Uwaga! Silne burze z gradem przejdą w nocy nad Polską!

W miniony wtorek superkomórki burzowe, które przeszły nad północno – wschodnią Polską poczyniły wiele szkód takich jak zalania i połamane drzewa. Po raz kolejny pod wodą znalazły się ulice Białegostoku, gdzie w ten dzień przeszło kilka silnych burz. W niecałe 3 godziny spadło tam ponad 50 mm deszczu. Niestety potwierdziły się również informację o jednej osobie śmiertelnej. Środa była znacznie spokojniejszym dniem. Jak się okazuje jest to tylko przysłowiowa „cisza przed burzą”.

W czwartek przez większą część dnia będziemy mieli dość pogodną aurę. Przelotne opady deszczu mogą pojawiać się miejscami w centrum i na zachodzie kraju. Temperatura maksymalna wzrośnie do 25 – 29 stopni na przeważającym obszarze kraju. Chłodniej na północy – tam maksymalnie 23 stopnie. Pierwsze burze mogą rozwinąć się późnym popołudniem i wieczorem na zachodzie i północnym – zachodzie kraju. Po kilku godzinach znacznie silniejsze burze wkroczą do Polski znad Niemiec. Możemy spodziewać się zarówno silnych układów burzowych jak i superkomórek.

Burze będą generować nawalne opady deszczu połączone z gradem o średnicy 1-2 cm. W przypadku superkomórek burzowych średnica gradzin może osiągnąć nawet 4 cm. Podczas przechodzenia zjawisk spodziewamy się również bardzo silnych porywów wiatru (do 80-100 km/h). Burze przesuwać się będą dość szybko w kierunkach wschodnich. Ich siła nad ranem znacznie zmaleje, jednak mimo to nadal będą stanowić zagrożenie. Szczegółowy obszar zagrożenia dostępny jest w naszej prognozie aktywności burz.

Następnego dnia (23.06) burze mogą występować od samego rana nad całym krajem. Z biegiem godzin strefa będzie stopniowo odsuwała się w kierunkach wschodnich. Jednak zanim całkowicie przesunie się za nasze granice ponownie wystąpią gwałtowne burze z gradem – tym razem nad wschodnią połową Polski.

Zachęcamy do śledzenia relacji pogodowej oraz ostrzeżeń na Naszej stronie, które pojawią się wraz z rozwojem burz. W nocy z czwartku na piątek oraz w piątek zalecamy szczególną ostrożność.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na tydzień 20-26.02.2023. Ciepło, wietrznie i deszczowo. Ochłodzenie możliwe w weekend

W nadchodzącym tygodniu dominować będą ośrodki niżowe, które przyniosą dość wysokie temperatury, ale też częste opady, głównie deszczu oraz silny wiatr. Poniedziałek (20.02.2023) rozpocznie się dominacją chmur. Większe rozpogodzenia tylko na południowym …

Prognoza pogody na tydzień 13-19.03.2023. Przed nami coraz wyższe temperatury

W nadchodzącym tygodniu czeka nas kontynuacja dynamicznej aury z dużymi wahaniami temperatury, lecz opadów będzie nieco mniej, lokalnie możliwe są burze. Może wiać też silny wiatr. Poniedziałek (13.03.2023) z dominacją chmur. W …

Pogoda na tydzień 06-12.03.2023. Przed nami dynamiczna aura ze sporą ilością opadów

W nadchodzącym tygodniu władze nad pogodą będą sprawować ośrodki niżowe, które przyniosą wahania temperatury, dużo opadów różnego rodzaju, lokalne burze, a także silny wiatr. Czeka nas prawdziwa pogodowa mieszanka. W poniedziałek (06.03.2023) …

Przed nami znaczne pogorszenie pogody. Wystąpią śnieżyce i ulewy. Powieje również silny wiatr

Obszar kraju dostał się obecnie pod wpływ głębokiego ośrodka niżowego, który wędruje nad Skandynawią. Nad Polską przemieszcza się chłodny front z nim związany, który przynosi opady różnego rodzaju i lokalne burze. W …