Załamanie pogody już nadchodzącej nocy. Na północy kraju porywy wiatru nawet do 90 km/h

Dzisiaj ośrodek wyżowy znad pogranicza Czech i Austrii, który miał wpływ na pogodę w kraju zacznie się odsuwać w rejon Morza Czarnego.

Zaczniemy dostawać się pod wpływ głębokiego ośrodka niżowego, który przewędruje nad północną Skandynawią, dodatkowo w rejonie Estonii w nocy z niedzieli na poniedziałek może powstać wtórny ośrodek niżowy. Nad Polską przechodzić będzie system frontów związany z tymi niżami. W dalszym ciągu napływać będzie powietrze polarne o cechach morskich.

Prognozowane rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą na 16.01.2022,12 UTC

W niedzielę (16.01.2022) dużo chmur na zachodzie, północy i częściowo w centrum. W regionach tych możliwe są opady mżawki i słabe opady mieszane, tylko na krańcach północno wschodnich po południu intensywne opady mokrego śniegu. W innych regionach bez opadów i więcej pogodnego nieba.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 16.01.2022

Temperatura wzrośnie do 0-1oC na wschodzie i północnym wschodzie, 1-2oC w większości regionów, 2-3oC na południu, zachodzie i północnym zachodzie, 3-4oC nad morzem, a na południowym zachodzie do 4-5oC.

Wiatr umiarkowany z południowego zachodu. Okresami nieco silniejszy na południu i północy: do 40 km/h, na zachodzie do 40-50 km/h a nad morzem oraz w górach do 50-60 km/h. Najsilniej wiać będzie wieczorem.

Noc z niedzieli na poniedziałek (16/17.01.2022) z zachmurzeniem dużym i całkowitym. Na terenie całego kraju możliwe są opady, głównie mieszane, tylko na zachodzie i częściowo na północy sam deszcz. Na północy kraju lokalnie możliwe są burze.

Prognozowana przez model GFS temperatura minimalna na noc 16/17.01.2022

Na termometrach zobaczymy od -5-(-2)oC w rejonach górskich Małopolski i Podkarpacia przez 0-1oC w większości regionów, do 1-2oC na północy, 2-3oC na zachodzie i północnym zachodzie oraz 3-4oC nad morzem. Najniższe wartości temperatury zanotujemy w pierwszej części nocy.

Wiał będzie silny zachodni i północno zachodni wiatr, w porywach do 40-50 km/h na południu, 50-60 km/h w większości regionów, 60-70 km/h na północy i 80-90 km/h nad morzem oraz w Tatrach. Najmocniej wiać będzie po północy. W regionach północnych w czasie burz wiatr może być jeszcze nieco silniejszy.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Uwaga! W sobotę przejdą silne burze z gradem i wiatrem do 100 km/h. Gdzie wystąpią?

Fala upałów dalej daje się we znaki w naszym kraju. Po czwartkowym apogeum temperatura maksymalna nieco zmalała, ale mimo to wciąż jest bardzo gorąco, a kontynuacja takiej aury będzie miała miejsce również …

Prognoza długoterminowa. Koniec tygodnia ze sporą ilością opadów. Później powrót upału

Przez około tydzień doświadczaliśmy bardzo silnej fali upałów. Póki co czeka nas przerwa od tak wysokich wartości temperatury, ale na horyzoncie znów widać podobną sytuację. Na początku sierpnia znów możliwe jest solidne …

Czwartek z burzami na południu kraju. Lokalnie mogą być gwałtowne

Obszar kraju będzie dzisiaj w zasięgu wielocentrycznego układu niżowego znad północno wschodniej części kontynentu. Nad regionami południowymi i południowo wschodnimi zaznaczy się pofalowany front atmosferyczny. Od zachodu kraj zacznie się dostawać pod …

Pogoda na wtorek i środę. Czekają nas burze i przelotne opady. Gdzie mogą wystąpić?

Przez dość długi czas mieliśmy do czynienia z bardzo upalną pogodą. Miejscami wystąpiły też burze, które odznaczały się gdzieniegdzie sporą intensywnością, jak choćby w Krakowie. Jak się okazuje, w najbliższych dniach również …