Środa z iście letnią pogodą, jednak nie wszędzie

sebastien gabriel 353369 unsplash sebastien gabriel 353369 unsplash

Wysoka temperatura w dalszym ciągu nie chce opuścić naszego kraju. Jak na razie najwyższą wartością obecnego miesiąca w tym roku było 28,3ºC. Wszystko wskazuje na to, że w środę będzie jeszcze cieplej i to przy niemal bezchmurnej pogodzie.

Obecnie znajdujemy się w ciekawej sytuacji barycznej. Na południe od Polski stacjonuje wyż, a nad Skandynawią niże atmosferyczne. Niemal równo z wybrzeżem znajduje się długi front chłodny. Właśnie dzięki niemu na północy kraju będzie więcej chmur wraz z opadami deszczu.

2e

Mapy synoptyczne można przeglądać tutaj.

W środę (12.09.2018) w pozostałych rejonach niemal wszędzie będzie bezchmurnie, co najwyżej zachmurzenie będzie małe. Z biegiem godzin z północnego zachodu będzie przemieszczała się strefa chmur. Opady wystąpią na Pomorzu Gdańskim i Zachodnim oraz na Mazurach. Temperatura maksymalna w tych rejonach wyniesie 16-20ºC. Za to poza tymi obszarami będzie bardzo ciepło, a temperatura będzie wyrównana. Termometry wskażą aż 24-28ºC. Lokalnie na południowym zachodzie może być 29ºC. Poza tym na północy powieje wiatr o prędkości 30-40 km/h.

Noc ze środy na czwartek (12/13.09.2018) będzie obfitować w większe zachmurzenie. Strefa chmur zdąży się przemieścić nad niemal cały kraj. Możliwe są jednak miejscami nieduże przejaśnienia. Opady deszczu zanikną, a temperatura spadnie do 10-14ºC na północy kraju, do 13-15ºC w centrum i do 14-17ºC na południu. Porywy wiatru znacząco osłabną.