W połowie kwietnia prognozowane jest znaczne ocieplenie. Temperatura może osiągnąć nawet 25 stopni

Od dość długiego czasu mamy do czynienia z chłodną aurą. W wielu miejscach od czasu do czasu pada deszcz, a także wieje silny wiatr. Taki stan rzeczy pozostanie jeszcze z nami na dłużej, ale na horyzoncie od długiego czasu widać poprawę pogody.

Wówczas w okolicy połowy miesiąca możliwe będą najwyższe jak dotąd w tym roku temperatury, jednak do tego okresu pozostaje jeszcze dość sporo czasu. Czy jest jednak spora szansa na zrealizowanie się takiego scenariusza?

Aktualna sytuacja baryczna

Póki co czeka nas najpierw przejście głębokiego niżu, który przyniesie w Polsce już w czwartek (07.04.2022) bardzo dynamiczną pogodę cechującą się mocnym wiatrem, solidnymi opadami i niewykluczone, że punktowymi burzami. Co ciekawe, w ten jeden dzień znacznie się ociepli, ponieważ termometry wskażą niemal wszędzie 12-16oC.

Sytuacja baryczna wraz z opadami w czwartek, 7 kwietnia

Co bardzo istotne po przejściu stref frontowych przez Polskę, niż będzie stacjonował w okolicach północnych części Morza Bałtyckiego, więc jego wpływ na aurę w naszym kraju będzie nadal odczuwalny. W dalszym ciągu będzie bowiem przelotnie i lokalnie padać.

Sytuacja baryczna wraz z opadami w niedziel, 10 kwietnia

Po pierwszej dekadzie kwietnia, kiedy ów niż zaniknie, w naszej części kontynentu pojawi się na jakiś czas układ wysokiego ciśnienia. Wtedy temperatura wyraźnie wzrośnie, a niebo się wyklaruje. Na ten moment nie jest jeszcze jasne jak bardzo będzie on stabilny, co przekłada się na długość okresu ze słoneczną i ciepła aurą.

Sam fakt jego wystąpienia jest już bardzo możliwy, więc w okolicach połowy miesiąca niemal na pewno nadejdzie poprawa pogody. Najpewniej jednak będą to około 3-4 dni, ale wtedy temperatura przekroczy zapewne 20oC.

Sytuacja baryczna wraz z opadami w czwartek, 12 kwietnia

Samo wyraźne ocieplenie względem obecnej pogody jest właściwie niemal pewne. Co jednak istotne, większość scenariuszy wskazują na temperaturę dochodzącą do 24-25oC, choć jedynie w jeden, ewentualnie w dwa dni.

Przykładowa szacowana temperatura maksymalna w środę 13 kwietnia

Najprawdopodobniej znaczny wzrost temperatury będzie miał miejsce w dniach 11-14 kwietnia, więc na krótko przed świętami Wielkanocy. Wtedy opady będą bardzo znikome, bądź nie wystąpią wcale. Ponadto zachmurzenie również okaże się bardzo małe, więc poza ciepłą pogodą mielibyśmy do czynienia z dużą ilością słońca.

Warto zaznaczyć, że nawet najgorsze scenariusze niosą ze sobą wartości przekraczające 20oC, tylko że na nieco mniejszych obszarach.

Przykładowa szacowana temperatura (według bardziej sceptycznych dla ocieplenia wyliczeń) na czwartek, 14 kwietnia

Na znaczną pewność w prognozach musimy poczekać jeszcze kilka dni, o czym na bieżącą będziemy informować. Jednak sam fakt pojawienia się wyraźnego ocieplenia po pierwszej dekadzie kwietnia okazuje się bardzo prawdopodobny.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Prognoza pogody na tydzień 09-15.01.2023. Kolejne dość ciepłe dni z opadami deszczu

W nowym tygodniu czeka nas kontynuacja ciepłej aury. Będzie też dużo chmur i opadów, głównie deszczu. Temperatury nadal będą w większej części kraju znacznie powyżej normy. Poniedziałek (09.01.2023) z dominacją chmur, niewielkie …

Pogoda na tydzień 16-22.01.2023. Przed nami powrót zimy. Gdzie spadnie najwięcej śniegu?

W nadchodzącym tygodniu czekają nas zmiany w pogodzie. W pierwszej jego połowie czeka nas jeszcze ciepła aura z dominacją chmur, lecz od środy czeka nas powrót zimy. Dużych mrozów się nie spodziewamy, …

Pogoda na tydzień 23-29.01.2023. Kontynuacja lekkiej zimy. Miejscami kolejne opady śniegu

Przed nami pochmurny i mglisty tydzień z częstymi opadami różnego rodzaju oraz temperaturą w większej części kraju wahającą się lekko powyżej 0oC. Poniedziałek (23.01.2023) z przewagą zachmurzenia całkowitego, niewielkie rozpogodzenia tylko na …

Pogoda. Środa i czwartek z opadami różnego rodzaju, lokalnymi burzami oraz silnym wiatrem

W środę i czwartek pogodę w kraju będzie kształtował wielocenteyczny układ niżowy znad północnej części kontynentu oraz system frontów z nim związany. Z północnego zachodu napływać będzie powietrze polarne o cechach morskich. …