Uwaga! W czwartek na wschodzie i w centrum przejdą dość silne burze. Mogą nieść wiatr do 90 km/h i grad

thunderstorm gde5b9a06d 1920 thunderstorm gde5b9a06d 1920

Tegoroczny sezon burzowy, choć rozpoczęty dość późno coraz bardziej nabiera rozpędu. Kolejny dzień burzowy będzie miał miejsce już w czwartek, kiedy to na znacznym obszarze Polski spodziewamy się wielu gwałtownych komórek burzowych, które mogą nieść ze sobą pewne zagrożenie. Poza tym padać i grzmieć będzie również w nocy.

image 53
Sytuacja baryczna i szacowane rozmieszczenie burz w czwartek, 9 czerwca

W ten dzień (09.06.2022) nad ranem w przeważającej części Polski spodziewamy się dość sporego zachmurzenia.

W centrum i częściowo na zachodzie mogą pojawić się lokalne komórki konwekcyjne. Jedynie na wschodzie i na wybrzeżu chmur będzie niewiele.

image 59
Zachmurzenie i opady nad ranem w czwartek

Już od wczesnym godzin w czwartek rozwinie się solidna konwekcja. Popołudniu będzie ona miała miejsce na wschodzie, w centrum oraz tylko częściowo na zachodzie.

Szacowana energia konwekcyjna wyniesie około 900-1600 J/kg, a gdzieniegdzie zwłaszcza na wschodzie nawet 1400-1900 J/kg.

image 54
Energia konwekcyjna w czwartek popołudniu

Korzystne warunki do powstawania burz będą trwały przez długi czas, bowiem nawet w nocy. Wtedy konwekcja będzie miała miejsce już tylko na wschodzie i częściowo w centrum.

Co ciekawe nie zniknie zupełnie i wzmoże się na drugi dzień, ale w drugiej części nocy będzie ona już bardzo słaba.

image 58
Energia konwekcyjna w nocy z czwartku na piątek

Warunki kinematyczne nie będą zbyt korzystne do powstania bardzo silnych burz, jednak wartości poszczególnych parametrów pozwolą na inicjacje gwałtownych zjawisk.

Przykładowo parametr SRH szacujący zorganizowanie burz wyniesie około 50-200 m2/s2, co pozwoli także na powstawanie superkomórek.

image 55
Prognozowane wartości SRH w czwartek popołudniu

Poza tym, parametr DLS lokalnie może sięgnąć dość znaczne wartości (do 20 m/s) najpewniej w okolicy Mazowsza i Ziemi Łódzkiej, co może sprawić, że w tym rejonie przejdzie zorganizowana i bardziej rozległa od pozostałych komórek struktura burzowa z silniejszymi porywami wiatru.

image 57
Szacowane wartości parametru DLS

Również w tej okolicy pojawi się zbieżność, która wspomoże tam rozwojowi gwałtowniejszych burz.

Można więc spodziewać się z dość sporą pewnością, że w pasie od Małopolski przez Ziemię Łódzką, Mazowsze po Mazury mogą przejść najsilniejsze zjawiska.

image 56
Szacowana zbieżność w czwartek wczesnym wieczorem

Analizując powyższe wskaźniki i parametry prawdopodobnie burze w godzinach wczesnopopołudniowych powstaną najpierw na południowym wschodzie i południu, a przemieszczać się będą w kierunkach północnych.

Na początku nie będą zbyt silne, ale ich intensywność będzie szybko rosła aż do późnego popołudnia i wczesnego wieczoru.

image 50
Szacowane rozmieszczenie opadów i burz w czwartek wczesnym popołudniem

Około godziny 15-19 zapewne struktury burzowe znajdą się głównie w Małopolsce, Ziemi Świętokrzyskiej, Ziemi Łódzkiej oraz Mazowszu.

Mogą one nieść ze sobą przede wszystkim wiatr dochodzący do 70-90 km/h, intensywne opady deszczu oraz grad o średnicy 1-3 cm. Poza tym możemy spodziewać się sporej aktywności elektrycznej komórek burzowych.

image 52
Szacowane rozmieszczenie burz i opadów w czwartek późnym popołudniem

Wieczorem i w pierwszej części nocy burze wystąpią już przeważnie na północnym wschodzie i częściowo w centrum i na wschodzie. Ich siła znacznie spadnie, ale wieczorem wciąż będą stanowić zagrożenie.

image 60
Szacowane opady i burze w czwartek wieczorem

Przez resztę nocy burze będą jedynie punktowe i dość słabe oraz pojawią się tylko na wschodzie naszego kraju.