Uwaga! Nadchodzą silne burze. Gdzie wystąpią w poniedziałek?

W poniedziałek ośrodek wyżowy, który kształtował pogodę w ostatnich dniach zacznie powoli ustępować, a nad regiony zachodnie nasunie się pofalowany front, na którym powstawać będą z zafalowań ośrodki niżowe. Wystąpią silne burze. Dodatkowo przed nim zaznaczy się silna zbieżność wiatru. Napływać będzie powietrze zwrotnikowe, a nad regiony zachodnie za frontem napłynie chłodniejsze powietrze polarne o cechach morskich.

Prognozowane rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą nad 21.06.2021, źródło: dwd.de
Prognozowane przez model SWISS opady deszczu i burze na 21.06.2021

Dzień (21.06.2021) rozpocznie się pogodnie, zachmurzenie będzie na ogół małe, a miejscami na niebie nie zobaczymy żadnej chmury. Nieco więcej chmur tylko wzdłuż zachodniej granicy. Około południa punktowo wzdłuż zachodniej granicy mogą rozwinąć się pierwsze burze, jednak nie będą one miały jeszcze dużego natężenia.

W kolejnych godzinach przybędzie chmur, zwłaszcza na zachodzie. Wczesnym popołudniem burze zaczną rozwijać się na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Będą one dość szybko organizować się w większe układy i do wieczora obejmą swym zasięgiem całą zachodnią część kraju.

Będą im towarzyszyć ulewne opady deszczu do 20-30 mm, a w przypadku większych układów sumy opadowe mogą być jeszcze większe i dochodzić nawet do około 50 mm. Zagrożenie mogą stanowić także opady gradu do 2-3 cm, a lokalnie do 4 cm. Dodatkowo wystąpić może również wiatr w porywach do 90 km/h. Wykazywać będą się także dużą aktywnością elektryczną.

Wieczorem strefa burz rozciągać od Katowic i Wrocławia przez Poznań po Koszalin. W kolejnych godzinach burze będą się powoli przemieszczać na północny wschód i stopniowo słabnąć.

Prognozowane przez model UM burze na 21.06.2021

Na termometrach w ciągu dnia zobaczymy 30-32oC na wschodzie, 32-33oC na przeważającym obszarze kraju i 33-35oC na zachodzie oraz południowym zachodzie. Wiatr umiarkowany, z kierunków południowych. Wiatr umiarkowany, z kierunków południowych.

W nocy z poniedziałku na wtorek (21/22.06.2021) w większej części kraju przeważać będą chmury, tylko na wschodzie więcej pogodnego nieba.

Od Śląska przez Wielkopolskę, Ziemię Łódzką i Kujawy po Pomorze zachodnie możliwe są opady deszczu i burze. Pomimo tego, że zjawiska burzowe będą powoli zanikać to początkowo mogą mieć jeszcze dość duże natężenie: opady deszczu do 30 mm, punktowo wiatr do 70 km/h i dodatkowo mogą wykazywać się dużą aktywnością elektryczną.

Prognozowane opady i burze w nocy

Temperatura minimalna wyniesie od 13-14oC na północnym zachodzie i 14-15oC na zachodzie do 17-18oC w większości regionów. Wiał będzie słaby i umiarkowany wiatr ze zmiennych kierunków.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on pinterest
Przypnij

Przeczytaj także

Przed nami dynamiczna pogoda. Silne ocieplenie, przelotne opady deszczu, porywisty wiatr i burze

Nad obszar kraju zaczęło napływać ciepłe powietrze, a w kolejnych kilkudziesięciu godzinach będzie jeszcze cieplej. Napływ coraz cieplejszego powietrza spowodowany jest ułożeniem ośrodków barycznych nad Europą: nad wodami Północnego Atlantyku znajduje się …

Pogoda na środę. Przed nami dość ciepły dzień. Przelotny deszcz możliwy na północy kraju

W środę obszar kraju znajdzie się między kolejnym ośrodkiem niżowym wędrującym nad Skandynawią a wyżem z centrum ulokowanym nad południowo wschodnią częścią kontynentu. Z zachodu na wschód będzie się przemieszczał ciepły front …

W środę załamanie pogody. Dużo deszczu w centrum i na zachodzie kraju. Temperatura do 18 stopni

W dniu jutrzejszym na pogodę w kraju będzie miał wpływ pofalowany front atmosferyczny związany z wielocentrycznym ośrodkiem niżowym znad północnej części Europy. Zacznie napływać chłodne powietrze polarne o cechach morskich. Środa (06.10.2021) …

Prognoza pogody na tydzień 25-31.10.2021

W nadchodzącym tygodniu czeka nas stabilna aura. Towarzyszyć będą nam dość wysokie jak na koniec października temperatury, a opadów będzie niewiele. W poniedziałek (25.10.2021) rano praktycznie wszędzie dominować będzie błękitne niebo, w …