W najbliższych dniach wystąpią burze. Gdzieniegdzie okażą się gwałtowne

Typowo letnie wartości temperatury już zapanowały na dobre w naszym kraju, bowiem doświadczamy obecnie gorących dni, a w najbliższym okresie wystąpi też dość dużo solidnych upałów.

Najsilniejsze ocieplenie przewidujemy na sam początek lipca i właśnie wtedy przy tak wysokiej temperaturze wystąpią burze, które czasem będą cechowały sporą gwałtownością.

Przykładowa anomalia termiczna prognozowana na 2 lipca

Najszybciej zjawiska burzowe pojawią się już w sobotę (25.06.2022), choć na bardzo ograniczonym obszarze. Na krańcach zachodnich pojawią się wówczas korzystne warunki do powstawania burz. w postaci umiarkowanej konwekcji.

Nie będą one zbyt silne, jednak mogą nieść ze sobą silne opady deszczu oraz wiatr dochodzący do 70-80 km/h. Poza tym będą one bardzo lokalne.

Szacowane rozmieszczenie burz w sobotę popołudniu

W niedzielę (26.06.2022) również w tym rejonie pojawią się dość korzystne warunki na rozwój burz, choć ich pojawienie się jest już znacznie mniej prawdopodobne.

Z kolei w poniedziałek (27.06.2022) punktowe komórki burzowe będą mogły mieć miejsce już w prawie całej Polsce. Mimo to nie będą one liczne, a głównie skupią się na południowym zachodzie.

Szacowana chwiejność termodynamiczna w poniedziałek, 27 czerwca

Przy bardzo upalnej pogodzie najpewniej we wtorek (28.06.2022) wkroczy do nas dość szybko front atmosferyczny, dzięki któremu warunki inicjujące burze znacznie się poprawią.

Poprawie ulegną przede wszystkim warunki kinematyczne. Przykładowo parametr SRH określający zorganizowanie burz zwiększy się z około 50 m2/s2 na nawet 200 m2/s2, co wskazuje na możliwość powstawania większych układów oraz superkomórek.

Szacowane wartości parametru SRH we wtorek, 27 czerwca

Burze będą przemieszczać się z zachodu na wschód i szacunkowo mogą nieść ze sobą opady gradu oraz wiatr dochodzący do około 90 km/h.

Poza tym struktury burzowe będą już dość sporych rozmiarów w odróżnieniu od wcześniejszych dni.

Szacunkowe rozmieszczenie burz we wtorek, 28 czerwca

Po przejściu frontu zjawiska burzowe mogą jeszcze powstawać na wschodzie, ale prawdopodobnie już o wyraźnie mniejszej sile.

W okolicach początku lipca znów jednak powinny pojawić się już w niemal całej Polsce. Wówczas czeka nas bardzo silny upał z temperaturą przekraczającą 35oC, a energia konwekcyjna może wyraźnie przekraczać 2000 J/Kg (kilka dni wcześniej w okolicach 1000 J/Kg).

Szacowana energia konwekcyjna w piątek, 1 lipca

Najpewniej najmocniejszy incydent burzowy pojawi się w okolicach 2 lipca. Na ten moment trudno jest oszacować charakter burz, ale prawdopodobnie będą to liczne superkomórki.

Szacowana energia konwekcyjna w sobotę, 2 lipca

Wówczas znów możemy doświadczyć lokalnie opadów dużego gradu i wiatru przekraczającego 90 km/h.

Przykładowe rozmieszczenie burz w sobotę, 2 lipca

Warto zaznaczyć, że większość wyliczeń na początek lipca jest jeszcze niepewnych. Mimo to jest bardzo prawdopodobne, że podczas nadchodzącej fali upałów pojawią się dość niebezpieczne incydenty burzowe. Więcej informacji i szczegółów pojawi się w nadchodzących prognozach.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na weekend. Ciepło i na ogół słonecznie. Tylko lokalnie możliwy przelotny deszcz

W weekend obszar kraju znajdzie się pomiędzy wyżem znad Wschodniej Europy a wielocentrycznym niżem znad północnej i zachodniej części kontynentu. Nad regionami zachodnimi i północnymi będą zaznaczać się fronty związane ze wspomnianym …

Prognoza pogody na tydzień 13-19.03.2023. Przed nami coraz wyższe temperatury

W nadchodzącym tygodniu czeka nas kontynuacja dynamicznej aury z dużymi wahaniami temperatury, lecz opadów będzie nieco mniej, lokalnie możliwe są burze. Może wiać też silny wiatr. Poniedziałek (13.03.2023) z dominacją chmur. W …

Prognoza pogody na tydzień 20-26.03.2023. Ciepło, ale więcej chmur i opadów deszczu

Po ciepłym i pogodnym weekendzie czeka nas również ciepły tydzień, lecz będzie więcej chmur oraz opadów deszczu. Poniedziałek (20.03.2023) z dominacją chmur i przelotnymi opadami deszczu.  Początkowo więcej pogodnego nieba na południowym …

Przed nami znaczne pogorszenie pogody. Wystąpią śnieżyce i ulewy. Powieje również silny wiatr

Obszar kraju dostał się obecnie pod wpływ głębokiego ośrodka niżowego, który wędruje nad Skandynawią. Nad Polską przemieszcza się chłodny front z nim związany, który przynosi opady różnego rodzaju i lokalne burze. W …