W weekend znowu zagrożenie silną wichurą. Gdzie tym razem powieje najmocniej?

Bez wątpienia rok 2022 jak do tej pory oznacza się jako bardzo wietrzny. Od początku stycznia systematycznie nasz kraj odwiedzają wichury, w tym niektóre bardzo silne. Generowały one wiatr nawet przekraczający 110 km/h i to w głębi Polski na nizinach.

Jak się okazuje, kolejne solidne podmuchy wiatru nadejdą do nas już w weekend, choć na szczęście nie będą już tak potężne jak niedawno.

Maksymalne porywy wiatru nad ranem w środę, 2 lutego

W tym tygodniu jak na razie silny wiatr miał miejsce w nocy z wtorku na środę i w środę rano, ale tylko na zachodzie i w centrum, a także w rejonach górskich.

W tym ostatnim obszarze powiało powyżej 100 km/h, a na nizinach wiatr ograniczył się do około 60-70 km/h. Jak na razie czekają nas dwa dni spokoju od silnych podmuchów, ale już w piątek (04.02.2022) wieczorem wiatr zacznie się rozpędzać.

Spodziewane porywy wiatru w godzinach wieczornych w piątek, 4 lutego

Z początku nie będzie to zbyt mocny wiatr, ponieważ w całym kraju powieje na ogół 40-60 km/h, a tylko na zachodzie do 70 km/h. Taki stan rzeczy utrzyma się jeszcze w sobotę (05.02.2022), a dzień później wkroczy do nas silna wichura.

Spodziewane porywy wiatru w niedzielę, 6 lutego

W niedzielę (06.02.2022) właściwie niemal wszędzie w porywach powieje powyżej 60 km/h. Na ogół prędkość wiatru sięgać będzie 70-80 km/h, zwłaszcza na zachodzie.

Na wybrzeżu wiać będzie standardowo jeszcze mocniej. Tam wiatromierze będą mogły zarejestrować podmuchy dochodzące do około 90 km/h.

Szacowane porywy wiatru w nocy z niedzieli na poniedziałek

Pod koniec dnia oraz w nocy niedzieli na poniedziałek (06/07.02.2022) najsilniej może powiać na południu kraju, zwłaszcza na Dolnym Śląsku i Małopolsce. Modele numeryczne jeszcze są niezgodne, ale prawdopodobnie tam też mogą pojawić się podmuchy rozwijające prędkość do 90 km/h.

Porywy o takiej sile mogą powodować małe zniszczenia, więc warto schować lub zabezpieczyć lżejsze przedmioty i nie parkować samochodem pod drzewami.

Opady śniegu i deszczu prognozowane w niedzielę, 6 stycznia

Poza wiatrem, we znaki dadzą się intensywne opady mieszane. Na zachodzie dominować będzie deszcz, a w rejonach podgórskich i na wschodzie śnieg. Czeka więc nas również zagrożenie w postaci złych warunków drogowych.

Co ciekawe po tej wichurze na horyzoncie widać kolejną o podobnej sile, ale o dalszym rozwoju sytuacji, będziemy informować na bieżąco.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Przed nami znaczne pogorszenie pogody. Wystąpią śnieżyce i ulewy. Powieje również silny wiatr

Obszar kraju dostał się obecnie pod wpływ głębokiego ośrodka niżowego, który wędruje nad Skandynawią. Nad Polską przemieszcza się chłodny front z nim związany, który przynosi opady różnego rodzaju i lokalne burze. W …

Pogoda na weekend. Ciepło i na ogół słonecznie. Tylko lokalnie możliwy przelotny deszcz

W weekend obszar kraju znajdzie się pomiędzy wyżem znad Wschodniej Europy a wielocentrycznym niżem znad północnej i zachodniej części kontynentu. Nad regionami zachodnimi i północnymi będą zaznaczać się fronty związane ze wspomnianym …

Pogoda na tydzień 06-12.03.2023. Przed nami dynamiczna aura ze sporą ilością opadów

W nadchodzącym tygodniu władze nad pogodą będą sprawować ośrodki niżowe, które przyniosą wahania temperatury, dużo opadów różnego rodzaju, lokalne burze, a także silny wiatr. Czeka nas prawdziwa pogodowa mieszanka. W poniedziałek (06.03.2023) …

Prognoza pogody na tydzień 27.03-02.04.2023. Znaczne ochłodzenie. Pojawią się opady śniegu i przymrozki

Po okresie prawdziwie wiosennej aury, który zakończyły wczorajsze weekendowe burze, w nowym tygodniu czekają nas duże zmiany. W jego pierwszych dniach wyraźnie się ochłodzi, wystąpią też opady różnego rodzaju. Druga połowa tygodnia …