Środa z pogorszeniem pogody. Przejdą kolejne burze

W poniedziałek nad wieloma regionami przeszły burze.Drugi dzień tygodnia był już spokojny i chłodniejszy. Było trochę chmur, ale i słońce też się pojawiało. W Środę czekają nas kolejne zmiany w pogodzie. Szczegóły poniżej.

Obszar kraju znajdzie się pod wpływem ośrodka niżowego OTTILA, który z zachodu na wschód przewędruje nad wybrzeżem. Nad krajem będzie się przemieszczał także system frontów z nim związanych. Napływać będzie powietrze polarne morskie.

W środę wszędzie zachmurzenie duże i umiarkowane, lokalnie okresami małe. Na północy możliwe są zarówno ciągłe jak i przelotne opady deszczu.Wszędzie możliwe są burze. Komórki burzowe mogą organizować się w struktury liniowe. Możliwe jest powstanie mniejszych formacji liniowych bądź jednej większej mogącej przejść z zachodu na wschód kraju. Burze nie będą aktywne elektrycznie, a zalegające zachmurzenie może ograniczyć rozwój burz. Głównym zagrożeniem w czasie ich przechodzenia (zwłaszcza formacji liniowych) będzie wiatr w porywach do 80-90 km/h. Możliwe są także nieco mocniejsze opady deszczu (ale z uwagi na to, że burze będą szybko się przemieszczać, nie powinny doprowadzać do podtopień). Lokalnie możliwe także opady drobnego gradu. Prognoza aktywności burz dostępna jest tutaj.

Temperatura maksymalna od 8-11 st. nad morzem i 13-15 st. w głębi regionów północnych przez 17-18 st. na zachodzie i 21-22 st. w centrum do 23-24 st. na południowym wschodzie. Powieje umiarkowany, okresami silny wiatr z sektora zachodniego w porywach do 30-50 km/h na wschodzie i 60-70 km/h na przeważającym obszarze kraju, w szczytowych partiach Tatr do 85 km/h.

Noc ze środy na czwartek z zachmurzeniem dużym i umiarkowanym. Początkowo na wschodzie i południu możliwe są przelotne opady deszczu, a na wschodzie także zanikające burze. W drugiej części nocy przelotne opady deszczu możliwe są na zachodzie i północnym zachodzie. Temperatura minimalna od 4-5 st. na północy przez 6-8 st. na zachodzie i 9-10 st. w centrum do 10-11 st. na południu i południowym wschodzie. Wiał będzie umiarkowany okresami dość silny wiatr w porywach do 30-40 km/h (lokalnie do 50 km/h, nad morzem do 50-60 km/h. Wiatr z każdą godziną będzie coraz słabszy.

W czwartek nadal słońce na przemian z chmurami. Wszędzie możliwe są przelotne opady deszczu. Lokalnie, a zwłaszcza na północy i zachodzie oraz w centrum możliwe są słabe burze z wiatrem do 70-80 km/h.  W najcieplejszym momencie dnia od 8-10 st. nad morzem i 12-14 st. w głębi regionów północnych przez 14-15 st. na zachodzie i w centrum do 15-16 st. na wschodzie i południowym wschodzie (na południowym wschodzie lokalnie do 17 st.). Powieje umiarkowany, okresami dość silny wiatr z kierunków zachodnich w porywach do 30-40 km/h na wschodzie i 40-50 km/h na przeważającym obszarze kraju.

Piątek jeszcze z temperaturą bez większych zmian. Natomiast w weekend czeka nas duże ocieplenie. Więcej szczegółów w kolejnej prognozie na Naszej stronie.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on pinterest
Przypnij

Przeczytaj także

Wracają burze. Miejscami będą silne. Gdzie będzie najgroźniej?

Poprzedni tydzień minął pod znakiem znacznie stabilniejszej pogody, burze praktycznie nigdzie nie występowały i było chłodniej. W weekend do Polski zaczęły napływać coraz cieplejsze i jednocześnie bardziej wilgotne masy powietrza. W poniedziałek …

W piątek czeka nas zmienna pogoda. Lokalnie może znów zagrzmieć

Po upalnym i burzowym czerwcu lipiec rozpoczął się zdecydowanie chłodniejszą aurą, choć opadów również nie brakuje o czym świadczą kolejne lokalne podtopienia w ostatnich kilkunastu godzinach. Piąty dzień tygodnia również przyniesie kolejne …

Kolejne zniszczenia dokonane przez burze. Nawałnice powodowały zalania oraz podtopienia

12 lipca przez nasz kraj przetoczyły się kolejne gwałtowne burze. Głównymi zagrożeniami jakie niosły były silne porywy wiatru oraz nawalne opady deszczu. Ponadto komórki burzowe nie przemieszczały się zbyt szybko, co spowodowało …

Pogoda na kolejne dni. Znów nadchodzi silny upał i nawałnice z gradem

Tegoroczny lipiec zdecydowanie przynosi prawdziwie letnią pogodę. Częste fale upałów i gwałtowne burze występują w różnych regionach kraju. Również następnie dni przyniosą kolejny silny upał w Polsce oraz nawałnice z silnym wiatrem …