Załamanie pogody już nadchodzącej nocy. Na północy kraju porywy wiatru nawet do 90 km/h

Dzisiaj ośrodek wyżowy znad pogranicza Czech i Austrii, który miał wpływ na pogodę w kraju zacznie się odsuwać w rejon Morza Czarnego.

Zaczniemy dostawać się pod wpływ głębokiego ośrodka niżowego, który przewędruje nad północną Skandynawią, dodatkowo w rejonie Estonii w nocy z niedzieli na poniedziałek może powstać wtórny ośrodek niżowy. Nad Polską przechodzić będzie system frontów związany z tymi niżami. W dalszym ciągu napływać będzie powietrze polarne o cechach morskich.

Prognozowane rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą na 16.01.2022,12 UTC

W niedzielę (16.01.2022) dużo chmur na zachodzie, północy i częściowo w centrum. W regionach tych możliwe są opady mżawki i słabe opady mieszane, tylko na krańcach północno wschodnich po południu intensywne opady mokrego śniegu. W innych regionach bez opadów i więcej pogodnego nieba.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 16.01.2022

Temperatura wzrośnie do 0-1oC na wschodzie i północnym wschodzie, 1-2oC w większości regionów, 2-3oC na południu, zachodzie i północnym zachodzie, 3-4oC nad morzem, a na południowym zachodzie do 4-5oC.

Wiatr umiarkowany z południowego zachodu. Okresami nieco silniejszy na południu i północy: do 40 km/h, na zachodzie do 40-50 km/h a nad morzem oraz w górach do 50-60 km/h. Najsilniej wiać będzie wieczorem.

Noc z niedzieli na poniedziałek (16/17.01.2022) z zachmurzeniem dużym i całkowitym. Na terenie całego kraju możliwe są opady, głównie mieszane, tylko na zachodzie i częściowo na północy sam deszcz. Na północy kraju lokalnie możliwe są burze.

Prognozowana przez model GFS temperatura minimalna na noc 16/17.01.2022

Na termometrach zobaczymy od -5-(-2)oC w rejonach górskich Małopolski i Podkarpacia przez 0-1oC w większości regionów, do 1-2oC na północy, 2-3oC na zachodzie i północnym zachodzie oraz 3-4oC nad morzem. Najniższe wartości temperatury zanotujemy w pierwszej części nocy.

Wiał będzie silny zachodni i północno zachodni wiatr, w porywach do 40-50 km/h na południu, 50-60 km/h w większości regionów, 60-70 km/h na północy i 80-90 km/h nad morzem oraz w Tatrach. Najmocniej wiać będzie po północy. W regionach północnych w czasie burz wiatr może być jeszcze nieco silniejszy.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Nadchodzą intensywne opady śniegu. Gdzie wystąpią?

Większa część Europy znajduje się w zasięgu głębokiego i rozległego, wielocentrycznego układu niżowego znad Północnego Atlantyku. Dodatkowo na jego obrzeżach na śródziemnomorskim wybrzeżu Francji wczoraj rozwinął się kolejny ośrodek niżowy. Obecnie znajduje …

Pogoda. Weekend ze śnieżycami na północy kraju. Niewykluczone również burze

Zgodnie z naszymi prognozami do kraju nadeszło duże ochłodzenie. Temperatura spadła w większej części kraju w pobliże 0oC. Dodatkowo na północy, wschodzie oraz południu pojawiły się opady śniegu. Weekend większych bez zamian …

Prognoza pogody na tydzień 14-20.11.2022 Nadchodzi duże ochłodzenie. Możliwe opady śniegu

W nowym tygodniu czekają nas dużo zmiany w pogodzie. Po ciepłej pierwszej dekadzie listopada nadejdzie duże ochłodzenie. Miejscami mogą się pojawić pierwsze opady śniegu poza terenami górskimi. Poniedziałek (14.11.2022) z przewagą zachmurzenia …

Prognoza pogody na tydzień 05-11.12.2022. Dynamiczna aura i sporo opadów

W nowym tygodniu czekają nas zmiany. Pogoda stanie się zdecydowanie bardziej dynamiczna. Często doświadczymy sporych wahań temperatury. Częściej będą występować opady zarówno śniegu, jak i deszczu, a nad morzem możliwe będą burze. …