Środa z pogorszeniem pogody. Przejdą kolejne burze

W poniedziałek nad wieloma regionami przeszły burze.Drugi dzień tygodnia był już spokojny i chłodniejszy. Było trochę chmur, ale i słońce też się pojawiało. W Środę czekają nas kolejne zmiany w pogodzie. Szczegóły poniżej.

Obszar kraju znajdzie się pod wpływem ośrodka niżowego OTTILA, który z zachodu na wschód przewędruje nad wybrzeżem. Nad krajem będzie się przemieszczał także system frontów z nim związanych. Napływać będzie powietrze polarne morskie.

W środę wszędzie zachmurzenie duże i umiarkowane, lokalnie okresami małe. Na północy możliwe są zarówno ciągłe jak i przelotne opady deszczu.Wszędzie możliwe są burze. Komórki burzowe mogą organizować się w struktury liniowe. Możliwe jest powstanie mniejszych formacji liniowych bądź jednej większej mogącej przejść z zachodu na wschód kraju. Burze nie będą aktywne elektrycznie, a zalegające zachmurzenie może ograniczyć rozwój burz. Głównym zagrożeniem w czasie ich przechodzenia (zwłaszcza formacji liniowych) będzie wiatr w porywach do 80-90 km/h. Możliwe są także nieco mocniejsze opady deszczu (ale z uwagi na to, że burze będą szybko się przemieszczać, nie powinny doprowadzać do podtopień). Lokalnie możliwe także opady drobnego gradu. Prognoza aktywności burz dostępna jest tutaj.

Temperatura maksymalna od 8-11 st. nad morzem i 13-15 st. w głębi regionów północnych przez 17-18 st. na zachodzie i 21-22 st. w centrum do 23-24 st. na południowym wschodzie. Powieje umiarkowany, okresami silny wiatr z sektora zachodniego w porywach do 30-50 km/h na wschodzie i 60-70 km/h na przeważającym obszarze kraju, w szczytowych partiach Tatr do 85 km/h.

Noc ze środy na czwartek z zachmurzeniem dużym i umiarkowanym. Początkowo na wschodzie i południu możliwe są przelotne opady deszczu, a na wschodzie także zanikające burze. W drugiej części nocy przelotne opady deszczu możliwe są na zachodzie i północnym zachodzie. Temperatura minimalna od 4-5 st. na północy przez 6-8 st. na zachodzie i 9-10 st. w centrum do 10-11 st. na południu i południowym wschodzie. Wiał będzie umiarkowany okresami dość silny wiatr w porywach do 30-40 km/h (lokalnie do 50 km/h, nad morzem do 50-60 km/h. Wiatr z każdą godziną będzie coraz słabszy.

W czwartek nadal słońce na przemian z chmurami. Wszędzie możliwe są przelotne opady deszczu. Lokalnie, a zwłaszcza na północy i zachodzie oraz w centrum możliwe są słabe burze z wiatrem do 70-80 km/h.  W najcieplejszym momencie dnia od 8-10 st. nad morzem i 12-14 st. w głębi regionów północnych przez 14-15 st. na zachodzie i w centrum do 15-16 st. na wschodzie i południowym wschodzie (na południowym wschodzie lokalnie do 17 st.). Powieje umiarkowany, okresami dość silny wiatr z kierunków zachodnich w porywach do 30-40 km/h na wschodzie i 40-50 km/h na przeważającym obszarze kraju.

Piątek jeszcze z temperaturą bez większych zmian. Natomiast w weekend czeka nas duże ocieplenie. Więcej szczegółów w kolejnej prognozie na Naszej stronie.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Prognoza długoterminowa. Stopniowe ocieplenie i niedużo opadów deszczu. Jaka pogoda na majówkę?

Przez ponad połowę kwietnia mieliśmy do czynienia z chłodną pogodą, więc temperatura powietrza przez długi czas okazywała się znacznie niższa niż średnia wieloletnia. Dopiero w trzeciej dekadzie miesiąca jest wreszcie znacznie cieplej. …

W niedzielę możliwe burze. Ostatni tydzień kwietnia dość ciepły, ale ze zmienną pogodą

Kwiecień to miesiąc, w którym w Polsce zaczyna się sezon burzowy. Jak na razie w tym roku mieliśmy aktywne elektrycznie burze już zimą, ale po bardzo długiej przerwie pierwszy poważny incydent wiosną …

Pogoda. Najbliższe dni umiarkowanie ciepłe. Pojawią się przelotne opady deszczu

Obszar kraju znajduje się obecnie w zasięgu rozległego ośrodka wyżowego z centrum ulokowanym w rejonie Wysp Brytyjskich. W ciągu nadchodzących kilkudziesięciu godzin w polu barycznym nad Europą nie spodziewamy się większych zmian. …

Spóźniona „Zimna Zośka”. Najbliższe noce przyniosą przymrozki. Gdzie wystąpią?

Tegoroczny maj póki co zapisuje się jako ciepły, chociaż nie wszędzie. Odchylenie od średniej wieloletniej wskazuje nawet na 2oC na południowym zachodzie. Z kolei na północnym wschodzie około -1oC, więc jest tam …