Czwartek jak dotąd przynosi dość spokojną aurę w kraju. Pojedyncze burze i przelotne opady deszczu występują tylko na krańcach wschodnich i południowych. Nie są one gwałtowne i przynoszą tylko ulewny deszcz i silniejszy wiatr. W kolejnych godzinach prognozowany jest jednak wzrost aktywności burzowej.
Nad Polską w czwartek (06.06.2024) przechodzi strefa chłodnego frontu atmosferycznego. W najbliższych godzinach prognozuje się zafalowania na tym froncie, które doprowadzą do powstania ośrodka niskiego ciśnienia.
Chwiejność termodynamiczna będzie podwyższona, a to wraz z obecnością ośrodka niskiego ciśnienia i zwiększonych parametrów kinematycznych powinno doprowadzić do rozwoju burz w godzinach wieczornych, a także w nocy.
Pierwsze silniejsze zjawiska burzowe mają powstać późnym popołudniem / wieczorem jeszcze nad Czechami. Następnie burze w postaci większego układu wielokomórkowego mają przemieszczać się w stronę naszego kraju.
W układ mogą być wbudowane superkomórki burzowe. Ten typ burzy będzie najgroźniejszy, bo może wygenerować bardzo silne porywy wiatru nawet do 80-100 km/h oraz grad o średnicy 2-3 cm. Istnieje również niewielkie zagrożenie wystąpienia trąby powietrznej.
W Polsce burze wystąpią najpierw na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Następnie strefa burz dość szybko przemieszczać będzie się w kierunku wschodnim i północno-wschodnim obejmując swym zasięgiem Górny Śląsk, Małopolskę, częściowo województwo Łódzkie i Wielkopolskę. Następnie silne opady deszczu i burze dotrą nad Podkarpacie, woj. Świętokrzyskie, Mazowsze a nad ranem również na Lubelszczyznę.
Najgroźniejsze burze wystąpią na początku występowania konwekcji tj. w godzinach wieczornych i w pierwszej części nocy (06/07.06.2024) na terenie Śląska, Małopolski i południa Łódzkiego. Do kolejnych województw burze dotrą o mniejszym natężeniu, choć nadal niewykluczone będą groźne zjawiska z nimi związane. Burze nie są prognozowane na północy kraju.
W piątek również mogą występować burze. Będą miały one jednak mniejsze natężenie oraz obszar występowania. Zachęcamy do śledzenia dzisiejszej sytuacji na radarze opadów i detektorze burz na naszej stronie internetowej.