Uwaga! Nadchodzą przymrozki. Przed nami zimne noce. Gdzie będzie najchłodniej?

Zgodnie z naszymi prognozami na pogodę w kraju coraz silniejszy wpływ ma ośrodek wyżowy znad Rosji. Zapewnia on coraz więcej pogodnego nieba, ale i napływ coraz chłodniejszej masy powietrza polarnego kontynentalnego.

Aktualne rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą 07.10.2021, 12 UTC, źródło: DWD.de

W kolejnych dniach będzie się on stopniowo przemieszczał na zachód, aż w weekend jego centrum obejmie swym zasięgiem także północno wschodnią część kraju.

Jego wędrówka w stronę naszego kraju będzie skutkować dalszym napływem chłodnego powietrza, co w połączeniu z niewielkim zachmurzeniem przełoży się na silne spadki temperatury nocami.

Prognozowane przez model GFS rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą na 10.10.2021, 00 UTC

Już w najbliższą noc (07/08.10.2021) na wschodzie i północnym wschodzie temperatura spadnie do 1-2oC, w głębi kraju będzie 3-4oC, na zachodzie 7-9oC, a nad morze do 9-11oC.

W regionach wschodnich i północno wschodnich, w obniżeniach terenu możliwe są spadki temperatury poniżej 0oC, a w centrum przygruntowe przymrozki. W kolejne noce znaczne spadki temperatury będziemy notować na coraz większym obszarze kraju.

Prognozowana przez model GFS temperatura minimalna na 08.10.2021

W nocy z piątku na sobotę (08/09.10.2021) od -1-0oC na krańcach południowych oraz 1-2oC na wschodzie i północnym wschodzie przez 3-4oC na przeważającym obszarze kraju do 5oC na zachodzie.

Przygruntowe przymrozki będą możliwe już w większości regionów, a na wschodzie i północnym wschodzie, nie tylko przygruntowe.

Prognozowana przez model GFS temperatura minimalna 09.10.2021

W noc z soboty na niedzielę (09/10.10.2021) na termometrach zobaczymy -1-0oC na krańcach południowych, 1-2oC na wschodzie i północnym wschodzie, 2-3oC na przeważającym obszarze kraju, 4oC na zachodzie oraz północy, a nad morzem 5-8oC. Praktycznie wszędzie możliwe będą przymrozki, nie wystąpią tylko na wybrzeżu.

Prognozowana przez model GFS temperatura minimalna na 10.10.2021

Ostatnią zimną nocą będzie noc z niedzieli na poniedziałek (10/11.10.2021). Zanotujemy wtedy 1-2oC na północnym wschodzie i krańcach południowych, 2-3oC na wschodzie, 3-4oC na przeważającym obszarze kraju, 4-5oC na południowym zachodzie, a nad morzem 5-7oC. W większości regionów możliwe będą przymrozki.

Prognozowana przez model GFS temperatura minimalna na 11.10.2021

W tym okresie temperatura maksymalna będzie wąchać się między 10oC a 15oC, przy czym najniższe wartości zanotujemy na wschodzie, a najwyższe na zachodzie.

Na początku nowego tygodnia wyż zacznie ustępować, co przełoży się na wzrost zachmurzenia i na występowanie opadów deszczu. Spowoduje to, że nocami nie będzie już tak dużych spadków temperatury.

O wszelkich zmianach będziemy na bieżąco informować w naszych prognozach jednodniowych. Zapraszamy do ich śledzenia.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Prognoza długoterminowa. Silna fala upałów w przyszłym tygodniu. Temperatura przekroczy 35 stopni

Po dość długim rześkim, a miejscami wręcz chłodnym okresie, znów w wielu rejonach doświadczamy ciepłej aury. Co prawda szybko znów się ochłodzi, to jednak pod koniec drugiej dekady miesiąca lipiec znów da …

Uwaga! W sobotę przejdą silne burze z gradem i wiatrem do 100 km/h. Gdzie wystąpią?

Fala upałów dalej daje się we znaki w naszym kraju. Po czwartkowym apogeum temperatura maksymalna nieco zmalała, ale mimo to wciąż jest bardzo gorąco, a kontynuacja takiej aury będzie miała miejsce również …

Wtorek i środa z gorącą pogodą na zachodzie. Na wschodzie pojawi się wichura i intensywny deszcz

Zgodnie z wcześniejszymi prognozami nad Polskę nadchodzi krótkie ocieplenie, po którym również na krótko się ochłodzi, a po wszystkim zmierzymy się z falą upałów. Podczas pierwszego wzrostu temperatury nie wszędzie będzie jednak …

Czwartek z burzami na południu kraju. Lokalnie mogą być gwałtowne

Obszar kraju będzie dzisiaj w zasięgu wielocentrycznego układu niżowego znad północno wschodniej części kontynentu. Nad regionami południowymi i południowo wschodnimi zaznaczy się pofalowany front atmosferyczny. Od zachodu kraj zacznie się dostawać pod …