Uwaga! Nadchodzą silne burze. Gdzie wystąpią w poniedziałek?

W poniedziałek ośrodek wyżowy, który kształtował pogodę w ostatnich dniach zacznie powoli ustępować, a nad regiony zachodnie nasunie się pofalowany front, na którym powstawać będą z zafalowań ośrodki niżowe. Wystąpią silne burze. Dodatkowo przed nim zaznaczy się silna zbieżność wiatru. Napływać będzie powietrze zwrotnikowe, a nad regiony zachodnie za frontem napłynie chłodniejsze powietrze polarne o cechach morskich.

Prognozowane rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą nad 21.06.2021, źródło: dwd.de
Prognozowane przez model SWISS opady deszczu i burze na 21.06.2021

Dzień (21.06.2021) rozpocznie się pogodnie, zachmurzenie będzie na ogół małe, a miejscami na niebie nie zobaczymy żadnej chmury. Nieco więcej chmur tylko wzdłuż zachodniej granicy. Około południa punktowo wzdłuż zachodniej granicy mogą rozwinąć się pierwsze burze, jednak nie będą one miały jeszcze dużego natężenia.

W kolejnych godzinach przybędzie chmur, zwłaszcza na zachodzie. Wczesnym popołudniem burze zaczną rozwijać się na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Będą one dość szybko organizować się w większe układy i do wieczora obejmą swym zasięgiem całą zachodnią część kraju.

Będą im towarzyszyć ulewne opady deszczu do 20-30 mm, a w przypadku większych układów sumy opadowe mogą być jeszcze większe i dochodzić nawet do około 50 mm. Zagrożenie mogą stanowić także opady gradu do 2-3 cm, a lokalnie do 4 cm. Dodatkowo wystąpić może również wiatr w porywach do 90 km/h. Wykazywać będą się także dużą aktywnością elektryczną.

Wieczorem strefa burz rozciągać od Katowic i Wrocławia przez Poznań po Koszalin. W kolejnych godzinach burze będą się powoli przemieszczać na północny wschód i stopniowo słabnąć.

Prognozowane przez model UM burze na 21.06.2021

Na termometrach w ciągu dnia zobaczymy 30-32oC na wschodzie, 32-33oC na przeważającym obszarze kraju i 33-35oC na zachodzie oraz południowym zachodzie. Wiatr umiarkowany, z kierunków południowych. Wiatr umiarkowany, z kierunków południowych.

W nocy z poniedziałku na wtorek (21/22.06.2021) w większej części kraju przeważać będą chmury, tylko na wschodzie więcej pogodnego nieba.

Od Śląska przez Wielkopolskę, Ziemię Łódzką i Kujawy po Pomorze zachodnie możliwe są opady deszczu i burze. Pomimo tego, że zjawiska burzowe będą powoli zanikać to początkowo mogą mieć jeszcze dość duże natężenie: opady deszczu do 30 mm, punktowo wiatr do 70 km/h i dodatkowo mogą wykazywać się dużą aktywnością elektryczną.

Prognozowane opady i burze w nocy

Temperatura minimalna wyniesie od 13-14oC na północnym zachodzie i 14-15oC na zachodzie do 17-18oC w większości regionów. Wiał będzie słaby i umiarkowany wiatr ze zmiennych kierunków.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on pinterest
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na czwartek, 29 lipca. Przelotny deszcz na północy. Nadal będzie gorąco

W środę nad Polską było bardzo upalnie, a do tego w wielu miejscach przeszły burze, które powodowały szkody. Przed nami również niespokojna noc ze środy na czwartek, w trakcie której nadal występować …

Uwaga! Gwałtowne burze w czwartek. Możliwy silny układ burzowy z wiatrem powyżej 100 km/h

W czwartek podobnie jak w środę nad krajem przebiegał będzie pofalowany front atmosferyczny oddzielający silnie zróżnicowane termicznie masy powietrza. Nad zachodnie regiony kraju postępować z północy i północnego zachodu będzie adwekcja masy …

Pogoda na środę, 7 lipca. Bardzo gorąco, nawet 35 stopni. Po południu możliwe burze na zachodzie

Środa będzie zdecydowanie najgorętszym dniem w tym tygodniu. Temperatura maksymalna miejscami osiągnie aż 35 stopni. Takie temperatury są już ciężkie do wytrzymania dla wielu osób. Upalnej pogodzie towarzyszyć będzie również dużo słońca. …

W piątek czeka nas zmienna pogoda. Lokalnie może znów zagrzmieć

Po upalnym i burzowym czerwcu lipiec rozpoczął się zdecydowanie chłodniejszą aurą, choć opadów również nie brakuje o czym świadczą kolejne lokalne podtopienia w ostatnich kilkunastu godzinach. Piąty dzień tygodnia również przyniesie kolejne …