Szczegółowa prognoza na święta. W poniedziałek możliwe burze

Tak jak pisaliśmy w poprzedniej prognozie doszło do przebudowy pola barycznego nad Europą. Wyż znad Włoch i Bałkanów osłabł, a nad krajem w czwartek przeszedł mało aktywny front atmosferyczny, przynosząc miejscami przelotne opady deszczu. Obszar kraju dostał się pod wpływ rozległego wyżu znad Europy zachodniej, a niż przesunął się nad północno wschodnią część kontynentu. Takie rozlokowanie ośrodków barycznych sprawiło, że zaczęło spływać chłodniejsze powietrze.

W sobotę (11.04.2020) początkowo więcej chmur na południowym wschodzie, w centrum oraz na północnym zachodzie, a w innych regionach dużo słońca, w kolejnych godzinach więcej chmur na południu i południowym zachodzie. Natomiast na pozostałym obszarze kraju na niebie dominować będzie słońce. Nigdzie nie będzie padać. Na termometrach zobaczymy 10-12oC na wschodzie i północnym wschodzie, 12-13oC na północy, 13-14oC w centrum, 14-15oC na południu oraz 16-17oC na Ziemi Lubuskiej. Wiatr słaby i umiarkowany ze zmiennych kierunków, tylko na wschodzie może być chwilami nieco silniejszy.

Noc z soboty na niedziele (11/12.04.2020) z zachmurzeniem małym, tylko na południowym zachodzie, w centrum i nad morzem więcej chmur. Nigdzie nie przewidujemy opadów. Temperatura minimalna od 3-4oC na wschodzie przez 4-5oC w centrum do 5-6oC na zachodzie i 6-7oC nad morzem. Chłodniej w rejonie gór: około 0oC. Powieje słaby i umiarkowany wiatr z kierunków południowych.

W Wielkanoc (12.04.2020) dużo słońca i tylko trochę niegroźnych chmur piętra wysokiego. Nigdzie nie będzie padać. Temperatura wzrośnie do 13-14oC na Suwalszczyźnie, 14-15oC w głębi regionów północno wschodnich i na wschodzie, 16-17oC na północy i południu, 17-18oC w centrum oraz 19-20oC na zachodzie. Na Ziemi Lubuskiej lokalnie do 21oC. Wiatr słaby i umiarkowany z południowego zachodu. Nieco mocniej może powiać okresami na północy i północnym wschodzie.

W poniedziałek natomiast czekają nas znaczne zmiany w pogodzie. Znad wód Atlantyku przez Skandynawię będzie wędrował niż a nad krajem z północnego zachodu przejdzie chłodny front atmosferyczny wypierając powietrze polarnomorskie ciepłe.

Drugi Dzień Świąt (13.04.2020) przyniesie dużo chmur oraz opadów deszczu, zarówno przelotnych jak i ciągłych, a na południu, wschodzie oraz w centrum możliwe są burze. W czasie burz może spaść do 20 mm deszczu, możliwe są opady drobnego gradu do 1,5 cm, a wiatr osiągnie w porywach do 70-80 km/h.  Wieczorem na południowym zachodzie i w centrum opady deszczu mogą okresami przechodzić w deszcz ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 9-10oC na północy i północnym zachodzie (najwyższe wartości zanotowane będą rano, a wciągu dnia będzie 7-8oC) przez 15-17oC w pasie od Ziemi Lubuskiej przez Wielkopolskę i Kujawy po Podlasie i Mazury oraz 17-18oC na Ziemi Łódzkiej do 19-20oC w pasie od Górnego Śląska po południowe Mazowsze. Wiał będzie umiarkowany okresami dość silny wiatr z kierunków zachodnich w porywach do 50-60 km/h.

Noc z poniedziałku na wtorek miejscami z intensywnymi opadami, zarówno deszczu jak i śniegu.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on pinterest
Przypnij

Przeczytaj także

Prognoza burz na piątek 16.07.2021 i noc 16/17.07.2021

W piątek burze prawdopodobne będą w całym kraju. Polska pozostanie w zasięgu obniżonego ciśnienia. Napływać będzie bardzo ciepła i wilgotna masa powietrza, w której tworzyć będzie się konwekcja oraz burze. Obszar objęty …

Pogoda na piątek, 30 lipca. Kolejny bardzo gorący dzień. Burze możliwe tylko na krańcach południowo wschodnich

W piątek obszar kraju znajdzie się w słabogradientowym obszarze podwyższonego ciśnienia. Napływać będzie powietrze polarne o cechach morskich. Przed nami kolejny bardzo gorący dzień, na niebie mimo sporej ilości chmur nie będzie …

Prognoza burz na czwartek 05.08.2021 i noc 05/06.08.2021

Nad Polską znajdować będzie się pofalowany front atmosferyczny. Dodatkowo od Słowacji przez wschodnią Polskę przemieszczać będzie się płytki ośrodek niskiego ciśnienia. Napływać będzie umiarkowanie ciepła i wilgotna masa powietrza polarnomorskiego. Dzisiaj burze …

Wracają burze. Miejscami będą silne. Gdzie będzie najgroźniej?

Poprzedni tydzień minął pod znakiem znacznie stabilniejszej pogody, burze praktycznie nigdzie nie występowały i było chłodniej. W weekend do Polski zaczęły napływać coraz cieplejsze i jednocześnie bardziej wilgotne masy powietrza. W poniedziałek …