Uwaga! Nadchodzą silne burze. Gdzie wystąpią w poniedziałek?

W poniedziałek ośrodek wyżowy, który kształtował pogodę w ostatnich dniach zacznie powoli ustępować, a nad regiony zachodnie nasunie się pofalowany front, na którym powstawać będą z zafalowań ośrodki niżowe. Wystąpią silne burze. Dodatkowo przed nim zaznaczy się silna zbieżność wiatru. Napływać będzie powietrze zwrotnikowe, a nad regiony zachodnie za frontem napłynie chłodniejsze powietrze polarne o cechach morskich.

Prognozowane rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą nad 21.06.2021, źródło: dwd.de
Prognozowane przez model SWISS opady deszczu i burze na 21.06.2021

Dzień (21.06.2021) rozpocznie się pogodnie, zachmurzenie będzie na ogół małe, a miejscami na niebie nie zobaczymy żadnej chmury. Nieco więcej chmur tylko wzdłuż zachodniej granicy. Około południa punktowo wzdłuż zachodniej granicy mogą rozwinąć się pierwsze burze, jednak nie będą one miały jeszcze dużego natężenia.

W kolejnych godzinach przybędzie chmur, zwłaszcza na zachodzie. Wczesnym popołudniem burze zaczną rozwijać się na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Będą one dość szybko organizować się w większe układy i do wieczora obejmą swym zasięgiem całą zachodnią część kraju.

Będą im towarzyszyć ulewne opady deszczu do 20-30 mm, a w przypadku większych układów sumy opadowe mogą być jeszcze większe i dochodzić nawet do około 50 mm. Zagrożenie mogą stanowić także opady gradu do 2-3 cm, a lokalnie do 4 cm. Dodatkowo wystąpić może również wiatr w porywach do 90 km/h. Wykazywać będą się także dużą aktywnością elektryczną.

Wieczorem strefa burz rozciągać od Katowic i Wrocławia przez Poznań po Koszalin. W kolejnych godzinach burze będą się powoli przemieszczać na północny wschód i stopniowo słabnąć.

Prognozowane przez model UM burze na 21.06.2021

Na termometrach w ciągu dnia zobaczymy 30-32oC na wschodzie, 32-33oC na przeważającym obszarze kraju i 33-35oC na zachodzie oraz południowym zachodzie. Wiatr umiarkowany, z kierunków południowych. Wiatr umiarkowany, z kierunków południowych.

W nocy z poniedziałku na wtorek (21/22.06.2021) w większej części kraju przeważać będą chmury, tylko na wschodzie więcej pogodnego nieba.

Od Śląska przez Wielkopolskę, Ziemię Łódzką i Kujawy po Pomorze zachodnie możliwe są opady deszczu i burze. Pomimo tego, że zjawiska burzowe będą powoli zanikać to początkowo mogą mieć jeszcze dość duże natężenie: opady deszczu do 30 mm, punktowo wiatr do 70 km/h i dodatkowo mogą wykazywać się dużą aktywnością elektryczną.

Prognozowane opady i burze w nocy

Temperatura minimalna wyniesie od 13-14oC na północnym zachodzie i 14-15oC na zachodzie do 17-18oC w większości regionów. Wiał będzie słaby i umiarkowany wiatr ze zmiennych kierunków.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na tydzień 04-10.12.2023. Mniej opadów śniegu. Nocami spory mróz

Po weekendzie ze śnieżycami, w kolejnych dniach opadów będzie mniej, lecz pogodnego nieba będzie niewiele, a ujemne temperatury utrzymają się w większej części kraju. Nieco cieplej zrobi się dopiero w weekend. W …

Pogoda na tydzień 20-26.11.2023. Dużo opadów deszczu i śniegu. Wystąpi też silny wiatr

W przyszłym tygodniu czeka nas zmienna pogoda, wystąpią duże i częste wahania temperatury. Będzie często i obficie padać zarówno deszcz, jak i śnieg. Wystąpi również silny wiatr. Poniedziałek (20.11.2023) będzie pochmurnym dniem z …

Pogoda na tydzień 06-12.11.2023. Umiarkowane temperatury i dużo przelotnych opadów

Przed nami tydzień z umiarkowanymi temperaturami jak na początek listopad i ze zmienną pogodą. Często będzie się chmurzyć i padać. Może też nieco mocniej wiać. Poniedziałek (06.11.2023) z dominacją chmur i opadów …

Nadchodzą śnieżyce i marznący deszcz. Miejscami spadnie nawet 30 cm śniegu!

W weekend w południowej i częściowo wschodniej kraju minie pod znakiem śnieżyc, a na krańcach południowych także opadów marznących. Sprawcą załamania pogody będzie ośrodek niżowy, którego centrum w sobotę w południe znajdzie …