Weekend z załamaniem pogody. Przejdą ulewy i burze z gradem

Po ostatnich wielu gorących dniach z lokalnymi burzami w weekend czekają nas zmiany w pogodzie. W sobotę pogodę w kraju zacznie kształtować wielocentryczny ośrodek niżowy z centrami nad Północną Skandynawią i Morzem Norweskim. Nad Polską znajdzie się zatoka niżowa oraz chłodny front, który przyniesie intensywne opady deszczu oraz gwałtowne burze. Za frontem zacznie napływać wyraźnie chłodniejsza masa powietrza polarnego o cechach morskich. W niedzielę natomiast dostaniemy się zasięg klina wyżowego związanego z wyżem z centrum nad Francją.

Prognozowane rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą na 12.06.2021, 12 UTC, źródło: dwd.de

W sobotę (12.06.2021) rano sporo chmur, tylko na wschodzie i północnym wschodzie więcej pogodnego nieba. Miejscami w centrum i wzdłuż wschodniej granicy przelotne opady deszczu.

W kolejnych godzinach chmur jeszcze przybędzie i już w całym kraju niewiele słońca. Od zachodu zaczną rozwijać się przelotne opady deszczu oraz burze. Nad Pomorzem Gdańskim, Kujawami i czyściwo nad Mazurami może powstać strefa ciągłych opadów o umiarkowanym i dużym natężeniu. Do południa opady dotrą do linii Elbląg- Włocławek- Kalisz- Wrocław.

W drugiej części dnia już w całym kraju przelotne opady i burze. Na północnym wschodzie ciągłe opady z wbudowanymi burzami. W czasie trwania zjawisk burzowych możliwe są ulewne opady deszczu 20 mm, opady drobnego gradu do 1-2 cm oraz wiatr do 70-80 km/h. Burze będą się dość szybko przemieszczać z zachodu i północnego zachodu. Miejscami mogą być silne. Wieczorem zacznie się rozpogadzać od północnego zachodu.

Temperatura wzrośnie do 17-18oC na północy, 19-21oC na zachodzie, 22-23oC w centrum oraz 24-26oC na południu i wschodzie. Wiatr umiarkowany, z sektora zachodniego, w porywach do 40 km/h, na zachodzie i północy do 50 km/h, a nad morzem do 60 km/h.

Prognozowane przez model UM opady deszczu i burze na 12.06.2021, 17:00, źródło: mapy.meteo.pl

Noc z soboty na niedzielę (12/13.06.2021) z zachmurzeniem dużym i umiarkowanym, lokalnie okresami małym. Na wschodzie i południu zanikające opady deszczu i burze.

Na termometrach zobaczymy od 8-9oC na przeważającym obszarze kraju przez 9-10oC na południu do 11-12oC na północy. Wiał będzie umiarkowany północno zachodni wiatr. Bardziej odczuwalny będzie nad morzem: porywy do 60 km/h

Prognozowana przez model GFS temperatura minimalna na 13.06.2021, źródło: wxcharts.com

W niedzielę (13.06.2021) zachmurzenie duże i umiarkowane, a w Małopolsce, na wschodzie i północnym wschodzie możliwe są przelotne opady deszczu. Na północnym wschodzie także burze z deszczem do 10-15 mm, gradem do 1,5 cm oraz wiatrem do 70 km/h.

Temperatura maksymalna wyniesie 12-14oC na południu, 15-16oC na wschodzie i w centrum, na zachodzie i północy 16-19oC. Wiał będzie dość silny północno zachodni wiatr, w porywach do 50-60 km/h.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 13.06.2021, źródło: wxcharts.com
Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on pinterest
Przypnij

Przeczytaj także

W środę załamanie pogody. Dużo deszczu w centrum i na zachodzie kraju. Temperatura do 18 stopni

W dniu jutrzejszym na pogodę w kraju będzie miał wpływ pofalowany front atmosferyczny związany z wielocentrycznym ośrodkiem niżowym znad północnej części Europy. Zacznie napływać chłodne powietrze polarne o cechach morskich. Środa (06.10.2021) …

Prognoza długoterminowa. Dość ciepła i dynamiczna pogoda, ale na horyzoncie widać ochłodzenie. Niewykluczony śnieg

Aktualnie jesteśmy pod wpływem kilku ośrodków barycznych. Przede wszystkim rozległego wyżu atmosferycznego znad Rosji oraz niżów znad Skandynawii. To zagwarantuje nam na początku zmienną pogodę, po której aura się ustabilizuje. W dalszym …

Eksplozja ciepła w weekend. Na niebie dużo słońca i do 22 stopni

W weekend obszar kraju znajdzie się na pograniczu dwóch ośrodków barycznych, a mianowicie silnego i rozległego wyżu znad wschodniej części kontynentu oraz głębokiego i rozległego ośrodka niżowego z centrum ulokowanym między Islandią …

Prognoza pogody na tydzień 11-17.10.2021

Po chłodnym i pogodnym weekendzie na początku nowego tygodnia czekają nas zmiany w pogodzie. Przybędzie chmur i będzie często padać, a temperatura w ciągu dnia pozostanie bez większych zmian, tylko noce będą …