Uwaga! Nadchodzą silne burze. Gdzie wystąpią w poniedziałek?

W poniedziałek ośrodek wyżowy, który kształtował pogodę w ostatnich dniach zacznie powoli ustępować, a nad regiony zachodnie nasunie się pofalowany front, na którym powstawać będą z zafalowań ośrodki niżowe. Wystąpią silne burze. Dodatkowo przed nim zaznaczy się silna zbieżność wiatru. Napływać będzie powietrze zwrotnikowe, a nad regiony zachodnie za frontem napłynie chłodniejsze powietrze polarne o cechach morskich.

Prognozowane rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą nad 21.06.2021, źródło: dwd.de
Prognozowane przez model SWISS opady deszczu i burze na 21.06.2021

Dzień (21.06.2021) rozpocznie się pogodnie, zachmurzenie będzie na ogół małe, a miejscami na niebie nie zobaczymy żadnej chmury. Nieco więcej chmur tylko wzdłuż zachodniej granicy. Około południa punktowo wzdłuż zachodniej granicy mogą rozwinąć się pierwsze burze, jednak nie będą one miały jeszcze dużego natężenia.

W kolejnych godzinach przybędzie chmur, zwłaszcza na zachodzie. Wczesnym popołudniem burze zaczną rozwijać się na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Będą one dość szybko organizować się w większe układy i do wieczora obejmą swym zasięgiem całą zachodnią część kraju.

Będą im towarzyszyć ulewne opady deszczu do 20-30 mm, a w przypadku większych układów sumy opadowe mogą być jeszcze większe i dochodzić nawet do około 50 mm. Zagrożenie mogą stanowić także opady gradu do 2-3 cm, a lokalnie do 4 cm. Dodatkowo wystąpić może również wiatr w porywach do 90 km/h. Wykazywać będą się także dużą aktywnością elektryczną.

Wieczorem strefa burz rozciągać od Katowic i Wrocławia przez Poznań po Koszalin. W kolejnych godzinach burze będą się powoli przemieszczać na północny wschód i stopniowo słabnąć.

Prognozowane przez model UM burze na 21.06.2021

Na termometrach w ciągu dnia zobaczymy 30-32oC na wschodzie, 32-33oC na przeważającym obszarze kraju i 33-35oC na zachodzie oraz południowym zachodzie. Wiatr umiarkowany, z kierunków południowych. Wiatr umiarkowany, z kierunków południowych.

W nocy z poniedziałku na wtorek (21/22.06.2021) w większej części kraju przeważać będą chmury, tylko na wschodzie więcej pogodnego nieba.

Od Śląska przez Wielkopolskę, Ziemię Łódzką i Kujawy po Pomorze zachodnie możliwe są opady deszczu i burze. Pomimo tego, że zjawiska burzowe będą powoli zanikać to początkowo mogą mieć jeszcze dość duże natężenie: opady deszczu do 30 mm, punktowo wiatr do 70 km/h i dodatkowo mogą wykazywać się dużą aktywnością elektryczną.

Prognozowane opady i burze w nocy

Temperatura minimalna wyniesie od 13-14oC na północnym zachodzie i 14-15oC na zachodzie do 17-18oC w większości regionów. Wiał będzie słaby i umiarkowany wiatr ze zmiennych kierunków.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Upalny weekend. Na niebie dużo słońca. Burze wystąpią tylko miejscami na zachodzie kraju

W weekend obszar kraj znajdzie się pomiędzy ośrodkiem wyżowym znad północno wschodniej części Europy a głębokim niżem z rejonu Wysp Brytyjskich. Taki układ ośrodków barycznych sprawi, że do Polski napływać będzie gorące …

Alert pogodowy. W nadchodzących godzinach przejdą silne burze. Możliwe ulewy, gradobicia i silny wiatr

Zgodnie z prognozami ośrodek niżowy znad Skandynawii wraz z wyżem z południowo wschodniej Europy ściągnął do kraju upalne powietrze. W ciągu nadchodzących kilkudziesięciu godzin pofalowany front związany ze wspomnianym niżem rozpocznie wędrówkę …

Pogoda na długi weekend. Początkowo przejdą burze. W sobotę i niedzielę pojawi się upał

Długi weekend minie ze zróżnicowaną aurą, będą regiony gdzie wystąpi upał, ale też takie gdzie będzie chłodno. Możliwe będą także opady deszczu i burze, które mogą być gwałtowne. W czwartek pogodę w …

Pogoda. Nadchodzą kolejne burze. Lokalnie będą gwałtowne

Obecnie obszar kraju jest pod wpływem ośrodka wyżowego z centrum ulokowanym nad południową częścią Morza Bałtyckiego. Jednak już dziś czekają nas zmiany w pogodzie, wprawdzie cały czas dominujący wpływ miał będzie wspomniany …