W środę odwiedzą nas silne upały i nawałnice z dużym gradem. Gdzie będzie najgroźniej?

Wtorek był kolejnym dniem z bardzo wysokimi temperaturami oraz gwałtownymi burzami. Co prawda pojawiły się tylko na wschodzie, ale już w środę będą miały miejsce na znacznie większym obszarze. Miejscami może być naprawdę niebezpieczne.

W ten dzień (14.07.2021) od godzin porannych w przeważającej części kraju będzie bardzo pogodnie. Jedynie na południowym zachodzie wystąpi zachmurzenie duże z opadami konwekcyjnymi i burzami.

Spodziewane zachmurzenie i opady nad ranem

Z biegiem godzin strefa chmur i opadów przesunie się ku północy oraz nieco w centrum. Burze powinny póki co nieco przygasnąć, a do wieczora będzie się coraz bardziej rozpogadzać w zachodniej połowie Polski.

Dopiero około godziny 15-17, kiedy front zbliży się bardziej do naszego kraju, na południowym zachodzie zaczną się rozwijać się silne komórki burzowe.

Możliwe będą zarówno superkomórki burzowe, jak i układy wielokomórkowe. W pierwszej fazie konwekcji możliwe będą opady ogromnego gradu (nawet 5-10 cm), a także trąby powietrzne, ale ich ryzyko nie będzie zbyt duże. Należy jednak wspomnieć, że w takich warunkach gdyby doszło do pojawienia się trąb powietrznych mogą mieć one znaczną siłę.

Prognoza burz na środę 14.07.2021 i noc 14/15.07.2021

W kolejnych godzinach (bliżej wieczoru) prawdopodobny będzie rozwój układu MCS z wbudowaną linią szkwału (możliwe bow echo). W takich warunkach oprócz zagrożenia gradem i trąbami powietrznymi występować będą nawalne opady deszczu (do 20-30 mm, lokalnie do 50 mm) oraz bardzo silny wiatr do 80-100 km/h (w przypadku najsilniejszych burz nawet 120 km/h).

Prognozowany rozwój burz w godzinach popołudniowych

Burze na bieżąco można śledzić tutaj.

Temperatura maksymalna okaże się bardzo wysoka. Spodziewamy się od 26-31oC na zachodzie przez 30-34oC w centrum do nawet 32-36oC na wschodzie. Miejscami na południowym wschodzie może być nawet 37oC.

Temperatura maksymalna

Noc z środy na czwartek (14/15.07.2021) minie pod znakiem bardzo gwałtownych burz. Wspomniany wcześniej układ będzie przemieszczał się na północ, choć częściowo na północny wschód. Stopniowo będzie słabnął, ale i tak przez długi czas burze będą niosły groźne zjawiska.

Prognozowana przez model UM sytuacja burzowa wieczorem/w pierwszej części nocy

Ostatnie burze powinny wygasnąć w drugiej części nocy, chociaż miejscami mogą pozostać aktywne do samego rana.

Temperatura minimalna znów będzie dość wysoka. Termometry wskażą przeważnie 16-18oC, choć na północy będzie nieco cieplej, bo 19-20oC. Z kolei na południowym zachodzie nieco zimniej, bowiem 15-16oC.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Prognoza pogody na tydzień 20-26.03.2023. Ciepło, ale więcej chmur i opadów deszczu

Po ciepłym i pogodnym weekendzie czeka nas również ciepły tydzień, lecz będzie więcej chmur oraz opadów deszczu. Poniedziałek (20.03.2023) z dominacją chmur i przelotnymi opadami deszczu.  Początkowo więcej pogodnego nieba na południowym …

Przed nami znaczne pogorszenie pogody. Wystąpią śnieżyce i ulewy. Powieje również silny wiatr

Obszar kraju dostał się obecnie pod wpływ głębokiego ośrodka niżowego, który wędruje nad Skandynawią. Nad Polską przemieszcza się chłodny front z nim związany, który przynosi opady różnego rodzaju i lokalne burze. W …

Pogoda na tydzień 06-12.03.2023. Przed nami dynamiczna aura ze sporą ilością opadów

W nadchodzącym tygodniu władze nad pogodą będą sprawować ośrodki niżowe, które przyniosą wahania temperatury, dużo opadów różnego rodzaju, lokalne burze, a także silny wiatr. Czeka nas prawdziwa pogodowa mieszanka. W poniedziałek (06.03.2023) …

Prognoza pogody na tydzień 27.03-02.04.2023. Znaczne ochłodzenie. Pojawią się opady śniegu i przymrozki

Po okresie prawdziwie wiosennej aury, który zakończyły wczorajsze weekendowe burze, w nowym tygodniu czekają nas duże zmiany. W jego pierwszych dniach wyraźnie się ochłodzi, wystąpią też opady różnego rodzaju. Druga połowa tygodnia …