Za kilka dni możliwe kolejne wichury. Niewykluczone podmuchy przekraczające 100 km/h

Jak na razie wiatr znacząco osłabł w ostatnich dniach, więc cieszymy się na chwilę spokojniejszą aurą.

Jak widać na mapach barycznych zagęszczenie izobar jest małe w naszym rejonie, ale powoli zaczną się zagęszczać na skutek nacierających niżów.

Aktualna sytuacja baryczna w Europie

Już pod koniec tego tygodnia wiatromierze zarejestrują dość silny wiatr, którego prędkość będzie mogła dochodzić do 50-70 km/h w głębi Polski oraz 60-80 km/h na wybrzeżu.

Zbliży się bowiem do nas niż, który przejdzie przez Morze Północne, potem przez Skandynawię i północne rejony Morza Bałtyckiego.

Sytuacja baryczna w okolicach 14 lutego

Następnie nad Bałyk nadciągną kolejne niże wtórne, które spowodują bardzo dużą różnicę w ciśnieniu atmosferycznym.

Nie bez znaczenia jest ośrodek wysokiego ciśnienia, który będzie stacjonował w południowo-zachodniej Europie, przez co gradient baryczny w naszych obszarach będzie większy.

Sytuacja baryczna w okolicy 17 lutego

Taki schemat powtarza się w prognozach w tym terminie już od kilku dni, więc to bardzo możliwy scenariusz. Nierozstrzygniętą kwestią jest wciąż siła wiatru, ponieważ zależy to od dwóch czynników. Mianowicie od trajektorii niżu wtórnego i jego głębokości.

Jeśli skieruje się on bardziej na północ, to porywy choć i tak będą silne, to nie będą tak niszczące, jeśli będzie on blisko Polski. Jeśli ów niż okaże się płytszy, to wiatr nie rozpędzi się do bardzo dużych wartości.

Niemniej wiać silnie i tak będzie, bo w najlepszym scenariuszu modele szacują 70-90 km/h w głębi Polski oraz 80-100 km/h na wybrzeżu.

Łagodny scenariusz z apogeum wiatru w czwartek, 17 lutego

Jednak, jeśli niż przejdzie blisko naszego kraju i będzie głęboki to w głębi lądu wiatromierze powinny zarejestrować 90-100 km/h, a na wybrzeżu 100-120 km/h. Najgorsze scenariusze jednak wskazują na wiatr dochodzący w podmuchach do 90-110 km/h niemal wszędzie, a 100-130 km/h na wybrzeżu.

Jeden z gorszych scenariusz z apogeum w czwartek, 17 lutego

Do tego terminu pozostało jeszcze kilka dni, więc jak bardzo będzie to wietrzny okres i jak bardzo rozpędzi się wiatr okaże się w okolicy poniedziałku.

Najprawdopodobniej jednak silnie powieje przez 2-4 dni, a w tym jeden dzień może przynieść porywy rzędu 80-100 km/h. O dalszym rozwoju sytuacji będziemy informować na bieżąco.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Przed nami znaczne pogorszenie pogody. Wystąpią śnieżyce i ulewy. Powieje również silny wiatr

Obszar kraju dostał się obecnie pod wpływ głębokiego ośrodka niżowego, który wędruje nad Skandynawią. Nad Polską przemieszcza się chłodny front z nim związany, który przynosi opady różnego rodzaju i lokalne burze. W …

Prognoza pogody na tydzień 13-19.03.2023. Przed nami coraz wyższe temperatury

W nadchodzącym tygodniu czeka nas kontynuacja dynamicznej aury z dużymi wahaniami temperatury, lecz opadów będzie nieco mniej, lokalnie możliwe są burze. Może wiać też silny wiatr. Poniedziałek (13.03.2023) z dominacją chmur. W …

Pogoda na tydzień 06-12.03.2023. Przed nami dynamiczna aura ze sporą ilością opadów

W nadchodzącym tygodniu władze nad pogodą będą sprawować ośrodki niżowe, które przyniosą wahania temperatury, dużo opadów różnego rodzaju, lokalne burze, a także silny wiatr. Czeka nas prawdziwa pogodowa mieszanka. W poniedziałek (06.03.2023) …

Prognoza pogody na tydzień 20-26.03.2023. Ciepło, ale więcej chmur i opadów deszczu

Po ciepłym i pogodnym weekendzie czeka nas również ciepły tydzień, lecz będzie więcej chmur oraz opadów deszczu. Poniedziałek (20.03.2023) z dominacją chmur i przelotnymi opadami deszczu.  Początkowo więcej pogodnego nieba na południowym …