Obszar kraju znalazł się pod wpływem ośrodka niżowego ELLEN, którego centrum znajduje się obecnie nad Skandynawią. Od zachodu nasunął się chłodny front z nim związany, który zaczął falować i w związku z tym zaczęły rozwijać się na nim niże mezoskalowe wędrujące z południowego zachodu przez centrum po północny wschód.
Skutkuje to tym, że przez regiony te wędrują opady o umiarkowanym i dużym natężeniu. Powodując wezbrania rzek oraz podtopienia w obszarach bezodpływowych.
We wtorek (04.08.2020) większych zmian w pogodzie nie będzie. Nadal nad krajem przebiegać będzie pofalowany front i wędrować będzie kolejny ośrodek niżowy powstały z zafalowania, który przyniesie następną porcję intensywnych opadów oraz lokalnie gwałtowne burze. Po wschodniej stronie frontu napływać będzie powietrze polarne morskie ciepłe, natomiast po jego zachodniej stronie chłodniejsza masa powietrza tego samego pochodzenia.
Dzień rozpocznie się pochmurnie w prawie całym kraju, tylko na północnym zachodzie i krańcach południowo wschodnich możliwe są rozpogodzenia. Na Śląsku, Ziemi Świętokrzyskiej i Łódzkiej, w Małopolsce oraz na południu Mazowsza ciągłe opady deszczu o umiarkowanym, lokalnie dużym natężeniu. Miejscami może też padać na wschodzie i północnym wschodzie.
W kolejnych godzinach nadal praktycznie wszędzie bez słońca, a rozpogodzenia na północnym zachodzie i południowym wschodzie. Ciągłe opady o umiarkowanym i dużym natężeniu w centrum i na północnym wschodzie. Słabsze opady na Śląsku.
Łącznie w regionach z ciągłymi opadami może spaść 10-20 mm, lokalnie do 30 mm. Na Śląsku może spaść 30-40 mm, a w Sudetach do 50 mm.
Na południowym wschodzie możliwe są gwałtowne burze z ulewnym deszczem do 20-30 mm, gradem do 1-2 cm (na wschodzie Podkarpacia i Lubelszczyzny do 3 cm), a także wiatrem do 80 km/h. Wieczorem w rejonie Bieszczadów może przejść większy układ, w czasie którego opady mogą wynieść nawet 40-50 mm. Największe szanse na rozwój burz będą na Podkarpaciu i południu Lubelszczyzny. Szczegóły na temat burz podane zostaną w prognozie burz. Radar opadów można śledzić tutaj, a detektor burz w tym miejscu.
Na termometrach zobaczymy 14-15oC na Śląsku, 16-18oC na Ziemi Łódzkiej i północnym wschodzie, 18-20oC na północy, 21-22oC na zachodzie, 23-25oC na wschodzie oraz 25-28oC na południowym wschodzie. Powieje umiarkowany, okresami dość silny wiatr ze zmiennych kierunków w porywach do 40 km/h, a na południu do 50 km/h (w górach do 65 km/h).
Noc z wtorku na środę (04/05.08.2020) z zachmurzeniem całkowitym na wschodzie, południu i częściowo w centrum. Na Podkarpaciu intensywne opady deszczu i możliwe burz. Początkowo zanikające opady deszczu na północnym wschodzie. Miejscami może popadać też w Małopolsce.
Temperatura minimalna od 9-11oC na północy przez 11-12oC na przeważającym obszarze kraju do 13-14oC na wschodzie oraz 15-16oC na południowym wschodzie.
W środę więcej słońca i ciepło. Więcej chmur i opady deszczu jeszcze na południowym wschodzie.