Wichury, gwałtowne burze i trąby powietrzne przechodzą przez Polskę. Jest wiele strat i poszkodowanych

Zgodnie z prognozami, dzisiaj przez nasz kraj przechodzą bardzo niebezpieczne zjawiska związane z silnym wiatrem. Zaczął się on rozpędzać już w środę wieczorem (16.02.2022), a w nocy i bardzo wczesnym ranem z zachodu na wschód przeszła linia szkwału oznaczająca się dużą aktywnością elektryczną.

Wyładowania atmosferyczne przed godziną 4

Na ogół wiatr w porywach osiągał i cały czas osiąga prędkość dochodzącą do 70-100 km/h, jednak lokalnie niekiedy podmuchy są jeszcze silniejsze. W czasie przejścia burzy wiatr mógł osiągać nawet 130 km/h!

Oficjalnie w Lesznie zmierzono 119 km/h, więc miejscami mogło być nieco więcej. Najmocniejsze podmuchy wiatromierze wskazały na Śnieżce, bowiem wyniosły one blisko 170 km/h.

Poza silnym wiatrem pochodzącym z różnicy ciśnień oraz wzmacnianymi prądami zstępującymi z chmur konwekcyjnych pojawiły się też tornada.

Prawdopodobne miejsca wystąpienia trąb powietrznych (czerwone oznaczenia) na podstawie ESWD

Trąby powstały na pewno, choć ich liczbę ciężko oszacować. Możliwe, że było ich pięć, jak wskazuje Europejska Baza Danych o Gwałtownych Zjawiskach Atmosferycznych.

Powstały one w pasie przechodzenia linii szkwału, czyli we wschodniej Wielkopolsce, oraz w województwie łódzkim. Ich siłę oszacowano nawet na F2 w skali Fujity (wiatr między 181 a 253 km/h). Taka pogoda nie mogła nie wygenerować dużych zniszczeń.

Między innymi w Krakowie wiatr zdmuchnął dźwig, który runął na ziemię. Z kolei choćby w rejonie Pleszewa niszczone były budynki.

Zniszczenia w rejonie Pleszewa. Źródło: bryg. Roland Egiert – KP PSP Pleszew przez gov.pl

Jak ma to miejsce w przypadku bardzo silnych podmuchów, zniszczeniu ulegały też dachy.

Wiatr pochodzący z linii szkwału lokalnie był niszczący. Źródło: bryg. Roland Egiert – KP PSP Pleszew przez gov.pl

Gdzieniegdzie niszczone były niemal całe konstrukcje budynków, jak to miało miejsce między innymi w województwie łódzkim.

Może być zdjęciem przedstawiającym na świeżym powietrzu
Zniszczenia w powiecie piotrkowskim (województwo łódzkie). Źródło: Kataklizmy w Polsce i na świecie (zdjęcie: Ewa Kaźmierska)

W Dobrzycy, gdzie prawdopodobnie przeszła trąba powietrzna uszkodzonych zostało aż około 50 domów.

Zniszczone domy po przejściu żywiołu. Źródło: Tomasz Wojtasik/PAP przez fakt.pl

Skutkami burz są również przerwy w dostawie energii elektrycznej. Niestety nie obyło się też bez ofiar śmiertelnych. Jak na razie (stan na godzinę 13:30) przez żywioł zginęły 3 osoby.

Do godziny 12 Państwowa Straż Pożarna przyjęła około 7,1 tysięcy zgłoszeń, więc ta liczba w ostatecznym rozrachunku będzie znacznie większa. Tak samo niestety zwiększy się też liczba uszkodzonych budynków, gdzie do tej samej godziny PSP informowało o około 500 zdarzeniach.

Niestety to nie koniec groźnej pogody. Choć wiatr z biegiem godzin będzie się osłabiał, to w sobotę (19.02.2022) czeka nas kolejna potężna wichura, a na północy nawet mocniejsza. Więcej informacji już w najbliższym czasie.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na tydzień 18-24.03.2024. Zmienna temperatura i sporo opadów

W prognozie na nadchodzący tydzień nie mamy dobrych informacji. Czekają nas wahania temperatury, będzie mało słońca i często będzie padać. Początkowo może być to śnieg. Poniedziałek (18.03.2024) z dominacją chmur i przelotnymi …

Pogoda na tydzień 08-14.04.2024. Nadchodzi ochłodzenie. Wystąpią przelotne opady

W nadchodzącym tygodniu czeka nas zmienna pogoda. Wystąpi duże wahania temperatury, a miejscami wystąpią opady deszczu. W poniedziałek (08.04.2024) dużo słońca i tylko trochę chmur piętra wysokiego. Większe zachmurzenie tylko na północy. …

Prognoza na tydzień 25-31.03.2024. Nadchodzi duże ocieplenie i sporo słońca

W nadchodzącym tygodniu czekają nas duże zmiany w pogodzie. Po chłodnym jego początku z przelotnymi opadami różnego rodzaju zacznie się wyraźnie ocieplać, dodatkowo niebo rozpogodzi się, a opadów będzie mniej. Będziemy mogli …

Obserwuj nas

Najnowsze artykuły

Pogoda na tydzień 08-14.04.2024. Nadchodzi ochłodzenie. Wystąpią przelotne opady

W nadchodzącym tygodniu czeka nas zmienna pogoda. Wystąpi duże wahania...

Prognoza na tydzień 25-31.03.2024. Nadchodzi duże ocieplenie i sporo słońca

W nadchodzącym tygodniu czekają nas duże zmiany w pogodzie. Po...

Pogoda na tydzień 18-24.03.2024. Zmienna temperatura i sporo opadów

W prognozie na nadchodzący tydzień nie mamy dobrych informacji. Czekają...