Wczoraj obszar kraju znalazł się między ośrodkiem wyżowym, którego centrum znajdowało się na północny wschód od kraju a ośrodkiem niżowym znad północnych Niemiec. Nad południowo zachodnią, zachodnią oraz częściowo centralną i północną częścią kraju zaznacza się zatoka niżowa od niżu z nad Niemiec. Ponownie zaczęło napływać powietrze zwrotnikowe. Drugi dzień tygodnia przyniesie bardzo wysokie temperatury i gwałtowne burze.
We wtorek (11.06.2019) początkowo niebo praktycznie wolne od chmur. W miarę upływu dnia miejscami, a przede wszystkim na południu i zachodzie rozwiną się burzowe chmury. W czasie trwania burz możliwe są ulewne opady deszczu: do 30 mm, opady gradu do 2-3 cm (na zachodzie możliwe pojedyncze przypadki do 4 cm), oraz wiatr do 90 km/h. Na zachodzie burze możliwe są głównie wieczorem i w nocy.
Na termometrach zobaczymy od 28-29oC na wschodzie, północnym i południowym wschodzie oraz na krańcach północno zachodnich przez 31-32oC na przeważającym obszarze kraju do 33-35oC na Ziemi Lubuskiej. Powieje umiarkowany wiatr z sektora południowego. Tylko chwilami na północny i wschodzie może być nieco bardziej odczuwalny oraz w czasie burz.
Prognoza burz na wtorek (11.06.2019)
Noc (11/12.06.2019) z niewielkim zachmurzeniem. Lokalnie na zachodzie i południu w dalszym ciągu możliwe są burze, w czasie, których głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu.
Temperatura minimalna od 15-16oC w rejonie Zalewu Szczecińskiego oraz na południowym wschodzie przez 17-18oC na wschodzie do 18-20oC na pozostałym obszarze kraju. Wiał będzie umiarkowany, a w centrum i na wschodzie okresami nieco silniejszy wiatr z kierunków wschodnich.