W najbliższych dniach wystąpią burze. Gdzieniegdzie okażą się gwałtowne

Typowo letnie wartości temperatury już zapanowały na dobre w naszym kraju, bowiem doświadczamy obecnie gorących dni, a w najbliższym okresie wystąpi też dość dużo solidnych upałów.

Najsilniejsze ocieplenie przewidujemy na sam początek lipca i właśnie wtedy przy tak wysokiej temperaturze wystąpią burze, które czasem będą cechowały sporą gwałtownością.

Przykładowa anomalia termiczna prognozowana na 2 lipca

Najszybciej zjawiska burzowe pojawią się już w sobotę (25.06.2022), choć na bardzo ograniczonym obszarze. Na krańcach zachodnich pojawią się wówczas korzystne warunki do powstawania burz. w postaci umiarkowanej konwekcji.

Nie będą one zbyt silne, jednak mogą nieść ze sobą silne opady deszczu oraz wiatr dochodzący do 70-80 km/h. Poza tym będą one bardzo lokalne.

Szacowane rozmieszczenie burz w sobotę popołudniu

W niedzielę (26.06.2022) również w tym rejonie pojawią się dość korzystne warunki na rozwój burz, choć ich pojawienie się jest już znacznie mniej prawdopodobne.

Z kolei w poniedziałek (27.06.2022) punktowe komórki burzowe będą mogły mieć miejsce już w prawie całej Polsce. Mimo to nie będą one liczne, a głównie skupią się na południowym zachodzie.

Szacowana chwiejność termodynamiczna w poniedziałek, 27 czerwca

Przy bardzo upalnej pogodzie najpewniej we wtorek (28.06.2022) wkroczy do nas dość szybko front atmosferyczny, dzięki któremu warunki inicjujące burze znacznie się poprawią.

Poprawie ulegną przede wszystkim warunki kinematyczne. Przykładowo parametr SRH określający zorganizowanie burz zwiększy się z około 50 m2/s2 na nawet 200 m2/s2, co wskazuje na możliwość powstawania większych układów oraz superkomórek.

Szacowane wartości parametru SRH we wtorek, 27 czerwca

Burze będą przemieszczać się z zachodu na wschód i szacunkowo mogą nieść ze sobą opady gradu oraz wiatr dochodzący do około 90 km/h.

Poza tym struktury burzowe będą już dość sporych rozmiarów w odróżnieniu od wcześniejszych dni.

Szacunkowe rozmieszczenie burz we wtorek, 28 czerwca

Po przejściu frontu zjawiska burzowe mogą jeszcze powstawać na wschodzie, ale prawdopodobnie już o wyraźnie mniejszej sile.

W okolicach początku lipca znów jednak powinny pojawić się już w niemal całej Polsce. Wówczas czeka nas bardzo silny upał z temperaturą przekraczającą 35oC, a energia konwekcyjna może wyraźnie przekraczać 2000 J/Kg (kilka dni wcześniej w okolicach 1000 J/Kg).

Szacowana energia konwekcyjna w piątek, 1 lipca

Najpewniej najmocniejszy incydent burzowy pojawi się w okolicach 2 lipca. Na ten moment trudno jest oszacować charakter burz, ale prawdopodobnie będą to liczne superkomórki.

Szacowana energia konwekcyjna w sobotę, 2 lipca

Wówczas znów możemy doświadczyć lokalnie opadów dużego gradu i wiatru przekraczającego 90 km/h.

Przykładowe rozmieszczenie burz w sobotę, 2 lipca

Warto zaznaczyć, że większość wyliczeń na początek lipca jest jeszcze niepewnych. Mimo to jest bardzo prawdopodobne, że podczas nadchodzącej fali upałów pojawią się dość niebezpieczne incydenty burzowe. Więcej informacji i szczegółów pojawi się w nadchodzących prognozach.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Nadchodzą intensywne opady śniegu. Gdzie wystąpią?

Większa część Europy znajduje się w zasięgu głębokiego i rozległego, wielocentrycznego układu niżowego znad Północnego Atlantyku. Dodatkowo na jego obrzeżach na śródziemnomorskim wybrzeżu Francji wczoraj rozwinął się kolejny ośrodek niżowy. Obecnie znajduje …

Prognoza pogody na tydzień 31.10-06.11.2022. Nadchodzi ochłodzenie i więcej opadów deszczu

Po wyjątkowo ciepłym końcu października na początku listopada czekają nas zmiany w pogodzie. Wyraźnie się ochłodzi, lecz opadów nadal będzie niewiele. Dopiero końcówka nowego tygodnia przyniesie częstsze opady deszczu w naszym kraju. …

Zmiany w pogodzie. W drugiej połowie tygodnia pierwszy powiew zimy

W drugiej połowie tygodnia dominujący wpływ na pogodę w kraju będą miały wpływ dwa układy baryczne. Wyż znad północnej i północno wschodniej części kraju, a także ośrodek niżowy znad wschodniej części kraju. …

Prognoza pogody na tydzień 07-13.11.2022. Dość wysokie temperatury i zmienne zachmurzenie

Po ciepłym początku listopada z w miarę stabilną pogodą w nadchodzącym tygodniu czeka nas zmienna pogoda i dość wysokie temperatury. Poniedziałek (07.11.2022) rozpocznie się dominacją chmur. W zachodniej, południowej oraz wschodniej części …