W najbliższych dniach wystąpią burze. Gdzieniegdzie okażą się gwałtowne

Typowo letnie wartości temperatury już zapanowały na dobre w naszym kraju, bowiem doświadczamy obecnie gorących dni, a w najbliższym okresie wystąpi też dość dużo solidnych upałów.

Najsilniejsze ocieplenie przewidujemy na sam początek lipca i właśnie wtedy przy tak wysokiej temperaturze wystąpią burze, które czasem będą cechowały sporą gwałtownością.

Przykładowa anomalia termiczna prognozowana na 2 lipca

Najszybciej zjawiska burzowe pojawią się już w sobotę (25.06.2022), choć na bardzo ograniczonym obszarze. Na krańcach zachodnich pojawią się wówczas korzystne warunki do powstawania burz. w postaci umiarkowanej konwekcji.

Nie będą one zbyt silne, jednak mogą nieść ze sobą silne opady deszczu oraz wiatr dochodzący do 70-80 km/h. Poza tym będą one bardzo lokalne.

Szacowane rozmieszczenie burz w sobotę popołudniu

W niedzielę (26.06.2022) również w tym rejonie pojawią się dość korzystne warunki na rozwój burz, choć ich pojawienie się jest już znacznie mniej prawdopodobne.

Z kolei w poniedziałek (27.06.2022) punktowe komórki burzowe będą mogły mieć miejsce już w prawie całej Polsce. Mimo to nie będą one liczne, a głównie skupią się na południowym zachodzie.

Szacowana chwiejność termodynamiczna w poniedziałek, 27 czerwca

Przy bardzo upalnej pogodzie najpewniej we wtorek (28.06.2022) wkroczy do nas dość szybko front atmosferyczny, dzięki któremu warunki inicjujące burze znacznie się poprawią.

Poprawie ulegną przede wszystkim warunki kinematyczne. Przykładowo parametr SRH określający zorganizowanie burz zwiększy się z około 50 m2/s2 na nawet 200 m2/s2, co wskazuje na możliwość powstawania większych układów oraz superkomórek.

Szacowane wartości parametru SRH we wtorek, 27 czerwca

Burze będą przemieszczać się z zachodu na wschód i szacunkowo mogą nieść ze sobą opady gradu oraz wiatr dochodzący do około 90 km/h.

Poza tym struktury burzowe będą już dość sporych rozmiarów w odróżnieniu od wcześniejszych dni.

Szacunkowe rozmieszczenie burz we wtorek, 28 czerwca

Po przejściu frontu zjawiska burzowe mogą jeszcze powstawać na wschodzie, ale prawdopodobnie już o wyraźnie mniejszej sile.

W okolicach początku lipca znów jednak powinny pojawić się już w niemal całej Polsce. Wówczas czeka nas bardzo silny upał z temperaturą przekraczającą 35oC, a energia konwekcyjna może wyraźnie przekraczać 2000 J/Kg (kilka dni wcześniej w okolicach 1000 J/Kg).

Szacowana energia konwekcyjna w piątek, 1 lipca

Najpewniej najmocniejszy incydent burzowy pojawi się w okolicach 2 lipca. Na ten moment trudno jest oszacować charakter burz, ale prawdopodobnie będą to liczne superkomórki.

Szacowana energia konwekcyjna w sobotę, 2 lipca

Wówczas znów możemy doświadczyć lokalnie opadów dużego gradu i wiatru przekraczającego 90 km/h.

Przykładowe rozmieszczenie burz w sobotę, 2 lipca

Warto zaznaczyć, że większość wyliczeń na początek lipca jest jeszcze niepewnych. Mimo to jest bardzo prawdopodobne, że podczas nadchodzącej fali upałów pojawią się dość niebezpieczne incydenty burzowe. Więcej informacji i szczegółów pojawi się w nadchodzących prognozach.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Bardzo ciepła środa i czwartek. Na termometrach nawet 28 stopni

W środę oraz czwartek pogodę w kraju będzie kształtował ośrodek wyżowy znad wschodniej części kontynentu. Napływać będzie powietrze polarne kontynentalne. Dziś (27.09.2023) rano dużo chmur piętra niskiego na północy, w centrum i …

Pogoda na tydzień 11-17.09.2023. Nadchodzą zmiany. Pojawią się opady i burze

W nadchodzącym tygodniu czekają nas zmiany w pogodzie. Pojawi się nieco więcej chmur i opadów, wystąpią też wahania temperatury. Tylko na początku tygodnia utrzyma się jeszcze pogodna aura i gorąco. W poniedziałek …

Pogoda na tydzień 18-24.09.2023. Duże wahania temperatury i możliwe burze

W nowym tygodniu czeka nas zmienna pogoda. Wystąpią spore wahania temperatury, a także ulewy i miejscami burze. W najcieplejsze dni lokalnie może być w pobliżu 30oC. W poniedziałek (18.09.2023) rano dużo chmur …

Prognoza na tydzień 04-10.09.2023. Powrót letniej pogody. Wystąpi upał?

Po ochłodzeniu na przełomie sierpnia i września w kolejnych dniach czeka nas powrót prawdziwie letniej aury. Temperatury będą wysokie, a na niebie dominować będzie słońce. Opadów będzie niewiele. Mimo, że wraz z …