Szczegółowa prognoza na święta. W poniedziałek możliwe burze

Tak jak pisaliśmy w poprzedniej prognozie doszło do przebudowy pola barycznego nad Europą. Wyż znad Włoch i Bałkanów osłabł, a nad krajem w czwartek przeszedł mało aktywny front atmosferyczny, przynosząc miejscami przelotne opady deszczu. Obszar kraju dostał się pod wpływ rozległego wyżu znad Europy zachodniej, a niż przesunął się nad północno wschodnią część kontynentu. Takie rozlokowanie ośrodków barycznych sprawiło, że zaczęło spływać chłodniejsze powietrze.

W sobotę (11.04.2020) początkowo więcej chmur na południowym wschodzie, w centrum oraz na północnym zachodzie, a w innych regionach dużo słońca, w kolejnych godzinach więcej chmur na południu i południowym zachodzie. Natomiast na pozostałym obszarze kraju na niebie dominować będzie słońce. Nigdzie nie będzie padać. Na termometrach zobaczymy 10-12oC na wschodzie i północnym wschodzie, 12-13oC na północy, 13-14oC w centrum, 14-15oC na południu oraz 16-17oC na Ziemi Lubuskiej. Wiatr słaby i umiarkowany ze zmiennych kierunków, tylko na wschodzie może być chwilami nieco silniejszy.

Noc z soboty na niedziele (11/12.04.2020) z zachmurzeniem małym, tylko na południowym zachodzie, w centrum i nad morzem więcej chmur. Nigdzie nie przewidujemy opadów. Temperatura minimalna od 3-4oC na wschodzie przez 4-5oC w centrum do 5-6oC na zachodzie i 6-7oC nad morzem. Chłodniej w rejonie gór: około 0oC. Powieje słaby i umiarkowany wiatr z kierunków południowych.

W Wielkanoc (12.04.2020) dużo słońca i tylko trochę niegroźnych chmur piętra wysokiego. Nigdzie nie będzie padać. Temperatura wzrośnie do 13-14oC na Suwalszczyźnie, 14-15oC w głębi regionów północno wschodnich i na wschodzie, 16-17oC na północy i południu, 17-18oC w centrum oraz 19-20oC na zachodzie. Na Ziemi Lubuskiej lokalnie do 21oC. Wiatr słaby i umiarkowany z południowego zachodu. Nieco mocniej może powiać okresami na północy i północnym wschodzie.

W poniedziałek natomiast czekają nas znaczne zmiany w pogodzie. Znad wód Atlantyku przez Skandynawię będzie wędrował niż a nad krajem z północnego zachodu przejdzie chłodny front atmosferyczny wypierając powietrze polarnomorskie ciepłe.

Drugi Dzień Świąt (13.04.2020) przyniesie dużo chmur oraz opadów deszczu, zarówno przelotnych jak i ciągłych, a na południu, wschodzie oraz w centrum możliwe są burze. W czasie burz może spaść do 20 mm deszczu, możliwe są opady drobnego gradu do 1,5 cm, a wiatr osiągnie w porywach do 70-80 km/h.  Wieczorem na południowym zachodzie i w centrum opady deszczu mogą okresami przechodzić w deszcz ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 9-10oC na północy i północnym zachodzie (najwyższe wartości zanotowane będą rano, a wciągu dnia będzie 7-8oC) przez 15-17oC w pasie od Ziemi Lubuskiej przez Wielkopolskę i Kujawy po Podlasie i Mazury oraz 17-18oC na Ziemi Łódzkiej do 19-20oC w pasie od Górnego Śląska po południowe Mazowsze. Wiał będzie umiarkowany okresami dość silny wiatr z kierunków zachodnich w porywach do 50-60 km/h.

Noc z poniedziałku na wtorek miejscami z intensywnymi opadami, zarówno deszczu jak i śniegu.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on pinterest
Przypnij

Przeczytaj także

Prognoza pogody na tydzień 15-21.11.2021

W nadchodzącym tygodniu czeka nas zmienna pogoda i temperatury w pobliżu normy dla listopada. Będą zarówno dni pochmurne, mgliste, ale też i słoneczne. Pierwszy dzień tygodnia (15.11.2021) rozpocznie się pochmurnie, a na …

Prognoza długoterminowa. Co nas czeka na przełomie listopada i grudnia?

Jak wspominaliśmy w poprzedniej prognozie w dniu wczorajszym i dzisiaj pojawiły się pierwsze opady śniegu, a w piątek czeka nas kolejny powiew zimy, tym razem poważniejszy, który będzie poprzedzony krótkim i niedużym …

Pogoda na czwartek. Przed nami pochmurny dzień z przelotnymi opadami deszczu i śniegu

W czwartek na pogodę w kraju będzie miał ośrodek niżowy z centrum nad Finlandią. Od północnego zachodu zacznie się nasuwać chłodny wycinek pofalowanego frontu atmosferycznego. Napływać będzie powietrze polarne o cechach morskich. …

Pierwszy atak zimy już pod koniec tego tygodnia. W jakich regionach spadnie śnieg?

Wraz z nadejściem nowego tygodnia nadeszło duże ochłodzenie. Miejscami na północy, północnym wschodzie oraz wschodzie zaczęły pojawiać się pierwsze opady śniegu przynosząc zabielenie krajobrazów. Jednak to dopiero wstęp do tego, co czeka …

Obserwuj nas

Najnowsze artykuły