Załamanie pogody już nadchodzącej nocy. Na północy kraju porywy wiatru nawet do 90 km/h

Dzisiaj ośrodek wyżowy znad pogranicza Czech i Austrii, który miał wpływ na pogodę w kraju zacznie się odsuwać w rejon Morza Czarnego.

Zaczniemy dostawać się pod wpływ głębokiego ośrodka niżowego, który przewędruje nad północną Skandynawią, dodatkowo w rejonie Estonii w nocy z niedzieli na poniedziałek może powstać wtórny ośrodek niżowy. Nad Polską przechodzić będzie system frontów związany z tymi niżami. W dalszym ciągu napływać będzie powietrze polarne o cechach morskich.

Prognozowane rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą na 16.01.2022,12 UTC

W niedzielę (16.01.2022) dużo chmur na zachodzie, północy i częściowo w centrum. W regionach tych możliwe są opady mżawki i słabe opady mieszane, tylko na krańcach północno wschodnich po południu intensywne opady mokrego śniegu. W innych regionach bez opadów i więcej pogodnego nieba.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 16.01.2022

Temperatura wzrośnie do 0-1oC na wschodzie i północnym wschodzie, 1-2oC w większości regionów, 2-3oC na południu, zachodzie i północnym zachodzie, 3-4oC nad morzem, a na południowym zachodzie do 4-5oC.

Wiatr umiarkowany z południowego zachodu. Okresami nieco silniejszy na południu i północy: do 40 km/h, na zachodzie do 40-50 km/h a nad morzem oraz w górach do 50-60 km/h. Najsilniej wiać będzie wieczorem.

Noc z niedzieli na poniedziałek (16/17.01.2022) z zachmurzeniem dużym i całkowitym. Na terenie całego kraju możliwe są opady, głównie mieszane, tylko na zachodzie i częściowo na północy sam deszcz. Na północy kraju lokalnie możliwe są burze.

Prognozowana przez model GFS temperatura minimalna na noc 16/17.01.2022

Na termometrach zobaczymy od -5-(-2)oC w rejonach górskich Małopolski i Podkarpacia przez 0-1oC w większości regionów, do 1-2oC na północy, 2-3oC na zachodzie i północnym zachodzie oraz 3-4oC nad morzem. Najniższe wartości temperatury zanotujemy w pierwszej części nocy.

Wiał będzie silny zachodni i północno zachodni wiatr, w porywach do 40-50 km/h na południu, 50-60 km/h w większości regionów, 60-70 km/h na północy i 80-90 km/h nad morzem oraz w Tatrach. Najmocniej wiać będzie po północy. W regionach północnych w czasie burz wiatr może być jeszcze nieco silniejszy.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Umiarkowanie ciepły weekend. Lokalnie deszcz i burze

Ośrodek wyżowy znad Łotwy i Estonii, który kształtował pogodę w kraju przez ostatnie kilka dni zacznie ustępować. Od południa zaczniemy dostawać się w zasięg układu niżowego, który z rejonu Morza Adriatyckiego będzie …

Pogoda na piątek i sobotę. Będzie ciepło. Przelotny deszcz i burze tylko lokalnie

Dziś i jutro pogodę w kraju będzie kształtował ośrodek wyżowy, znad Łotwy i Estonii. Napływać będzie powietrze polarne o cechach kontynentalnych. W piątek (12.05.2023) dużo słońca i tylko miejscami, zwłaszcza na południu …

Pogoda na weekend. Będzie ciepło, ale miejscami pojawią się burze

Po ostatnich chłodnych i w wielu miejscach deszczowych dniach w weekend czeka nas poprawa pogody. Wyraźnie się ociepli, będzie też coraz więcej słońca, a deszcz i burze wystąpią tylko miejscami, zwłaszcza w …

Pogoda na tydzień 29.05-04.06.2023. Umiarkowane temperatury i niewiele opadów

Nadchodzący tydzień zapowiada się pogodnie, deszcz i burze wystąpią miejscami, a temperatury będą osiągać co najwyżej umiarkowane wartości. Najchłodniej na ten moment zapowiada się weekend. W poniedziałek (29.05.2023) na niebie zobaczymy trochę …