W weekend powróci gorąca i burzowa aura

arthur aldyrkhanov 566881 unsplash arthur aldyrkhanov 566881 unsplash

W ciągu ostatnich kilku dni mieliśmy do czynienia zarówno z większym zachmurzeniem oraz opadami deszczu, jak i z wysoką temperaturą i słoneczną pogodą. Okazuje się, że weekend będzie gorący, ale również burzowy. Lokalnie może pojawić się nawet upał.

Nad Polskę napływa powietrze kontynentalne, dzięki czemu termometry wskazały wyższe wartości temperatury, a zachmurzenie się zmniejszyło. Jednakże na zachód od naszego kraju rozpościera się strefa frontowa i w pierwszy dzień weekendu wkroczy do nas chłodny front atmosferyczny. Dzięki temu będą mogły wystąpić burze.

W sobotę (18.08.2018) od rana będzie na ogół słonecznie. Nadchodzący front przyniesie jak na razie niewielkie zachmurzenie. Z biegiem godzin, gdy znajdzie się on w centrum Polski, zaczną rozwijać się chmury kłębiaste, z których następnie powstaną burze. Zjawiska będą miały umiarkowaną siłę. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia burz pojawi się w centrum i na wschodzie kraju. Podczas przechodzenia burz należy spodziewać się intensywnych opadów deszczu (sumy opadowe osiągną 10-25 mm), gradu o średnicy 1-2 cm i porywistego wiatru do 70 km/h. Szczegóły na temat tych zjawisk jak zawsze dostępne będą w zakładce prognoza burz. Temperatura wzrośnie do 22-25ºC na północy, a w pozostałej części kraju 26-29ºC. Lokalnie może być 30ºC. W drugiej części dnia na wybrzeżu może powiać 30 km/h.

Noc z soboty na niedzielę (18/19.08.2018) będzie pogodna, choć w pierwszej części nocy mogą pojawiać się przelotne opady deszczu i zanikające burze. Jedynie na północy może pojawić się więcej chmur. Tam będzie stosunkowo chłodno w porównaniu do innych rejonów. Termometry wskażą 11-14ºC, a na pozostałych obszarach 15-19ºC.  Wciąż dość silny wiatr będzie występował na wybrzeżu.

Niedziela (19.08.2018) wszędzie poza południowo wschodnią częścią Polski będzie bardzo słoneczna. Na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i w Tatrach możliwe będą burze. Podobnie jak w sobotę, zanikną dość wcześnie. Najchłodniejszym rejonem tym razem będą Mazury i Podlasie. Tam spodziewamy się 21-25ºC. Przeważnie temperatura maksymalna wyniesie 25-30ºC. Najgoręcej będzie na zachodzie, gdzie miejscami może być 31ºC. Cały czas na wybrzeżu będzie wiał wiatr z prędkością około 30 km/h.