Uwaga! W piątek czeka nas silny wiatr, lokalne burze z gradem oraz intensywne opady deszczu

Końcówka maja zdecydowanie nie należy do najprzyjemniejszych, ponieważ doświadczamy dość niskiej temperatury oraz wielu opadów deszczu, choć jest on teraz bardzo potrzebny ze względu na wcześniej panującą suszę.

Jak się okazuje, już w piątek (27.05.2022) będzie miała miejsce również nieprzyjemna, dynamiczna, a lokalnie nawet groźna pogoda. Czego właściwie możemy się spodziewać?

Aktualna sytuacja baryczna. Dobrze widoczne jest oddziaływanie niżów na pogodę w Polsce

Przede wszystkim najpierw od północnego zachodu na południowy wschód przez wszystkie rejonu z wyjątkiem Suwalszczyzny i częściowo Mazur przejdzie strefa intensywnych opadów deszczu.

Wbudowane w nią będą komórki konwekcyjne, które lokalnie zwiększą siłę deszczu. Przemieści się ona dość szybko, bowiem około godziny 12 powinna znaleźć się już w pasie centralnym, a około 17 będzie już tylko w Małopolsce, Podkarpaciu oraz na Lubelszczyźnie.

Zachmurzenie i opady w piątek w godzinach okołopołudniowych

Poza tym popołudniu wiać będzie dość silnie wiatr. Jego prędkość w porywach dochodzić będzie do 30-50 km/h ma południu, do 40-60 km/h w centrum oraz do nawet 50-70 km/h na północy.

Podmuchy wiatru wynikające z gradientu ciśnienia w piątej, 27 maja

Co bardzo istotne, taki wiatr będzie wiał niezależnie od przechodzenia komórek konwekcyjnych, które powstaną po przejściu wspomnianej wcześniej strefy opadowe.

Wówczas znacznie się rozpogodzi, a konwekcja, która je zainicjuje nie będzie zbyt duża, ponieważ spodziewamy się, że CAPE osiągnie zazwyczaj 200-350 J/kg i pojawi się głównie w północnej połowie Polski.

„Energia konwekcyjna” popołudniu w piątek, 27 maja

Jednak wystąpią też bardzo dobre warunki kinematyczne, które sprawią, że będą to zazwyczaj silnie rozbudowane komórki opadowe oraz rzadziej burzowe.

Podczas ich przechodzenia możemy spodziewać się dodatkowego rozpędzenia się wiatru do około 80 km/h. Ze względu na niską temperaturę, może też spaść drobny grad.

Szacowane rozmieszczenie opadów deszczu popołudniu

Komórki burzowe będą mogły pojawić się w wielu miejscach, ale przede wszystkim skupią się na Pomorzu Zachodnim, Gdańskim oraz Kujawach. Zanikać będą dopiero późnym wieczorem i w nocy, choć wtedy wiatr już nie będzie takim zagrożeniem.

Temperatura maksymalna w piątek, 27 maja

Poza tym w ten dzień temperatura będzie oscylować zazwyczaj około 13-17oC w zależności od rozmieszczenia opadów. Na zachodzie może być nieco cieplej, bowiem 16-19oC.

Poza tym przed nadejściem strefy opadowej na południowym wschodzie temperatura zdąży jeszcze wzrosnąć do około 18-22oC.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Zgniły wyż nad Polską. Pochmurna oraz mglista sobota i niedziela

Obszar kraju jutro i w niedzielę będzie w obrębie ośrodka wyżowego rozciągający się od Morza Czarnego po Bałtyk i Morze Północne. W ostatni dzień weekendu nad krajem zaznaczy się zanikający pofalowany front …

Nadchodzi znaczne pogorszenie pogody. Deszcz spadnie prawie wszędzie

W ostatnich dniach tygodnia pogodę w kraju będzie kształtował pofalowany front związany z ośrodkiem niżowym wędrującym nad północną częścią kontynentu. Zarówno za frontem, jak i przed nim napływać będzie zasobne w wilgoć …

Pogoda. Pochmurny i mglisty weekend. Miejscami opady różnego rodzaju

W weekend pogodę w kraju będzie kształtował ośrodek wyżowy, który będzie się przemieszczał znad Alp nad południowe regiony Polski. W sobotę na zachodzie zaznaczy się zanikający front okluzji. Zarówno w pierwszy, jak …

Prognoza pogody na tydzień 07-13.11.2022. Dość wysokie temperatury i zmienne zachmurzenie

Po ciepłym początku listopada z w miarę stabilną pogodą w nadchodzącym tygodniu czeka nas zmienna pogoda i dość wysokie temperatury. Poniedziałek (07.11.2022) rozpocznie się dominacją chmur. W zachodniej, południowej oraz wschodniej części …