Uwaga! Bardzo dynamiczna pogoda. Nadchodzi silny mróz i śnieżyce

W dniu dzisiejszym mamy w kraju spokojną wyżową aurę, którą zawdzięczamy klinowi wysokiego ciśnienia od wyżu znad morza Norweskiego. Napływa powietrze arktyczne o cechach morskich.

Tylko nad regionami południowymi i częściowo zachodnimi zaznacza się większe zachmurzenie (w górach opady śniegu) związane z pofalowanym frontem, które jest zapowiedzią zmian w pogodzie, jakie czekają nas w najbliższych kilkudziesięciu godzinach.

Rozmieszczenie ośrodków barycznych nad Europą z 06.02.2021, źródło DWD.de

W następnych godzinach front zacznie nasuwać bardziej w głąb kraju, jednak opady z nim związane będą słabnąć. Tuż zanim zacznie się nasuwać kolejny pofalowany front i niż powstały z zafalowania na froncie w rejonie Włoch.

Opady związane z tym ośrodkiem będą miały znacznie większe natężenie i obejmą swym zasiągiem jeszcze większy obszar kraju.

Prognozowane rozmieszczenie ośrodków barycznych nad Europą na 07.02.2021, 12 UTC
Prognozowane rozmieszczenie ośrodków barycznych oraz rodzaj i natężenie opadów na 08.02.2021, 21 UTC

Niedziela (07.02.2021) przywita nas pogodnym niebem na północnym wschodzie oraz częściowo na północy i wschodzie, w głębi kraju zachmurzenie będzie duże, a na południu całkowite. Na południu wystąpią ciągłe opady śniegu o umiarkowanym i dużym natężeniu. Najmocniej padać będzie na południu Dolnego Śląska.

W kolejnych godzinach sporo słońca na niebie i trochę chmur piętra wysokiego, a im dalej na południe tym większe zachmurzenie. Na południu do końca dnia słońca nie zobaczymy.

Do wieczora strefa ciągłych opadów śniegu obejmie swym zasięgiem obszar, którego północna granica będzie przebiegać od Zielonej Góry przez Leszno, Kalisz, Piotrków Trybunalski, Radom po Lublin i Chełm. W głębi kraju na czele strefy opady osłabną, natomiast na południu po okresowym osłabieniu ponownie będą się nasilać i wieczorem w Małopolsce i na Podkarpaciu mogą mieć charakter śnieżyc.

Będzie to związane z nasunięciem się wspomnianego wyżej kolejnego pofalowanego frontu oraz ośrodka niżowego. Na samych krańcach południowych w wyższych warstwach atmosfery wyraźniej zaznaczy się ciepły sektor niżu. Co spowoduje wystąpienie opadów marznącego deszczu, a na szczytach górskich zanotujemy dodatnią temperaturę.

Prognozowany przez model UM zasięg strefy opadów śniegu (niebieski kolor) i deszcz (zielony kolor), który może marznąć na 07.02.2021, godz. 17, źródło mapy.meteo.pl

Na termometrach zobaczymy -10-(-9)oC na północnym wschodzie, -7-(-5)oC w większości regionów, -5-(-3)oC na południu, a wieczorem w Karpatach do 1-2oC.

Wiatr umiarkowany i dość silny z sektora wschodniego, w porywach do 30-40 km/h na wschodzie i południu, 40-50 km/h w większości regionów, 50-60 km/h na południu i nad morzem oraz 70-80 km/h w Sudetach.

W nocy z niedzieli na poniedziałek (07/08.02.2021) pogodne niebo utrzyma się na północy, a w innych regionach już zachmurzenie całkowite.

Do rana ciągłe opady śniegu obejmą swym zasięgiem obszar do linii Zielona Góra – Poznań – Włocławek – Warszawa – Sokołów Podlaski i dalej do wschodniej granicy. Na południu tego obszaru mogą mieć charakter śnieżyc, natomiast bardziej w głębie kraju umiarkowane natężenie. Na krańcach południowych marznące opady deszczu.

Temperatura minimalna od -18-(-15)oC na północnym wschodzie i -14-(-10) na północy przez -9-(-8)oC na przeważającym obszarze kraju do -7oC na południu, -7-(-5)oC nad morzem oraz -3-0oC na krańcach południowych (na wyżej położonych terenach, zwłaszcza górskich do 1-2oC).

