W najbliższych dniach pojawią się burze. Lokalnie mogą przynieść dość silny wiatr i intensywne opady deszczu

brandon morgan LHdST1 f2bc unsplash brandon morgan LHdST1 f2bc unsplash

Obecnie w naszej części kontynentu panuje wyżowa, dość ciepła i słoneczna pogoda. Jej kontynuacja nastąpi przez niemal cały weekend majowy, choć gdzieniegdzie pojawią się przelotne opady konwekcyjne wraz z lokalnymi burzami.

Choć z reguły nie będą one silne, to miejscowo będą mogły wykazać się większą intensywnością oraz ulewami i gradem.

image 194
Aktualna sytuacja baryczna

Pierwsze zjawiska burzowe będą miały miejsce już w niedzielę (01.05.2022) przy dość wysokiej temperaturze. Lekka konwekcja obejmie głównie północny wschód, zachód i południe Polski. Pojawią się tam bardzo punktowe komórki opadowe, z których może zagrzmieć.

Podczas przechodzenia burz może wiać wiatr dochodzący do 60 km/h oraz padać krótkotrwały i intensywny deszcz. Ponadto powinny one zaniknąć już wczesnym wieczorem.

image 190
Warunki konwekcyjne w niedzielę, 1 maja

Już wyraźnie silniejsze burze pojawią się w poniedziałek (02.05.2022). Tym razem wystąpią w pasie od Dolnego Śląsku przez Ziemię Łódzką, po Mazowsze i Podlasie. Poza tym możliwe będą również w Małopolsce, Podkarpaciu i Lubelszczyźnie.

Znów będą charakteryzowały się dużą lokalnością. Tym razem będą generować wiatr w porywach do 70 km/h oraz opady silnego deszczu, a także drobnego gradu.

image 191
Warunki konwekcyjne w poniedziałek, 2 maja

Burze potrwają trochę dłużej niż dzień wcześniej. Powinny zaniknąć w okolicach godziny 20/21.

We wtorek (03.05.2022) zjawiska burzowe o podobnej sile pojawią się już tylko na południowo wschodnich krańcach naszego kraju.

image 192
Warunki konwekcyjne we wtorek, 3 maja

Przeważnie obejmą one obszary leżące w Małopolsce oraz Podkarpaciu, a zwłaszcza rejony górskie.

image 193
Opady konwekcyjne we wtorek, 3 maja

Ich charakter dalej będzie lokalny, a wiatr towarzyszący burzom może okazać się nieco mocniejszy niż w poprzednich dniach, bo przekraczający 70 km/h.