We wtorek obszar kraju zacznie dostawać się pod wpływ ośrodka niżowego, którego centrum znajdzie się w południe u wybrzeży Portugalii. Nad północną częścią Polski w drugiej części dnia zaznaczy się pofalowany front z nim związany, ponadto w godzinach wieczornych/nocnych znad Niemiec może wkroczyć niż mezoskalowy powstały z zafalowania na froncie. Napływać będzie ciepłe powietrze z południa.
Wtorek (18.06.2024) rozpocznie się dominacją chmur. Większe rozpogodzenia na zachodzie, północy i południowym wschodzie. W pasie od Dolnego i Górnego Śląska po Podlasie i północ Lubelskiego oraz w rejonie Zalewu Szczecińskiego wystąpią zanikające przelotne opady deszczu.
W kolejnych godzinach zachmurzenie duże i umiarkowane, więcej chwil ze słońcem na południowym wschodzie. W całym kraju nastąpi rozwój rozproszonych, izolowanych komórek burzowych.
Najwięcej burz powinno rozwinąć się późnym popołudniem i wieczorem. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że tego dnia burze będą występować tylko lokalnie, ale zjawiska im towarzyszące mogą być silne.
W czasie tych burz wystąpią opady deszczu do 10-20 mm i opady gradu do 2 cm średnicy. Wiatr w porywach będzie osiągał 50-70 km/h. W przypadku rozwoju superkomórek w ciągu dnia możliwe będą opady gradu 2-4 cm (a niewykluczone że nawet 5 cm+) a wiatr w porywach może osiągać do około 70-90 km/h. Na południu wystąpią nieduże szanse na trąby powietrzne.
Na termometrach zobaczymy 16-20oC nad morzem, 21-25oC w głębi regionów północnych, 25-26oC w większości regionów oraz 27-30oC na południu i południowym zachodzie. Wiatr umiarkowany, z sektora zachodniego.
W nocy ze wtorku na środę (18/19.06.2024) zachmurzenie duże i umiarkowane, na południu malejące do małego. W pierwszej połowie nocy do zachodniej części kraju może wkroczyć większy układ burzowy z wbudowaną linią szkwału. Mogą rozwijać się także superkomórki.
Prognozowany układ ma się przemieszczać od Ziemi Lubuskiej i Pomorza zachodniego, przez Wielkopolskę, Kujawy po Pomorze Gdańskie i Mazury. W miarę przemieszczania się w głąb kraju układ będzie słabł.
W prognozowanym układzie burzowym i superkomórkach natężenie zjawisk będzie większe: opady deszczu do 20-30 mm, opady gradu do 3 cm oraz wiatr do 80-100 km/h.
Natomiast na wschodzie w pierwszej połowie nocy zanikające izolowane komórki burzowe, które utworzyły się w ciągu dnia.
Temperatura minimalna od 12-15oC na północnym zachodzie i 14-15oC na krańcach północno wschodnich przez 16-17oC w większości regionów do 17-18oC na południowym zachodzie. Wiał będzie słaby i umiarkowany wiatr ze zmiennych kierunków, nieco bardziej odczuwalny będzie w Sudetach, tam porywy do 60-70 km/h.
W środę możliwe są kolejne silne burze, tym razem na wschodzie, południu oraz w centrum Polski. Zachęcamy do śledzenia dzisiejszej sytuacji na radarze opadów i detektorze burz na naszej stronie internetowej.