Za kilka dni możliwe kolejne wichury. Niewykluczone podmuchy przekraczające 100 km/h

Jak na razie wiatr znacząco osłabł w ostatnich dniach, więc cieszymy się na chwilę spokojniejszą aurą.

Jak widać na mapach barycznych zagęszczenie izobar jest małe w naszym rejonie, ale powoli zaczną się zagęszczać na skutek nacierających niżów.

Aktualna sytuacja baryczna w Europie

Już pod koniec tego tygodnia wiatromierze zarejestrują dość silny wiatr, którego prędkość będzie mogła dochodzić do 50-70 km/h w głębi Polski oraz 60-80 km/h na wybrzeżu.

Zbliży się bowiem do nas niż, który przejdzie przez Morze Północne, potem przez Skandynawię i północne rejony Morza Bałtyckiego.

Sytuacja baryczna w okolicach 14 lutego

Następnie nad Bałyk nadciągną kolejne niże wtórne, które spowodują bardzo dużą różnicę w ciśnieniu atmosferycznym.

Nie bez znaczenia jest ośrodek wysokiego ciśnienia, który będzie stacjonował w południowo-zachodniej Europie, przez co gradient baryczny w naszych obszarach będzie większy.

Sytuacja baryczna w okolicy 17 lutego

Taki schemat powtarza się w prognozach w tym terminie już od kilku dni, więc to bardzo możliwy scenariusz. Nierozstrzygniętą kwestią jest wciąż siła wiatru, ponieważ zależy to od dwóch czynników. Mianowicie od trajektorii niżu wtórnego i jego głębokości.

Jeśli skieruje się on bardziej na północ, to porywy choć i tak będą silne, to nie będą tak niszczące, jeśli będzie on blisko Polski. Jeśli ów niż okaże się płytszy, to wiatr nie rozpędzi się do bardzo dużych wartości.

Niemniej wiać silnie i tak będzie, bo w najlepszym scenariuszu modele szacują 70-90 km/h w głębi Polski oraz 80-100 km/h na wybrzeżu.

Łagodny scenariusz z apogeum wiatru w czwartek, 17 lutego

Jednak, jeśli niż przejdzie blisko naszego kraju i będzie głęboki to w głębi lądu wiatromierze powinny zarejestrować 90-100 km/h, a na wybrzeżu 100-120 km/h. Najgorsze scenariusze jednak wskazują na wiatr dochodzący w podmuchach do 90-110 km/h niemal wszędzie, a 100-130 km/h na wybrzeżu.

Jeden z gorszych scenariusz z apogeum w czwartek, 17 lutego

Do tego terminu pozostało jeszcze kilka dni, więc jak bardzo będzie to wietrzny okres i jak bardzo rozpędzi się wiatr okaże się w okolicy poniedziałku.

Najprawdopodobniej jednak silnie powieje przez 2-4 dni, a w tym jeden dzień może przynieść porywy rzędu 80-100 km/h. O dalszym rozwoju sytuacji będziemy informować na bieżąco.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na poniedziałek. Chłodny front przejdzie nad Polską. W wielu regionach wystąpią burze

Po dość pogodnej niedzieli z lokalnymi przelotnymi opadami deszczu oraz słabymi burzami w poniedziałek (13.06.2022) czeka nas większe załamanie pogody. Na pofalowanym froncie, który będzie przebiegał nad krajem rozwinie się z zafalowania …

Prognoza pogody na tydzień 06-12.06.2022. Wysokie temperatury i sporo burz

W nadchodzącym tygodniu będziemy notować na termometrach prawdziwie letnie wartości.  Na znacznym obszarze kraju zrobi się gorąco. Wraz z wysokimi temperaturami nadejdą burze z ulewnym deszcze, które będą występować nad różnymi regionami …

Prognoza pogody na tydzień 13-19.06.2022. Zmienna temperatura. Pojawią się burze

Aktualnie doświadczamy bardzo ciepłej i dość spokojnej aury, choć jak się okazuje, nowy tydzień już od samego początku przyniesie poważne zmiany w postaci ochłodzenia oraz burz. Jednak następnie znów zacznie się ocieplać, …

Potężne powodzie nawiedziły Brazylię. Już ponad 100 ofiar śmiertelnych

Powodzie dość często są kojarzone z krajami Ameryki Południowej ze względu na klimat tropikalny obfitujący w intensywne opady deszczu. Obecnie mają one miejsce w Brazylii, gdzie te ulewy powodują znaczne zniszczenia, ze …