Środa z pogorszeniem pogody. Przejdą kolejne burze

W poniedziałek nad wieloma regionami przeszły burze.Drugi dzień tygodnia był już spokojny i chłodniejszy. Było trochę chmur, ale i słońce też się pojawiało. W Środę czekają nas kolejne zmiany w pogodzie. Szczegóły poniżej.

Obszar kraju znajdzie się pod wpływem ośrodka niżowego OTTILA, który z zachodu na wschód przewędruje nad wybrzeżem. Nad krajem będzie się przemieszczał także system frontów z nim związanych. Napływać będzie powietrze polarne morskie.

W środę wszędzie zachmurzenie duże i umiarkowane, lokalnie okresami małe. Na północy możliwe są zarówno ciągłe jak i przelotne opady deszczu.Wszędzie możliwe są burze. Komórki burzowe mogą organizować się w struktury liniowe. Możliwe jest powstanie mniejszych formacji liniowych bądź jednej większej mogącej przejść z zachodu na wschód kraju. Burze nie będą aktywne elektrycznie, a zalegające zachmurzenie może ograniczyć rozwój burz. Głównym zagrożeniem w czasie ich przechodzenia (zwłaszcza formacji liniowych) będzie wiatr w porywach do 80-90 km/h. Możliwe są także nieco mocniejsze opady deszczu (ale z uwagi na to, że burze będą szybko się przemieszczać, nie powinny doprowadzać do podtopień). Lokalnie możliwe także opady drobnego gradu. Prognoza aktywności burz dostępna jest tutaj.

Temperatura maksymalna od 8-11 st. nad morzem i 13-15 st. w głębi regionów północnych przez 17-18 st. na zachodzie i 21-22 st. w centrum do 23-24 st. na południowym wschodzie. Powieje umiarkowany, okresami silny wiatr z sektora zachodniego w porywach do 30-50 km/h na wschodzie i 60-70 km/h na przeważającym obszarze kraju, w szczytowych partiach Tatr do 85 km/h.

Noc ze środy na czwartek z zachmurzeniem dużym i umiarkowanym. Początkowo na wschodzie i południu możliwe są przelotne opady deszczu, a na wschodzie także zanikające burze. W drugiej części nocy przelotne opady deszczu możliwe są na zachodzie i północnym zachodzie. Temperatura minimalna od 4-5 st. na północy przez 6-8 st. na zachodzie i 9-10 st. w centrum do 10-11 st. na południu i południowym wschodzie. Wiał będzie umiarkowany okresami dość silny wiatr w porywach do 30-40 km/h (lokalnie do 50 km/h, nad morzem do 50-60 km/h. Wiatr z każdą godziną będzie coraz słabszy.

W czwartek nadal słońce na przemian z chmurami. Wszędzie możliwe są przelotne opady deszczu. Lokalnie, a zwłaszcza na północy i zachodzie oraz w centrum możliwe są słabe burze z wiatrem do 70-80 km/h.  W najcieplejszym momencie dnia od 8-10 st. nad morzem i 12-14 st. w głębi regionów północnych przez 14-15 st. na zachodzie i w centrum do 15-16 st. na wschodzie i południowym wschodzie (na południowym wschodzie lokalnie do 17 st.). Powieje umiarkowany, okresami dość silny wiatr z kierunków zachodnich w porywach do 30-40 km/h na wschodzie i 40-50 km/h na przeważającym obszarze kraju.

Piątek jeszcze z temperaturą bez większych zmian. Natomiast w weekend czeka nas duże ocieplenie. Więcej szczegółów w kolejnej prognozie na Naszej stronie.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na tydzień 22-28.05.2023. Zmienna temperatura. Lokalnie przelotny deszcz i burze

Po ciepłym weekendzie z lokalnymi opadami deszczu i burzami w nowym tygodniu czeka nas zmienna pogoda z wahaniami temperatury oraz przelotnym deszczem, a lokalnie może zagrzmieć. W poniedziałek (22.05.2023) na niebie zobaczymy …

Pogoda na piątek i sobotę. Będzie ciepło. Przelotny deszcz i burze tylko lokalnie

Dziś i jutro pogodę w kraju będzie kształtował ośrodek wyżowy, znad Łotwy i Estonii. Napływać będzie powietrze polarne o cechach kontynentalnych. W piątek (12.05.2023) dużo słońca i tylko miejscami, zwłaszcza na południu …

Pogoda na tydzień 15-21.05.2023. Pogorszenie pogody. Wystąpią opady deszczu i burze

Po okresie stabilnej wyżowej aury z umiarkowanymi temperaturami w nowym tygodniu czekają nas duże zmiany. Dominować zaczną układy niżowe, które przyniosą dużo opadów deszczu, miejscami burze, a także duże wahania temperatury. W …

Pogoda na weekend. Będzie ciepło, ale miejscami pojawią się burze

Po ostatnich chłodnych i w wielu miejscach deszczowych dniach w weekend czeka nas poprawa pogody. Wyraźnie się ociepli, będzie też coraz więcej słońca, a deszcz i burze wystąpią tylko miejscami, zwłaszcza w …