W piątek i w sobotę przejdą dwa fronty burzowe. Burze przyniosą silny wiatr i grad. Gdzie wystąpią?

Już od dłuższego czasu w okolicach 20 maja prognozowane było dość groźne załamanie w pogodzie ze względu na przejście frontu chłodnego po wcześniejszym solidnym ociepleniu. Do tej pory niewiadome było czy ów front przemieści się nad naszym krajem w piątek (20.05.2022) czy też w sobotę (21.05.2022).

Ostatecznie będziemy mieli do czynienia nawet z dwoma frontami, które przejdą zarówno w piątek, jak i we wczesnych godzinach sobotniej doby. Przemieszczą się one z zachodu na wschód. Czego dokładnie możemy się spodziewać?

KNMI Fronts czw. 19.05.2022 12 UTC
Przemieszczające nad Polskę chłodne fronty. Źrodło: KNMI

W piątek (20.05.2022) popołudniu nad Polską rozwinie się silna konwekcja na skutek przejścia pierwszego frontu. Pierwsze komórki burzowe powinny rozwinąć się jeszcze przed południem w Wielkopolsce i na Kujawach. Następnie strefa możliwości występowania burz będzie przesuwała się stopniowo na wschód, ale północ nie powinna być zagrożona.

Spodziewana chwiejność termodynamiczna w piątek rano

Popołudniu zazwyczaj energia konwekcyjna będzie dochodzić do około 900-1400 J/kg na południu, centrum oraz wschodzie. Warunki kinematyczne będą dość dobre, dlatego komórki burzowe mogą być dość dobrze zorganizowane i cechować się punktowymi opadami gradu oraz mocnymi porywami wiatru.

Spodziewana chwiejność termodynamiczna w piątek popołudniu

Niska temperatura wierzchołków chmur burzowych (około -60oC) również będzie działać na korzyć silnych porywów wiatru. Mogą one dochodzić do około 90 km/h, co niestety lokalnie może przełożyć się na straty.

Spodziewana temperatura wierzchołków chmur burzowych

Poza tym tak niska temperatura pozwoli też na dużą aktywność elektryczną burz. Warto też zaznaczyć, że ze względu na dość wysoki poziom kondensacji wymuszonej (zazwyczaj około 800-1200 m) burz nie będzie za wiele, ale mogą organizować się w dość duże klastry.

Struktury burzowe opuszczą nasz kraj około godziny 21 przez wschodnią granicę, ale jak się okazuje to nie będzie koniec groźnych zjawisk.

W nocy z piątku na sobotę (20/21.05.2022) przejdzie nad nami wcześniej wspomniany drugi front. Co prawda energia konwekcyjna będzie znacznie niższa, ale za to warunki kinematyczne będą znakomite pod względem inicjacji burz.

Przy takim wspomaganiu możemy spodziewać się wcale nie mniej silnych zjawisk burzowych.

Wartość parametru mlCAPE osiągać będzie około 150-300 J/kg, jednak parametry kinematyczne w porównaniu do tych z piątku będą bardzo wysokie.

Szacowane wartości SRH w sobotę późną nocą/wczesnym ranem

Przykładowo parametr SRH określający skrętność wiatru będzie mógł wtedy osiągać wartości oscylujące w granicach 250-400 m2/s2, a skrajne wyliczenia wskazują na nawet ponad 600 m2/s2!

Tak duże liczby mogą przełożyć się na powstawanie silnie rozwiniętych superkomórek burzowych z gradem o średnicy kilku centymetrów i również silnym wiatrem przekraczającym 80 km/h.

DLS - Deep Layer Shear, Bulk Wind Difference 0-6 km w m/s dla wybranej godziny prognozy
Szacowana wartość parametru DLS dla późnej nocy/wczesnego rana w sobotę

Kolejny parametr DLS określający ścinanie wiatru osiągnie około 20-35 m/s co przyczyni się pozytywnie do powstawania gradu oraz silniejszych porywów wiatru.

Mając wszystkie parametry na uwadze, w nocy i nad ranem burz powinno być więcej niż w piątkowy dzień. Miejscami mogą okazać się również silniejsze ze względu na znaczne wspomaganie konwekcji. Prawdopodobny jest klaster burzowy z wbudowanymi superkomórkami burzowymi.

Warto zaznaczyć, że sytuacja w dalszym ciągu jest dynamiczna i mogą pojawić się zmiany, choć już raczej niewielkie ze względu na bliskość okresu, w którym te burze wystąpią. O zmianach będziemy informować na bieżąco.

Komórki konwekcyjne można śledzić tutaj, a wyładowania atmosferyczne tutaj.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Prognoza na tydzień 25-31.03.2024. Nadchodzi duże ocieplenie i sporo słońca

W nadchodzącym tygodniu czekają nas duże zmiany w pogodzie. Po chłodnym jego początku z przelotnymi opadami różnego rodzaju zacznie się wyraźnie ocieplać, dodatkowo niebo rozpogodzi się, a opadów będzie mniej. Będziemy mogli …

Pogoda na tydzień 08-14.04.2024. Nadchodzi ochłodzenie. Wystąpią przelotne opady

W nadchodzącym tygodniu czeka nas zmienna pogoda. Wystąpi duże wahania temperatury, a miejscami wystąpią opady deszczu. W poniedziałek (08.04.2024) dużo słońca i tylko trochę chmur piętra wysokiego. Większe zachmurzenie tylko na północy. …

Niedziela z załamaniem pogody. Pojawią się burze z silnym wiatrem

Po ostatnich wielu dość pogodnych i ciepłych, a niekiedy bardzo ciepłych dniach nadchodzą duże zmiany w pogodzie. Przed nami dłuższy chłodny okres z częstymi opadami.  Zmiany rozpoczną się już w nadchodzącą noc. …

Pogoda na tydzień 15-21.04.2024. Spore ochłodzenie i więcej opadów oraz burz

Zgodnie z naszymi prognozami nad północną, wschodnią oraz południową częścią kraju przeszły burze przynoszące kres ciepłej aurze. W nowym tygodniu czeka nas duże ochłodzenie. Poniedziałek (15.04.2024) rozpocznie się dominacją chmur, rozpogodzenia możliwe …

Obserwuj nas

Najnowsze artykuły

Pogoda na tydzień 15-21.04.2024. Spore ochłodzenie i więcej opadów oraz burz

Zgodnie z naszymi prognozami nad północną, wschodnią oraz południową częścią...

Niedziela z załamaniem pogody. Pojawią się burze z silnym wiatrem

Po ostatnich wielu dość pogodnych i ciepłych, a niekiedy bardzo...

Pogoda na tydzień 08-14.04.2024. Nadchodzi ochłodzenie. Wystąpią przelotne opady

W nadchodzącym tygodniu czeka nas zmienna pogoda. Wystąpi duże wahania...