W piątek na południowym wschodzie przejdą ulewy. Niewykluczone są także burze

W piątek na pogodę na południowym wschodzie oraz częściowo na wschodzie i w centrum kształtował będzie ośrodek niżowy powstały na pofalowanym froncie atmosferycznym. Od zachodu natomiast zacznie się stopniowo zaznaczać wpływ rozległego i głębokiego niżu znad Północnego Atlantyku.

Prognozowane rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą na 30.09.2022, 12:00 UTC

W południe znajdzie się on nad pograniczem Polski i Ukrainy. Napływać będzie powietrze polarne o cechach morskich.

Piątek (30.09.2022) rozpocznie się przewagą zachmurzenia dużego i całkowitego, więcej pogodnego nieba tylko na zachodzie i północy. Na wschodzie i północy gęste mgły, które szybko zanikną. 

Nad południowo wschodnią część kraju nasuną się ciągłe opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, lokalnie okresami dużym. Nad morzem przelotny deszcz i słabe burze. Zagrzmieć może też lokalnie w Bieszczadach.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie, opady i burze na 30.09.2022, 10:00, źródło: mapy.meteo.pl

Po południu zachmurzenie całkowite na południu, wschodzie oraz częściowo w centrum, w innych regionach przybędzie pogodnego nieba.

Strefa ciągłych opadów obejmie swym zasięgiem całe południe, a także częściowo południowy wschód i centrum.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie i opady na 30.09.2022, 14:00, źródło: mapy.meteo.pl

Wieczorem zacznie się stopniowo odsuwać za wschodnią granicę i w tym samym czasie w centrum wystąpią przelotne opady, a w Bieszczadach możliwe są burze, które lokalnie mogą być nieco silniejsze.

Może im towarzyszyć intensywny deszcz do 15 mm, opady gradu do 1,5 cm oraz wiatr w porywach do 80 km/h.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie i opady na 30.09.2022, 19:00, źródło: mapy.meteo.pl

Do wieczora na południu i południowym wschodzie spadnie 10-20 mm, a miejscami 20-30 mm. Takie sumy opadów mogą doprowadzić do lokalnych podtopień, zwłaszcza w obniżeniach terenu i terenach silnie zurbanizowanych, gdzie duże powierzchnie pokryte są betonem.

Prognozowane przez model ECMWF sumy opadowe do 01.10.2022, 00:00

Temperatura wzrośnie do 7-10oC w pasie od Małopolski i Górnego Śląska przez Ziemię Świętokrzyską, południe Ziemi Łódzkiej oraz Mazowsza po Lubelszczyznę, 14-15oC w większości regionów, a także do 15-16oC na zachodzie i krańcach południowo wschodnich.

Wiatr słaby, ze zmiennych kierunków. Nieco silniejszy będzie okresami w Tatrach i Bieszczadach, tam porywy do 50-60 km/h.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 30.09.2022

W nocy z piątku na sobotę (30.09/01.10.2022) w prawie całym kraju na niebie dominować będą chmury, tylko na zachodzie większe rozpogodzenia.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie i opady na 01.10.2022, 2:00, źródło: mapy.meteo.pl

Na Lubelszczyźnie początkowo zanikające ciągłe opady. Miejscami słabe opady wystąpią w centrum oraz na Dolnym Śląsku. Lokalnie możliwe są mgły, na południu mogą być gęste.

Prognozowana przez model GFS temperatura minimalna na noc 30.09/01.10.2022

Na termometrach zobaczymy 6-7oC w pasie od południowego zachodu przez centrum po północny wschód, 7-8oC na zachodzie, północy i wschodzie oraz 8-9oC na południowym wschodzie. Wiał będzie słaby wiatr ze zmiennych kierunków.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Nadchodzą intensywne opady śniegu. Gdzie wystąpią?

Większa część Europy znajduje się w zasięgu głębokiego i rozległego, wielocentrycznego układu niżowego znad Północnego Atlantyku. Dodatkowo na jego obrzeżach na śródziemnomorskim wybrzeżu Francji wczoraj rozwinął się kolejny ośrodek niżowy. Obecnie znajduje …

Prognoza pogody na tydzień 31.10-06.11.2022. Nadchodzi ochłodzenie i więcej opadów deszczu

Po wyjątkowo ciepłym końcu października na początku listopada czekają nas zmiany w pogodzie. Wyraźnie się ochłodzi, lecz opadów nadal będzie niewiele. Dopiero końcówka nowego tygodnia przyniesie częstsze opady deszczu w naszym kraju. …

Nadchodzi znaczne pogorszenie pogody. Deszcz spadnie prawie wszędzie

W ostatnich dniach tygodnia pogodę w kraju będzie kształtował pofalowany front związany z ośrodkiem niżowym wędrującym nad północną częścią kontynentu. Zarówno za frontem, jak i przed nim napływać będzie zasobne w wilgoć …

Prognoza pogody na tydzień 21-27.11.2022. Niskie temperatury i przelotne opady

W nadchodzącym tygodniu czeka nas pogoda typowa dla przedzimia. Temperatura będzie się przeważnie wahać między 0 a 5oC i wystąpią opady różnego rodzaju. Nieco cieplej zrobi się pod koniec tygodnia. Poniedziałek (21.11.2022) …