Załamanie pogody. Przed nami silny wiatr, opady deszczu i śniegu oraz burze

Początek tygodnia przyniósł w miarę stabilną, słoneczną i wyżową aurę z napływem powietrza arktycznego. Nocami występowały duże spadki temperatury, lokalnie w pobliże -10oC.

W następnych dniach czekają nas zmiany w pogodzie. Pogodę w kraju zacznie kształtować głęboki układ niżowy znad wód północnego Atlantyku. Dodatkowo w jego obrębie mogą powstawać niże wtórne, które wędrować będą nad Skandynawią i Bałtykiem. Zacznie on ściągać łagodniejsze powietrze polarne o cechach morskich. Przyniesie również sporo opadów różnego rodzaju, burze i silny wiatr.

Prognozowane rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą na 11.03.2021, 12 UTC

W czwartek (11.03.2021) rano na wschodzie jeszcze sporo słońca, a im dalej na zachód tym więcej chmur. Na zachodzie już zachmurzenie całkowite i tam też zacznie się nasuwać strefa ciągłych opadów mokrego śniegu i deszczu ze śniegiem przechodzących w deszcz. Opady będą miały umiarkowane i duże natężenie.

Do południa strefa opadów dotrze do linii Gdańsk-Bydgoszcz-Poznań- Wrocław. W dalszym ciągu na jej czele możliwe są opady mokrego śniegu, a w głębi deszczu. Na wschodzie cały czas sporo słońca.

Do wieczora zachmurzy się już w całym kraju, a bez opadów na krańcach wschodnich. Wieczorem od zachodu zaczną postępować większe rozpogodzenia, a w wraz z nimi przelotne, intensywne opady deszczu. Na północnym zachodzie mogą im towarzyszyć burze z opadami drobnego gradu i krupy.

Na termometrach zobaczymy 0-1oC na Suwalszczyźnie, 2-3oC w głębi regionów północno wschodnich, na wschodzie i północy, 3-5oC w centrum, 4-5oC na południu, 6-7oC na zachodzie, a wzdłuż zachodniej granicy 8-9oC. Wiatr umiarkowany i dość silny z sektora południowego, w porywach do 40-50 km/h na przeważającym obszarze kraju, 60-70 km/h na północy, na wybrzeżu do 70-80 km/h, w szczytowych partiach Sudetów do około 100 km/h. W czasie burz porywy mogą być nieco silniejsze.

Noc z czwartku na piątek (11/12.03.2021) z zachmurzeniem dużym prawie wszędzie, tylko na wschodzie będzie całkowite. W regionach wschodnich ciągłe opady mokrego śniegu, które będą odsuwać się za wschodnią granicę.

[adinserter block=”11″]

Na pozostałym obszarze kraju przelotne opady deszczu, lokalnie zwłaszcza na zachodzie i północy także burze z opadami drobnego gradu, krupy i silnym wiatrem do 70-80 km/h (nad morzem niewykluczone porywy do 100 km/h).

Na termometrach zobaczymy od 0-2oC na wschodzie przez 2-3oCw centrum do 5-6oC na zachodzie. Najniższe temperatury zanotujemy w pierwszej części nocy. Powieje dość silny południowo zachodni wiatr w porywach do 40-50 km/h w większości regionów, do 60 km/h na północy, nad morzem do 70 km/h, w górach porywy do 80-90 km/h, w szczytowych partiach Tatr do około 100 km/h, a w najwyższych partiach Bieszczad do nawet 110 km/h.

[adinserter block=”11″]

Prognozowane rozlokowanie ośrodków barycznych oraz rodzaj opadów nad Europą – 12.03.2021

W piątek (12.03.2021) słońce na przemian z chmurami. Za zachodu na wschód wędrować będzie strefa ciągłych opadów deszczu, a lokalnie również deszczu ze śniegiem. Około południa rozciągać się będzie od Ziemi Świętokrzyskiej przez Mazowsze po Pomorze Gdańskie.

Do wieczora odsunie się ona za wschodnią granicę. Poza wspomnianą strefą opadów możliwe są burze z opadami krupy, drobnego gradu oraz wiatrem do 80-90 km/h. Nie jest wykluczone, że komórki burzowe będą wbudowane również w strefę ciągłych opadów.

[adinserter block=”11″]

Temperatura wzrośnie do 3-4oC na północnym wschodzie, 5-6oC na północy, 7-8oC w większej części kraju oraz do 9oC na południu. Wiał będzie silny wiatr z zachodu, w porywach do 40-50 km/h na wschodzie i północnym wschodzie, 50-60 km/h na północy, 60-70 km/h na zachodzie, południu i w centrum, 70 km/h nad morzem, 85 km/h w rejonie Zatoki Gdańskiej, w Tatrach porywy do 80 km/h (w szczytowych partiach do 100km/h).

Prognozowane przez model ECMWF porywy wiatru na 12.03.2021, 16 CET

Weekend większych zmian w pogodzie nie przyniesie. Nadal Polska będzie w zasięgu niżu znad północnego Atlantyku. W dalszym ciągu będzie wietrzenie i okresy ze słońcem będą się przeplatać z deszczem.