Wraca zima! Gdzie spadnie najwięcej śniegu?

Zgodnie z prognozami koniec tygodnia przyniesie spore załamanie pogody. W całym kraju zacznie się ochładzać i będzie się nasilał wiatr. Na południu, południowym wschodzie i w centrum oprócz tego możliwe są śnieżyce (na południu początkowo intensywne opady deszczu).

Polska w piątek znajdzie się na skraju ośrodka wyżowego IRENAUS z centrum nad Skandynawią. Dodatkowo na pofalowanym froncie związanym z ośrodkiem niżowym ZSUZSA z centrum u wybrzeży Wysp Brytyjskich z zafalowania na południowym wybrzeżu Francji powstanie ośrodek niskiego ciśnienia, który przez północne Włochy przewędruje nad południowo zachodnią Ukrainę (znajdzie się tam w nocy z piątku na sobotę). Takie ułożenie ośrodków Barycznych sprawi, że napływać będzie powietrze arktyczne. W niedzielę na pogodę w kraju może wpłynąć kolejny niż wędrujący z nad południowej Europy nad terytorium Ukrainy.

W piątek praktycznie w całym kraju zachmurzenie całkowite, tylko na północy możliwe są rozpogodzenia. Na południu, wschodzie oraz w centrum możliwe są opady. W pasie od Śląska po Podkarpacie będą to opady deszczu przechodzące w śnieg (w śnieg opady przejdą wieczorem), a w pozostałej części obszaru z możliwością opadów deszczu ze śniegiem przechodzącego w śnieg. Lokalnie opady mogą mieć charakter śnieżyc. Temperatura maksymalna od 0-1 st. na wschodzie i północnym wschodzie (na Suwalszczyźnie -2-0 st.) oraz na Wschodnim Pomorzu przez 1-3 st. w centrum i na południowym zachodzie oraz 2-3 północnym zachodzie i częściowo na zachodzie do 4-5 st. na południu i 6-7 st. na południowym wschodzie. Powieje umiarkowany okresami dość silny wiatr z sektora wschodniego w porywach do 40-50 km/h, na północy i północnym zachodzie do 60 km/h, na Wschodnim Wybrzeżu do 70 km/h, a na Zachodnim do 80-90 km/h.

Noc z piątku na sobotę z zachmurzeniem dużym i całkowitym. Na południu, wschodzie i w centrum możliwe są opady śniegu stopniowo odsuwające się za wschodnią granicę. Najsilniejsze opady na Lubelszczyźnie, w woj. Świętokrzyskim oraz częściowo na Mazowszu. Słabe opady śniegu możliwe są na Wybrzeżu. W rejonie Bieszczadów początkowo opady deszczu. Temperatura minimalna od -8-(-7) st. na północnym wschodzie przez -7-(-6) st. w centrum do -5-(-4) st. na zachodzie i -4-(-2) st. na południu. Wiał będzie umiarkowany okresami dość silny północno wschodni wiatr w porywach do 40 km/h na południu, do 50 km/h na przeważającym obszarze kraju, w centrum do 60 km/h, a nad morzem do 60-70 km/h.

Do sobotniego poranka najwięcej śniegu spadnie w pasie od południowej Lubelszczyzny po południe Mazowsza i północ Świętokrzyskiego: 10-15 cm (lokalnie do około 17 cm), w pasie od południa Łódzkiego po Dolny Śląsk 5-10 cm, na południe od tych regionów spadnie 1-5 cm. W pasie od Północy Lubelskiego po środkową część Lubuskiego 2-5 cm, do 1 cm na Podlasiu i miejscami na Wybrzeżu.

W sobotę zachmurzenie małe i umiarkowane na krańcach północnych, w głębi regionów północnych duże, a w innych regionach kraju całkowite. Rano zanikające ciągłe opady śniegu możliwe są na Południu Lubelszczyzny, Mazowsza i na krańcach południowo zachodnich. W ciągu dnia słabe opady śniegu możliwe są miejscami w pasie od Lubelszczyzny i Podkarpacia po Dolny Śląsk. Temperatura maksymalna od -6-(-5) st. na Lubelszczyźnie przez -4-(-3) st. w innych regionach wschodniej części kraju oraz w centrum do -3-(-2) st. na północy i południu oraz -1-0 st. na zachodzie. Powieje umiarkowany okresami dość silny północno wschodni wiatr w porywach do 40-50 km/h, w Bieszczadach i Sudetach do 90 km/h, na wschodzie wybrzeża do 70 km/h, a w zachodniej części wybrzeża do 80-90 km/h.

Niedziela z zachmurzeniem całkowitym na południu, a na pozostałym obszarze kraju dużo słońca. Na Podkarpaciu i we Wschodniej Małopolsce możliwe są ciągłe słabe i umiarkowane opady śniegu. W rejonie Bieszczadów opady mogą być intensywne. Na wschodzie Małopolski i w głębi Podkarpacia może spać około 5-7 cm śniegu. Temperatura maksymalna od -5-(-4) st. na południu i południowym wschodzie przez -4-(-2) st. w centrum i -1-0 st. na północnym wschodzie i północy do 1-2 st. na północnym zachodzie. Wiał będzie umiarkowany okresami dość silny północno wschodni wiatr w porywach do 40-50 km/h, na południu do 60 km/h, w Bieszczadach i w Sudetach do 90 km/h.

W następnych dniach trochę cieplej. Na większe ocieplenie będziemy musieli prawdopodobnie poczekać do kolejnego weekendu.

Warunki drogowe na południu, południowym wschodzie oraz w centrum w ciągu jutrzejszej doby, a w niedzielę na południowym wschodzie mogą być ciężkie. Wiatr może powodować zawieje i zamiecie śnieżne znacząco ograniczające widoczność, a nawierzchnie dróg mogą być śliskie. Pod wpływem śniegu wiatru mogą łamać się gałęzie, może też dochodzić do zrywania linii energetycznych.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on pinterest
Przypnij

Przeczytaj także

Prognoza długoterminowa. Bardzo zmienna pogoda do połowy sierpnia. Czego możemy się spodziewać?

Po bardzo długim upalnym i burzowym okresie trwającym od połowy czerwca do połowy lipca przyszło ochłodzenie wraz ze spokojniejszą pogodą. Jak się okazuje to tylko chwilowy stan, ponieważ już teraz czekają nas …

Niebezpieczne burze na południowym wschodzie w niedzielę. Wystąpią zalania i podtopienia

Jak na razie niedziela będzie ostatnim dniem z gwałtownymi burzami w Polsce. Kolejne dni przyniosą uspokojenie pogody, ale zapewne nie na długo. Niestety prognozowane burze powodować będą zalania oraz podtopienia. Możliwe będą …

Morderczy upał zbiera żniwo. Niemal 50 stopni upału i potężne pożary w Kanadzie

Temperatura przekraczająca 40oC w Polsce niemal nie zdarza się nigdy o czym świadczy rekord najwyższej temperatury dla naszego kraju wynoszący 40,2oC. Myśląc o wartościach wyraźnie przekraczających tę granicę, a nawet dochodzących do …

Prognoza burz na piątek 02.07.2021 i noc 02/03.07.2021

W piątek na ogół słabe i umiarkowane burze prognozowane są na północnym wschodzie kraju oraz w rejonach górskich. Zjawiska przyniosą silne opady deszczu i drobny grad. Obszar objęty możliwością wystąpienia burz (kolor …