W kolejnych dniach czeka nas sporo burz. Gdzie będzie ich najwięcej?

Czerwiec to miesiąc, w którym często po raz pierwszy raz w roku powstają silne i niebezpieczne burze. Jak na razie w tegorocznych sezonie burzowym nie mieliśmy jeszcze zbyt groźnych incydentów i póki co na to się nie zapowiada.

Mimo to w najbliższych dniach doświadczymy gdzieniegdzie dość częstych komórek burzowych. Będzie to miało dość duży związek z oddziaływaniem nadchodzących niżów atmosferycznych, które stworzą korzystne warunki do ich rozwoju.

Sytuacja baryczna w Europie w okolicy wtorku, 7 czerwca

Burze pojawią się już w sobotę (04.06.2022) przy dość ciepłej i pochmurnej pogodzie. Najpierw w pierwszej części dnia przejdą przez nasz południe naszego kraju silne opady deszczu. Na skutek konwekcji w kolejnych godzinach zaczną powstawać w tej strefie opadowej komórki burzowe.

Warto zaznaczyć, że będą one punktowe i głównym zagrożeniem będą intensywne opady oraz wiatr dochodzący do 60-70 km/h.

Zachmurzenie i opady w sobotę, 4 czerwca

Pojawią się one jedynie na południowym wschodzie, na wschodzie, częściowo na Podlasiu, a także ewentualnie bardzo punktowo na północy.

Następne zjawiska burzowe będą miały miejsce w poniedziałek (06.06.2022). Przy gorącej aurze wystąpi wyraźna konwekcja i na jej skutek burze pojawią się na zachodzie, a późnym wieczorem możliwe, że także w rejonach centralnych.

Znów okażą się one miejscowe i nieść będą dość intensywny deszczu i mocny wiatr.

Energia konwekcyjna w poniedziałek, 6 czerwca

We wtorek (07.06.2022) prawdopodobnie wystąpią najsilniejsze burze z tego okresu. Przejdą one na dość rozległym terytorium w centrum oraz na wschodzie.

Energia konwekcyjna we wtorek, 7 czerwca

Ich charakter pozostanie jednak lokalny. Prawdopodobnie najwięcej komórek burzowych powstanie na południu, w centrum kraju oraz na północnym wschodzie.

Szacowane rozmieszczenie burz we wtorek, 7 czerwca

Klastry burzowe będą bardziej zorganizowane na skutek lepszych warunków kinematycznych. Z tego wynikną przede wszystkim opady drobnego gradu oraz nieco większe porywy wiatru. Mogą one nieco przekraczać 70-80 km/h.

W środę (08.06.2022) spodziewamy się zjawisk burzowych o podobnej sile co we wtorek ze względu na utrzymanie się korzystnych warunków kinematycznych.

Tym razem będą miały miejsce na wschodzie Polski, ale w dalszym ciągu będą one lokalne.

Energia konwekcyjna w środę, 8 czerwca

Warto jednak zaznaczyć, że wyliczenia poszczególnych parametrów na ten dzień są jeszcze niestabilne, więc sytuacja może ulec zmianie.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na tydzień 06-12.11.2023. Umiarkowane temperatury i dużo przelotnych opadów

Przed nami tydzień z umiarkowanymi temperaturami jak na początek listopad i ze zmienną pogodą. Często będzie się chmurzyć i padać. Może też nieco mocniej wiać. Poniedziałek (06.11.2023) z dominacją chmur i opadów …

Pogoda na tydzień 20-26.11.2023. Dużo opadów deszczu i śniegu. Wystąpi też silny wiatr

W przyszłym tygodniu czeka nas zmienna pogoda, wystąpią duże i częste wahania temperatury. Będzie często i obficie padać zarówno deszcz, jak i śnieg. Wystąpi również silny wiatr. Poniedziałek (20.11.2023) będzie pochmurnym dniem z …