Uwaga! Nadchodzą kolejne ulewy i śnieżyce, w górach silny wiatr

Po krótkiej poprawie pogody w niedzielę obszar kraju dostanie się pod wpływ kolejnego wydajnego opadowo ośrodka niżowego, który z rejonu Włoch przez centrum kraju będzie wędrował nad Białoruś.

Napływać będzie powietrze polarne o cechach morskich.

Prognozowane rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą na 28.11.2021, 12:00 UTC

Niedziela (28.11.2021) rozpocznie się pochmurnie, rozpogodzenia tylko miejscami na zachodzie. Nad morzem sporo opadów deszczu, lokalnie może padać także w głębi regionów północnych i będą to opady zarówno deszczu jak i śniegu.

Natomiast nad Śląsk zacznie się nasuwać strefa ciągłych opadów mokrego śniegu o dużym natężeniu, lokalnie również deszcz i deszcz ze śniegiem.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie i opady na 28.11.2021, 9:00, źródło: mapy.meteo.pl

Do południa obejmie ona cały Dolny Śląsk. Na górnym Śląsku ciągłe opady deszczu i deszczu ze śniegiem.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie i opady na 28.11.2021, 12:00, źródło: mapy.meteo.pl

W drugiej części dnia w prawie całym kraju zachmurzenie całkowite. Rozpogodzenia na zachodzie i Podkarpaciu.

Strefa opadów mokrego śniegu, a lokalnie również deszczu ze śniegiem o dużym natężeniu rozciągać się będzie od Dolnego Śląska po północ województwa Łódzkiego.

Na Mazowszu, Górnym Śląsku, Ziemi Świętokrzyskiej i w Małopolsce umiarkowane opady deszczu (w górach śniegu). Na zachodzie tego obszaru okresami opady mieszane.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie i opady na 28.11.2021, 17:00, źródło: mapy.meteo.pl

Na termometrach zobaczymy 0-1oC w pasie od Dolnego Śląska przez centrum po północny wschód, 2-3oC na zachodzie i północy, 3-4oC na wschodzie, 5-8oC na południowym wschodzie, a na krańcach południowo wschodnich 10oC.

Wiatr słaby i umiarkowany, ze zmiennych kierunków. Silnie powieje w Karpatach: do 60-70 km/h, w szczytowych partiach Bieszczadów do 80 km/h, a w szczytowych partiach Tatr do około 100 km/h.

Temperatura maksymalna prognozowana przez model GFS na 28.11.2021

Noc z niedzieli na poniedziałek (28/29.11.2021) nadal w większości regionów pochmurnie, a rozpogodzenia na zachodzie.

Stefa opadów mokrego śniegu i śniegu z deszczem o dużym natężeniu z nad południowego zachodu i centrum kraju będzie się dalej przemieszczać w kierunku północno wschodnim i dotrze nad Mazury, a do rana utrzyma się jeszcze na pograniczu Polski i Obwodu Kaliningradzkiego.

Po przejściu głównej strefy opadów w pasie od południowego zachodu przez centrum po północny wschód mogą się jeszcze utrzymywać słabe opady mieszane.

Nad morzem przelotne opady deszczu. Natomiast od Podlasie przez Lubelszczyznę po Małopolskę i Podkarpacie rozciągać się będzie kolejna strefa opadów o dużym natężeniu.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie i opady na 28.11.2021, 20:00, źródło mapy.meteo.pl

Będą to opady deszczu, a na południu obszaru w drugiej części nocy opady mokrego śniegu, zwłaszcza na obszarach wyżej położonych.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie i opady na 29.11.2021, 4:00

Temperatura minimalna od -8-(-5)oC na krańcach południowo zachodnich, -2-0oC na południowym zachodzie oraz -1-0oC na zachodzie przez 0-1oC na przeważającym obszarze kraju do 2-3oC na Podlasiu i nad Morzem.

Prognozowana przez model GFS temperatura minimalna na noc 28/29.11.2021

Wiał będzie umiarkowany wiatr ze zmiennych kierunków, tylko początkowo w Bieszczadach porywy do 70 km/h.

Przez ten okres w pasie od południowego zachodu przez centrum po północny wschód spaść może 5-10 cm śniegu, a na terenach górskich Dolnego Śląska do 20 cm.

Prognozowana przez model GFS pokrywa śnieżna na 29.11.2021, 6:00

W następnych dniach możliwe są kolejne opady różnego rodzaju, w tym także śniegu w różnych regionach kraju. Więcej na ten temat w kolejnych prognozach.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on pinterest
Przypnij

Przeczytaj także

Prognoza pogody na tydzień 03-09.01.2022

Po ciepłym początku roku, w kolejnych dniach zrobi się trochę chłodniej, lecz w dalszym ciągu bez całodobowego mrozu w większości regionów. Będzie sporo opadów różnego rodzaju. Poniedziałek (03.01.2022) z dominacją chmur na …

Pogoda na środę. Pochmurny dzień z opadami różnego rodzaju

W dniu dzisiejszym kraj zacznie się dostawać pod wpływy kolejnego wielocentrycznego, głębokiego ośrodka niżowego, który znajdzie się nad Skandynawią. Nad Polską zaczną wędrować fronty z nim związane. Napływać będzie powietrze polarne o …

Pogoda na Sylwestra i pierwsze dni stycznia. Będzie wyjątkowo ciepło, ale też deszczowo i wietrznie

Wielu z Państwa zastanawia się, jakiej pogody można spodziewać się w sylwestra oraz w weekend. Czy warunki będą sprzyjać uczczeniu sylwestra w plenerze? Pogodę w kraju będą kształtowały ośrodki niżowe wędrujące znad …

Prognoza długoterminowa. Przed nami bardzo dynamiczna pogoda

Póki co nad naszym krajem ma miejsce stabilna wyżowa pogoda. Opadów jest bardzo mało, a z reguły towarzyszy nam lekki mróz. Jak się okazuje już niedługo aura znacząco się załamie, a zmian …