W weekend znowu zagrożenie silną wichurą. Gdzie tym razem powieje najmocniej?

435ert6yu 435ert6yu

Bez wątpienia rok 2022 jak do tej pory oznacza się jako bardzo wietrzny. Od początku stycznia systematycznie nasz kraj odwiedzają wichury, w tym niektóre bardzo silne. Generowały one wiatr nawet przekraczający 110 km/h i to w głębi Polski na nizinach.

Jak się okazuje, kolejne solidne podmuchy wiatru nadejdą do nas już w weekend, choć na szczęście nie będą już tak potężne jak niedawno.

image 12
Maksymalne porywy wiatru nad ranem w środę, 2 lutego

W tym tygodniu jak na razie silny wiatr miał miejsce w nocy z wtorku na środę i w środę rano, ale tylko na zachodzie i w centrum, a także w rejonach górskich.

W tym ostatnim obszarze powiało powyżej 100 km/h, a na nizinach wiatr ograniczył się do około 60-70 km/h. Jak na razie czekają nas dwa dni spokoju od silnych podmuchów, ale już w piątek (04.02.2022) wieczorem wiatr zacznie się rozpędzać.

image 13
Spodziewane porywy wiatru w godzinach wieczornych w piątek, 4 lutego

Z początku nie będzie to zbyt mocny wiatr, ponieważ w całym kraju powieje na ogół 40-60 km/h, a tylko na zachodzie do 70 km/h. Taki stan rzeczy utrzyma się jeszcze w sobotę (05.02.2022), a dzień później wkroczy do nas silna wichura.

image 14
Spodziewane porywy wiatru w niedzielę, 6 lutego

W niedzielę (06.02.2022) właściwie niemal wszędzie w porywach powieje powyżej 60 km/h. Na ogół prędkość wiatru sięgać będzie 70-80 km/h, zwłaszcza na zachodzie.

Na wybrzeżu wiać będzie standardowo jeszcze mocniej. Tam wiatromierze będą mogły zarejestrować podmuchy dochodzące do około 90 km/h.

image 16
Szacowane porywy wiatru w nocy z niedzieli na poniedziałek

Pod koniec dnia oraz w nocy niedzieli na poniedziałek (06/07.02.2022) najsilniej może powiać na południu kraju, zwłaszcza na Dolnym Śląsku i Małopolsce. Modele numeryczne jeszcze są niezgodne, ale prawdopodobnie tam też mogą pojawić się podmuchy rozwijające prędkość do 90 km/h.

Porywy o takiej sile mogą powodować małe zniszczenia, więc warto schować lub zabezpieczyć lżejsze przedmioty i nie parkować samochodem pod drzewami.

image 15
Opady śniegu i deszczu prognozowane w niedzielę, 6 stycznia

Poza wiatrem, we znaki dadzą się intensywne opady mieszane. Na zachodzie dominować będzie deszcz, a w rejonach podgórskich i na wschodzie śnieg. Czeka więc nas również zagrożenie w postaci złych warunków drogowych.

Co ciekawe po tej wichurze na horyzoncie widać kolejną o podobnej sile, ale o dalszym rozwoju sytuacji, będziemy informować na bieżąco.