Uwaga! W piątek czeka nas silny wiatr, lokalne burze z gradem oraz intensywne opady deszczu

Końcówka maja zdecydowanie nie należy do najprzyjemniejszych, ponieważ doświadczamy dość niskiej temperatury oraz wielu opadów deszczu, choć jest on teraz bardzo potrzebny ze względu na wcześniej panującą suszę.

Jak się okazuje, już w piątek (27.05.2022) będzie miała miejsce również nieprzyjemna, dynamiczna, a lokalnie nawet groźna pogoda. Czego właściwie możemy się spodziewać?

Aktualna sytuacja baryczna. Dobrze widoczne jest oddziaływanie niżów na pogodę w Polsce

Przede wszystkim najpierw od północnego zachodu na południowy wschód przez wszystkie rejonu z wyjątkiem Suwalszczyzny i częściowo Mazur przejdzie strefa intensywnych opadów deszczu.

Wbudowane w nią będą komórki konwekcyjne, które lokalnie zwiększą siłę deszczu. Przemieści się ona dość szybko, bowiem około godziny 12 powinna znaleźć się już w pasie centralnym, a około 17 będzie już tylko w Małopolsce, Podkarpaciu oraz na Lubelszczyźnie.

Zachmurzenie i opady w piątek w godzinach okołopołudniowych

Poza tym popołudniu wiać będzie dość silnie wiatr. Jego prędkość w porywach dochodzić będzie do 30-50 km/h ma południu, do 40-60 km/h w centrum oraz do nawet 50-70 km/h na północy.

Podmuchy wiatru wynikające z gradientu ciśnienia w piątej, 27 maja

Co bardzo istotne, taki wiatr będzie wiał niezależnie od przechodzenia komórek konwekcyjnych, które powstaną po przejściu wspomnianej wcześniej strefy opadowe.

Wówczas znacznie się rozpogodzi, a konwekcja, która je zainicjuje nie będzie zbyt duża, ponieważ spodziewamy się, że CAPE osiągnie zazwyczaj 200-350 J/kg i pojawi się głównie w północnej połowie Polski.

„Energia konwekcyjna” popołudniu w piątek, 27 maja

Jednak wystąpią też bardzo dobre warunki kinematyczne, które sprawią, że będą to zazwyczaj silnie rozbudowane komórki opadowe oraz rzadziej burzowe.

Podczas ich przechodzenia możemy spodziewać się dodatkowego rozpędzenia się wiatru do około 80 km/h. Ze względu na niską temperaturę, może też spaść drobny grad.

Szacowane rozmieszczenie opadów deszczu popołudniu

Komórki burzowe będą mogły pojawić się w wielu miejscach, ale przede wszystkim skupią się na Pomorzu Zachodnim, Gdańskim oraz Kujawach. Zanikać będą dopiero późnym wieczorem i w nocy, choć wtedy wiatr już nie będzie takim zagrożeniem.

Temperatura maksymalna w piątek, 27 maja

Poza tym w ten dzień temperatura będzie oscylować zazwyczaj około 13-17oC w zależności od rozmieszczenia opadów. Na zachodzie może być nieco cieplej, bowiem 16-19oC.

Poza tym przed nadejściem strefy opadowej na południowym wschodzie temperatura zdąży jeszcze wzrosnąć do około 18-22oC.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na tydzień 18-24.03.2024. Zmienna temperatura i sporo opadów

W prognozie na nadchodzący tydzień nie mamy dobrych informacji. Czekają nas wahania temperatury, będzie mało słońca i często będzie padać. Początkowo może być to śnieg. Poniedziałek (18.03.2024) z dominacją chmur i przelotnymi …

Niedziela z załamaniem pogody. Pojawią się burze z silnym wiatrem

Po ostatnich wielu dość pogodnych i ciepłych, a niekiedy bardzo ciepłych dniach nadchodzą duże zmiany w pogodzie. Przed nami dłuższy chłodny okres z częstymi opadami.  Zmiany rozpoczną się już w nadchodzącą noc. …

Pogoda na tydzień 08-14.04.2024. Nadchodzi ochłodzenie. Wystąpią przelotne opady

W nadchodzącym tygodniu czeka nas zmienna pogoda. Wystąpi duże wahania temperatury, a miejscami wystąpią opady deszczu. W poniedziałek (08.04.2024) dużo słońca i tylko trochę chmur piętra wysokiego. Większe zachmurzenie tylko na północy. …

Pogoda na tydzień 15-21.04.2024. Spore ochłodzenie i więcej opadów oraz burz

Zgodnie z naszymi prognozami nad północną, wschodnią oraz południową częścią kraju przeszły burze przynoszące kres ciepłej aurze. W nowym tygodniu czeka nas duże ochłodzenie. Poniedziałek (15.04.2024) rozpocznie się dominacją chmur, rozpogodzenia możliwe …

Obserwuj nas

Najnowsze artykuły

Pogoda na tydzień 15-21.04.2024. Spore ochłodzenie i więcej opadów oraz burz

Zgodnie z naszymi prognozami nad północną, wschodnią oraz południową częścią...

Niedziela z załamaniem pogody. Pojawią się burze z silnym wiatrem

Po ostatnich wielu dość pogodnych i ciepłych, a niekiedy bardzo...

Pogoda na tydzień 08-14.04.2024. Nadchodzi ochłodzenie. Wystąpią przelotne opady

W nadchodzącym tygodniu czeka nas zmienna pogoda. Wystąpi duże wahania...