W środę odwiedzą nas silne upały i nawałnice z dużym gradem. Gdzie będzie najgroźniej?

Wtorek był kolejnym dniem z bardzo wysokimi temperaturami oraz gwałtownymi burzami. Co prawda pojawiły się tylko na wschodzie, ale już w środę będą miały miejsce na znacznie większym obszarze. Miejscami może być naprawdę niebezpieczne.

W ten dzień (14.07.2021) od godzin porannych w przeważającej części kraju będzie bardzo pogodnie. Jedynie na południowym zachodzie wystąpi zachmurzenie duże z opadami konwekcyjnymi i burzami.

Spodziewane zachmurzenie i opady nad ranem

Z biegiem godzin strefa chmur i opadów przesunie się ku północy oraz nieco w centrum. Burze powinny póki co nieco przygasnąć, a do wieczora będzie się coraz bardziej rozpogadzać w zachodniej połowie Polski.

Dopiero około godziny 15-17, kiedy front zbliży się bardziej do naszego kraju, na południowym zachodzie zaczną się rozwijać się silne komórki burzowe.

Możliwe będą zarówno superkomórki burzowe, jak i układy wielokomórkowe. W pierwszej fazie konwekcji możliwe będą opady ogromnego gradu (nawet 5-10 cm), a także trąby powietrzne, ale ich ryzyko nie będzie zbyt duże. Należy jednak wspomnieć, że w takich warunkach gdyby doszło do pojawienia się trąb powietrznych mogą mieć one znaczną siłę.

Prognoza burz na środę 14.07.2021 i noc 14/15.07.2021

W kolejnych godzinach (bliżej wieczoru) prawdopodobny będzie rozwój układu MCS z wbudowaną linią szkwału (możliwe bow echo). W takich warunkach oprócz zagrożenia gradem i trąbami powietrznymi występować będą nawalne opady deszczu (do 20-30 mm, lokalnie do 50 mm) oraz bardzo silny wiatr do 80-100 km/h (w przypadku najsilniejszych burz nawet 120 km/h).

Prognozowany rozwój burz w godzinach popołudniowych

Burze na bieżąco można śledzić tutaj.

Temperatura maksymalna okaże się bardzo wysoka. Spodziewamy się od 26-31oC na zachodzie przez 30-34oC w centrum do nawet 32-36oC na wschodzie. Miejscami na południowym wschodzie może być nawet 37oC.

Temperatura maksymalna

Noc z środy na czwartek (14/15.07.2021) minie pod znakiem bardzo gwałtownych burz. Wspomniany wcześniej układ będzie przemieszczał się na północ, choć częściowo na północny wschód. Stopniowo będzie słabnął, ale i tak przez długi czas burze będą niosły groźne zjawiska.

Prognozowana przez model UM sytuacja burzowa wieczorem/w pierwszej części nocy

Ostatnie burze powinny wygasnąć w drugiej części nocy, chociaż miejscami mogą pozostać aktywne do samego rana.

Temperatura minimalna znów będzie dość wysoka. Termometry wskażą przeważnie 16-18oC, choć na północy będzie nieco cieplej, bo 19-20oC. Z kolei na południowym zachodzie nieco zimniej, bowiem 15-16oC.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Bardzo ciepła środa i czwartek. Na termometrach nawet 28 stopni

W środę oraz czwartek pogodę w kraju będzie kształtował ośrodek wyżowy znad wschodniej części kontynentu. Napływać będzie powietrze polarne kontynentalne. Dziś (27.09.2023) rano dużo chmur piętra niskiego na północy, w centrum i …

Prognoza na tydzień 04-10.09.2023. Powrót letniej pogody. Wystąpi upał?

Po ochłodzeniu na przełomie sierpnia i września w kolejnych dniach czeka nas powrót prawdziwie letniej aury. Temperatury będą wysokie, a na niebie dominować będzie słońce. Opadów będzie niewiele. Mimo, że wraz z …

Pogoda na weekend. Nadchodzą zmiany. Pojawi się deszcz, a temperatura spadnie

W weekend czekają nas zmiany w pogodzie. Władzę nad pogodą początkowo przejmie ośrodek niżowy przemieszczający się znad Atlantyku nad Skandynawię, jednak już w niedzielę ponownie zaczniemy dostawać się pod wpływ wyżu, którego …

Pogoda na tydzień 11-17.09.2023. Nadchodzą zmiany. Pojawią się opady i burze

W nadchodzącym tygodniu czekają nas zmiany w pogodzie. Pojawi się nieco więcej chmur i opadów, wystąpią też wahania temperatury. Tylko na początku tygodnia utrzyma się jeszcze pogodna aura i gorąco. W poniedziałek …