Uwaga! W najbliższych godzinach nad Polską pojawią się kolejne gwałtowne burze

Zgodnie z prognozami upały chwilowo opuszczą nasz kraj. Zakończenie serii bardzo gorących dni nastąpi w postaci przejścia frontu atmosferycznego, dzięki któremu w Polsce rozwiną się burze o gwałtownym przebiegu.

Ten front wkroczy do nas już w sobotę (20.08.2022) z zachodu i przemieszczać się będzie dalej na wschód. Szacujemy, że zjawiska burzowe lokalnie spowodują szkody przede wszystkim przez silne podmuchy wiatru i nawalne opady.

Sytuacja baryczna w sobotę, 20 sierpnia. Źródło: KNMI

Energia konwekcyjna w ten dzień sięgnie z reguły 1000-1500 J/kg, co przy dobrych warunkach kinematycznych zainicjuje powstanie licznych i groźnych struktur burzowych.

Obszar występowania burz rozciągnie się od zachodu po centrum i tylko częściowo wschód, gdzie komórki znajdą się wieczorem.

Spodziewana energia konwekcyjna w sobotę popołudniu

Parametr SRH wyniesie zazwyczaj 100-250 m2/s2, co daje możliwość powstawania superkomórek burzowych.

Ponadto DLS sięgnie nawet 10-18 m/s czego skutkiem mogą być opady gradu o dość dużej średnicy oraz powstawanie burz o dobrej organizacji.

Szacowane wartości SRH w sobotę popołudniu

Ponadto burze będą dobrze uwodnione, tak więc kolejnym zagrożeniem okaże się nawalny deszczu.

Spodziewamy się, że komórki burzowe mogą nieść ze sobą opady przekraczające 30 mm, co może spowodować miejscowe i chwilowe podtopienia i zalania. Poza tym, podmuchy wiatru będą dochodzić do nawet 100 km/h, a średnica gradu do 2-4 cm.

Burze mogą występować już w nocy z piątku na sobotę (19/20.08.2022), ale obejmą głównie zachodnią część Polski.

Trwać będą również rano, choć nie będą one tak gwałtowne jak w ciągu dnia. Przeważnie obejmą Pomorze Zachodnie, województwo lubuskie oraz Wielkopolskę.

Spodziewane rozmieszczenie burz w sobotę rano

Z biegiem czasu komórki konwekcyjne staną się mniej liczne i dopiero popołudniu dojdzie do wzmożonego ich rozwoju również na zachodzie.

Będą one powstawać wzdłuż frontu i powoli przemieszczać się w kierunkach wschodnich.

Spodziewane rozmieszczenie burz w sobotę popołudniu

Swoje apogeum burze powinny osiągnąć kiedy znajdą się w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę, Kujawy po Pomorze Zachodnie i Gdańskie.

Spodziewane rozmieszczenie burz w sobotę późnym wieczorem

W godzinach wieczornych i w pierwszej części nocy zjawiska burzowe będą miały miejsce już w rejonach centralnych i przeważnie do tego czasu osłabną. O tej porze szacujemy, że najsilniejsze komórki będą miały miejsce na południu oraz na Ziemi Łódzkiej.

W tym czasie warto zachować ostrożność i śledzić sytuację poprzez radary oraz detektory burz.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na tydzień 16-22.01.2023. Przed nami powrót zimy. Gdzie spadnie najwięcej śniegu?

W nadchodzącym tygodniu czekają nas zmiany w pogodzie. W pierwszej jego połowie czeka nas jeszcze ciepła aura z dominacją chmur, lecz od środy czeka nas powrót zimy. Dużych mrozów się nie spodziewamy, …

Pogoda na tydzień 23-29.01.2023. Kontynuacja lekkiej zimy. Miejscami kolejne opady śniegu

Przed nami pochmurny i mglisty tydzień z częstymi opadami różnego rodzaju oraz temperaturą w większej części kraju wahającą się lekko powyżej 0oC. Poniedziałek (23.01.2023) z przewagą zachmurzenia całkowitego, niewielkie rozpogodzenia tylko na …

Prognoza pogody na tydzień 09-15.01.2023. Kolejne dość ciepłe dni z opadami deszczu

W nowym tygodniu czeka nas kontynuacja ciepłej aury. Będzie też dużo chmur i opadów, głównie deszczu. Temperatury nadal będą w większej części kraju znacznie powyżej normy. Poniedziałek (09.01.2023) z dominacją chmur, niewielkie …

Pogoda. Pochmurny długi weekend ze zróżnicowaną temperaturą. Miejscami spadnie śnieg

W długi weekend pogodę w kraju kształtować będą ośrodki niżowe, które wędrować będą znad Atlantyku przez Skandynawię na wschód. Napływać będzie powietrze polarne o cechach morskich. Piątek (06.01.2023) rozpocznie się dominacją chmur …