Weekend majowy z dynamiczną pogodą. Przejdą kolejne burze

Wczoraj nad krajem przeszedł chłodny front atmosferyczny przynoszącą sporo opadów deszczu a na południu i wschodzie także burze z ulewami i opadami gradu. Dzisiaj natomiast miejscami pada i grzmi na zachodzie i południowym zachodzie. W kolejnych dniach pojawią się kolejny strefy z opadami deszczu oraz zjawiska burzowe. Najwięcej z nich spodziewamy się 1 maja.

W piątek (01.05.2020) obszar kraju znajdzie się w zasięgu zatoki niżowej związanej z niżem z centrum nad Wyspami Brytyjskimi. Dodatkowo przejdzie nad nami system frontów z nim związany, a na jednym z nim może powstać zaburzenie, z którego wykształci się niewielki ośrodek niżowy przemieszczający się z południa na północny wschód. Napływać będzie powietrze polarne o cechach morskich zasobne w wilgoć.

Takie warunki będą sprzyjały formowaniu się wydajnych opadowo stref w obrębie frontów oraz piętrzeniu się chmur burzowych zarówno wbudowanych w ciągłe opady jak i poza nimi.

Do południa w piątek prawie wszędzie dużo chmur, tylko od Małopolski i Podkarpacie przez Mazowsze po Mazury więcej rozpogodzeń. W pasie od Śląska przez Wielkopolskę po Pomorze ciągłe opady deszczu o umiarkowanym lokalnie dużym natężeniu. W miarę upływu dnia ciągłe opady powoli będą się przemieszczać na wschód. Około południa na czele strefy opadowej oraz miejscami w pewnej odległości od niej na obszarze Małopolski, Górnego Śląska i Ziemi Łódzkiej rozpocznie się rozwój komórek burzowych.

W następnych godzinach burze będą stopniowo obejmować także Podkarpacie, województwo Świętokrzyskie, Mazowieckie oraz południową Lubelszczyznę. Burze w miarę rozwoju mogą się organizować w nieco większe struktury. Możliwy jest też rozwój pojedynczych superkomórek. Głównym zagrożeniem będą opady deszczu do 20-30 mm (lokalnie możliwe nieco większe sumy), pojawią są też opady gradu do 2 cm oraz wiatr do 70-90 km/h. Prawdopodobnie największe natężenie burze będą miały między Lublinem, Kielcami a Warszawą.

Oprócz tego, po południu burze mogą wystąpić również na zachodzie i południowym zachodzie. W regionach tych będą miały mniejsze natężenie i mogą im towarzyszyć opady deszczu do 15 mm, drobny grad do 1 cm, a także wiatr do około 70 km/h.

Temperatura wzrośnie do 12-14oC w strefie ciągłych opadów, 14-15oC na północy, 16-17oC na zachodzie, 17-18oC na wschodzie oraz 18-20oC na południowym wschodzie. Zachęcamy do śledzenia radaru opadów i detektora burz w najbliższych dniach.

Noc z piątku na sobotę (01/02.05.2020) z zachmurzeniem na ogół dużym i umiarkowanym. Okresami możliwe większe rozpogodzenia. Na wschodzie stopniowo zanikające ciągłe opady deszczu. Miejscami przelotnie popadać może w innych regionach kraju. Temperatura minimalna od 5-6oC na północy przez 6-7oC w większej części kraju do 8-9oC wzdłuż wschodniej granicy. Wiatr umiarkowany ze zmiennych kierunków.

W sobotę (02.05.2020) dynamicznej pogody ciąg dalszy. Okresy z pogodnym niebem będą się przeplatać z deszczem i burzami, w czasie których możliwe są opady drobnego gradu.

Temperatura w najcieplejszym momencie dnia wzrośnie do 14-15oC na zachodzie i północy, 16-17oC na przeważającym obszarze kraju oraz 17-18oC na wschodzie. Wiał będzie słaby i umiarkowany, okresami nieco silniejszy wiatr ze zmiennych kierunków w porywach do 40 km/h.

Niedziela (03.05.2020) z zachmurzeniem dużym i umiarkowanym. Prawie wszędzie możliwe są przelotne opady deszczu oraz burze z drobnym gradem. Na termometrach zobaczymy od 11-13oC w pasie od Małopolski przez centrum po Mazury, do 14-15oC na zachodzie i 16-17oC na wschodzie. Wiatr umiarkowany okresami dość silny z północnego zachodu w porywach do 40-50 km/h.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Prognoza pogody na tydzień 09-15.01.2023. Kolejne dość ciepłe dni z opadami deszczu

W nowym tygodniu czeka nas kontynuacja ciepłej aury. Będzie też dużo chmur i opadów, głównie deszczu. Temperatury nadal będą w większej części kraju znacznie powyżej normy. Poniedziałek (09.01.2023) z dominacją chmur, niewielkie …

Pogoda. Wyjątkowo ciepły Sylwestrowy Weekend. Na termometrach nawet do 18 stopni

W weekend pogodę w kraju będzie kształtował rozległy wielocentryczny ośrodek niżowy znad Północnego Atlantyku i Morza Norweskiego. Ściągać on będzie wyjątkowo ciepłe powietrze polarne o cechach morskich. Ponadto przyczyni się on do …

Prognoza pogody na tydzień 02-08.01.2023. Powolne ochłodzenie i możliwy powrót zimy

Po rekordowo ciepłym przełomie starego i nowego roku w pierwszym tygodniu stycznia ochłodzi się, lecz nadal temperatura będzie powyżej normy. Dopiero pod koniec tygodnia czeka nas nagłe, duże ochłodzenie. Poniedziałek (02.01.2023) z …

Pogoda na tydzień 23-29.01.2023. Kontynuacja lekkiej zimy. Miejscami kolejne opady śniegu

Przed nami pochmurny i mglisty tydzień z częstymi opadami różnego rodzaju oraz temperaturą w większej części kraju wahającą się lekko powyżej 0oC. Poniedziałek (23.01.2023) z przewagą zachmurzenia całkowitego, niewielkie rozpogodzenia tylko na …