Wraca zima! Gdzie spadnie najwięcej śniegu?

Zgodnie z prognozami koniec tygodnia przyniesie spore załamanie pogody. W całym kraju zacznie się ochładzać i będzie się nasilał wiatr. Na południu, południowym wschodzie i w centrum oprócz tego możliwe są śnieżyce (na południu początkowo intensywne opady deszczu).

Polska w piątek znajdzie się na skraju ośrodka wyżowego IRENAUS z centrum nad Skandynawią. Dodatkowo na pofalowanym froncie związanym z ośrodkiem niżowym ZSUZSA z centrum u wybrzeży Wysp Brytyjskich z zafalowania na południowym wybrzeżu Francji powstanie ośrodek niskiego ciśnienia, który przez północne Włochy przewędruje nad południowo zachodnią Ukrainę (znajdzie się tam w nocy z piątku na sobotę). Takie ułożenie ośrodków Barycznych sprawi, że napływać będzie powietrze arktyczne. W niedzielę na pogodę w kraju może wpłynąć kolejny niż wędrujący z nad południowej Europy nad terytorium Ukrainy.

W piątek praktycznie w całym kraju zachmurzenie całkowite, tylko na północy możliwe są rozpogodzenia. Na południu, wschodzie oraz w centrum możliwe są opady. W pasie od Śląska po Podkarpacie będą to opady deszczu przechodzące w śnieg (w śnieg opady przejdą wieczorem), a w pozostałej części obszaru z możliwością opadów deszczu ze śniegiem przechodzącego w śnieg. Lokalnie opady mogą mieć charakter śnieżyc. Temperatura maksymalna od 0-1 st. na wschodzie i północnym wschodzie (na Suwalszczyźnie -2-0 st.) oraz na Wschodnim Pomorzu przez 1-3 st. w centrum i na południowym zachodzie oraz 2-3 północnym zachodzie i częściowo na zachodzie do 4-5 st. na południu i 6-7 st. na południowym wschodzie. Powieje umiarkowany okresami dość silny wiatr z sektora wschodniego w porywach do 40-50 km/h, na północy i północnym zachodzie do 60 km/h, na Wschodnim Wybrzeżu do 70 km/h, a na Zachodnim do 80-90 km/h.

Noc z piątku na sobotę z zachmurzeniem dużym i całkowitym. Na południu, wschodzie i w centrum możliwe są opady śniegu stopniowo odsuwające się za wschodnią granicę. Najsilniejsze opady na Lubelszczyźnie, w woj. Świętokrzyskim oraz częściowo na Mazowszu. Słabe opady śniegu możliwe są na Wybrzeżu. W rejonie Bieszczadów początkowo opady deszczu. Temperatura minimalna od -8-(-7) st. na północnym wschodzie przez -7-(-6) st. w centrum do -5-(-4) st. na zachodzie i -4-(-2) st. na południu. Wiał będzie umiarkowany okresami dość silny północno wschodni wiatr w porywach do 40 km/h na południu, do 50 km/h na przeważającym obszarze kraju, w centrum do 60 km/h, a nad morzem do 60-70 km/h.

Do sobotniego poranka najwięcej śniegu spadnie w pasie od południowej Lubelszczyzny po południe Mazowsza i północ Świętokrzyskiego: 10-15 cm (lokalnie do około 17 cm), w pasie od południa Łódzkiego po Dolny Śląsk 5-10 cm, na południe od tych regionów spadnie 1-5 cm. W pasie od Północy Lubelskiego po środkową część Lubuskiego 2-5 cm, do 1 cm na Podlasiu i miejscami na Wybrzeżu.

W sobotę zachmurzenie małe i umiarkowane na krańcach północnych, w głębi regionów północnych duże, a w innych regionach kraju całkowite. Rano zanikające ciągłe opady śniegu możliwe są na Południu Lubelszczyzny, Mazowsza i na krańcach południowo zachodnich. W ciągu dnia słabe opady śniegu możliwe są miejscami w pasie od Lubelszczyzny i Podkarpacia po Dolny Śląsk. Temperatura maksymalna od -6-(-5) st. na Lubelszczyźnie przez -4-(-3) st. w innych regionach wschodniej części kraju oraz w centrum do -3-(-2) st. na północy i południu oraz -1-0 st. na zachodzie. Powieje umiarkowany okresami dość silny północno wschodni wiatr w porywach do 40-50 km/h, w Bieszczadach i Sudetach do 90 km/h, na wschodzie wybrzeża do 70 km/h, a w zachodniej części wybrzeża do 80-90 km/h.

Niedziela z zachmurzeniem całkowitym na południu, a na pozostałym obszarze kraju dużo słońca. Na Podkarpaciu i we Wschodniej Małopolsce możliwe są ciągłe słabe i umiarkowane opady śniegu. W rejonie Bieszczadów opady mogą być intensywne. Na wschodzie Małopolski i w głębi Podkarpacia może spać około 5-7 cm śniegu. Temperatura maksymalna od -5-(-4) st. na południu i południowym wschodzie przez -4-(-2) st. w centrum i -1-0 st. na północnym wschodzie i północy do 1-2 st. na północnym zachodzie. Wiał będzie umiarkowany okresami dość silny północno wschodni wiatr w porywach do 40-50 km/h, na południu do 60 km/h, w Bieszczadach i w Sudetach do 90 km/h.

W następnych dniach trochę cieplej. Na większe ocieplenie będziemy musieli prawdopodobnie poczekać do kolejnego weekendu.

Warunki drogowe na południu, południowym wschodzie oraz w centrum w ciągu jutrzejszej doby, a w niedzielę na południowym wschodzie mogą być ciężkie. Wiatr może powodować zawieje i zamiecie śnieżne znacząco ograniczające widoczność, a nawierzchnie dróg mogą być śliskie. Pod wpływem śniegu wiatru mogą łamać się gałęzie, może też dochodzić do zrywania linii energetycznych.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Sezon tornad nabiera rozpędu. W Oklahomie przeszła bardzo silna trąba powietrzna

Sezon burzowy w naszym kraju powoli nabiera rozpędu, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych już od dawna występują niszczycielskie burze. Choć tegoroczny sezon tornad nie jest nadzwyczaj intensywny, to zdarzają się groźne incydenty …

Burzowy front przejdzie nad Polską. Najgroźniej nocą z piątku na sobotę. Możliwy grad i bardzo silny wiatr

Zgodnie z naszymi prognozami do kraju zaczęło napływać coraz cieplejsze powietrze polarne o cechach morskich, a układ wyżowy znad Bałkanów zapewniał dominacje słońca na niebie. W ciągu nadchodzących kilkudziesięciu godzin coraz silniej …

Spóźniona „Zimna Zośka”. Najbliższe noce przyniosą przymrozki. Gdzie wystąpią?

Tegoroczny maj póki co zapisuje się jako ciepły, chociaż nie wszędzie. Odchylenie od średniej wieloletniej wskazuje nawet na 2oC na południowym zachodzie. Z kolei na północnym wschodzie około -1oC, więc jest tam …

Prognoza pogody na tydzień 23-29.05.2022. Dość niskie temperatury i sporo opadów deszczu

W nowym tygodniu czeka nas zupełnie odmienna pogoda niż w ostatnim czasie. Władze w pogodzie przejmą ośrodki niżowe, które sprowadzać będą częste opady deszczu. Miejscami wystąpić mogą burze. Temperatury natomiast będą co …