W piątek Polska znajdzie się w zasięgu ośrodka wyżowego znad południowego wschodu Europy. Od zachodu nasunie się po południu ciepły front. Przed frontem zalegać będzie ciepłe powietrze polarne morskie. Natomiast za nim zacznie postępować adwekcja powietrza zwrotnikowego.

Większe zmiany czekają nas w sobotę, kiedy to z zachodu na wschód nad krajem wędrował będzie chłodny front atmosferyczny. Związany on będzie z rozległym i dość głębokim niżem z rejonu Wysp Brytyjskich.

 

Prognozowane rozlokowanie ośrodków barycznych (21.08.2020, 12 UTC)

W piątek (21.08.2020) rano prawie w całym kraju na niebie dominować będzie słońce i tylko miejscami trochę niegroźnych chmur piętra wysokiego. Większe zachmurzenie na północnym wschodzie.

W kolejnych godzinach przybędzie chmur na północy i północnym zachodzie, a w innych regionach utrzyma się niewielkie zachmurzenie. Późnym popołudniem na krańcach północno zachodnich możliwe są burze z ulewnym deszczem, jednak szanse na ich rozwój będą minimalne.

Na termometrach zobaczymy 26-28oC na wschodzie, 28-30oC w większości regionów oraz 31-34oC na zachodzie. Powieje słaby i umiarkowany wiatr ze zmiennych kierunków.

W nocy z piątku na sobotę (21/22.08.2020) w większej części kraju zachmurzenie małe, więcej chmur na zachodzie i północy. W regionach zachodnich możliwe są gwałtowne burze z silnym deszczem do 20-30 mm oraz wiatrem do 80 km/h.

Temperatura minimalna od 15-17oC na wschodzie przez 18-19oC w głębi kraju do 20-21oC na zachodzie. Wiatr słaby z sektora południowego, tylko nad morzem może być nieco bardziej odczuwalny.

Sobota (22.08.2020) z dużym zachmurzeniem na zachodzie, północy oraz w centrum, a na pozostałym obszarze kraju z małym wzrastającym do umiarkowanego.

Prawie wszędzie możliwe są burze, lokalnie gwałtowne. Największe szanse na burze będą w pasie od południowego zachodu przez centrum po północny wschód. W obszarze tym będą one miały też największe natężenie: opady deszczu do 40 mm (lokalnie do 50 mm), opady gradu do 2-3 cm oraz wiatr do 80 km/h (lokalnie możliwe porywy do 90 km/h).

Możliwy będzie rozwój zarówno superkomórek jak i 1/2 większych układów (południowy zachód i północny wschód). Wieczorem przemieszczając się w stronę wschodniej Polski burze będą słabły. Burze o mniejszym natężeniu możliwe są także na zachodzie i północy: z deszczem do 15-20 mm, opadami drobnego gradu oraz wiatrem do 70-80 km/h.

Temperatura wzrośnie do 24-26oC na zachodzie, 28-29oC na wschodzie oraz 31-33oC w pasie od Małopolski i Dolnego Śląska po Mazowsze i Mazury. Wiał będzie umiarkowany, okresami nieco silniejszy wiatr ze zmiennych kierunków.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Prognoza na tydzień 04-10.09.2023. Powrót letniej pogody. Wystąpi upał?

Po ochłodzeniu na przełomie sierpnia i września w kolejnych dniach czeka nas powrót prawdziwie letniej aury. Temperatury będą wysokie, a na niebie dominować będzie słońce. Opadów będzie niewiele. Mimo, że wraz z …

Pogoda na tydzień 18-24.09.2023. Duże wahania temperatury i możliwe burze

W nowym tygodniu czeka nas zmienna pogoda. Wystąpią spore wahania temperatury, a także ulewy i miejscami burze. W najcieplejsze dni lokalnie może być w pobliżu 30oC. W poniedziałek (18.09.2023) rano dużo chmur …

Bardzo ciepła środa i czwartek. Na termometrach nawet 28 stopni

W środę oraz czwartek pogodę w kraju będzie kształtował ośrodek wyżowy znad wschodniej części kontynentu. Napływać będzie powietrze polarne kontynentalne. Dziś (27.09.2023) rano dużo chmur piętra niskiego na północy, w centrum i …

Pogoda na tydzień 11-17.09.2023. Nadchodzą zmiany. Pojawią się opady i burze

W nadchodzącym tygodniu czekają nas zmiany w pogodzie. Pojawi się nieco więcej chmur i opadów, wystąpią też wahania temperatury. Tylko na początku tygodnia utrzyma się jeszcze pogodna aura i gorąco. W poniedziałek …