Wiał będzie dość silny wiatr z kierunków wschodnich, w porywach do 40-50 km/h, nad morzem do 60-70 km/h, a w Sudetach do 80 km/h.

Poniedziałek (08.02.2021) prawie wszędzie z zachmurzeniem całkowitym i opadami śniegu, więcej pogodnego nieba tylko na krańcach północnych. Okresami opady mogą mieć charakter śnieżyc, zwłaszcza od Lubelszczyzny i Podkarpacia po Ziemie Łódzką. Na południu lokalnie przejściowo możliwe opady marznącego deszczu.

Prognozowany przez model UM zasięg strefy opadów śniegu (niebieski kolor) i deszcz (zielony kolor), który może marznąć na 08.02.2021, godz. 10, źródło mapy.meteo.pl
Prognozowany przez model UM zasięg strefy opadów śniegu (niebieski kolor) i deszcz (zielony kolor), który może marznąć na 08.02.2021, godz. 18, źródło mapy.meteo.pl

Temperatura wzrośnie do -10-(-9) na północnym wschodzie, -8-(-7)oC na przeważającym obszarze kraju, -7-(-6)oC na zachodzie i południowym wschodzie, -6-(-5)oC na północnym zachodzie oraz 0-2oC w Karpatach.

Powieje dość silny wschodni i północno wschodni wiatr – w porywach do 40-50 km/h, na północnym wschodzie do 60 km/h, a nad morzem 60-70 km/h. Wieczorem wiatr zacznie powoli słabnąć.

W nocy z poniedziałek na wtorek (08/09.02.2021) opady zaczną słabnąć, lecz ostatecznie mogą zaniknąć dopiero w nocy ze środy na czwartek.

Do tego czasu na południu, południowym wschodzie i częściowo w centrum spadnie 20-30 cm śniegu, na południowym wschodzie, lokalnie nawet 40-50 cm śniegu. Natomiast w większej części kraju 10-15 cm, a na północnym zachodzie do 10 cm.

Dodatkowo dość silny wiatr może powodować silne zawieje i zamiecie śnieżne znacznie ograniczające widzialność i usypujące duże zaspy, nawet około do 1 m.

Prognozowana przez model GFS grubość pokrywy śnieżnej na 09.02.2021, 15 UTC
Prognozowana przez model ECMWF grubość pokrywy śnieżnej na 09.02.2021, 15 CET
Prognozowana przez model SWISS grubość pokrywy śnieżnej na 09.02.2021, 01 CET

Sytuacja przez najbliższe dni będzie dynamiczna. O wszelkich zmianach w prognozach będziemy państwa na bieżąco informować.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na tydzień 18-24.09.2023. Duże wahania temperatury i możliwe burze

W nowym tygodniu czeka nas zmienna pogoda. Wystąpią spore wahania temperatury, a także ulewy i miejscami burze. W najcieplejsze dni lokalnie może być w pobliżu 30oC. W poniedziałek (18.09.2023) rano dużo chmur …

Prognoza na tydzień 04-10.09.2023. Powrót letniej pogody. Wystąpi upał?

Po ochłodzeniu na przełomie sierpnia i września w kolejnych dniach czeka nas powrót prawdziwie letniej aury. Temperatury będą wysokie, a na niebie dominować będzie słońce. Opadów będzie niewiele. Mimo, że wraz z …

Bardzo ciepła środa i czwartek. Na termometrach nawet 28 stopni

W środę oraz czwartek pogodę w kraju będzie kształtował ośrodek wyżowy znad wschodniej części kontynentu. Napływać będzie powietrze polarne kontynentalne. Dziś (27.09.2023) rano dużo chmur piętra niskiego na północy, w centrum i …

Pogoda na tydzień 11-17.09.2023. Nadchodzą zmiany. Pojawią się opady i burze

W nadchodzącym tygodniu czekają nas zmiany w pogodzie. Pojawi się nieco więcej chmur i opadów, wystąpią też wahania temperatury. Tylko na początku tygodnia utrzyma się jeszcze pogodna aura i gorąco. W poniedziałek …