Długi weekend z gwałtownymi burzami. Będzie też gorąco

Od kilku dni gwałtowne burze nie dają wytchnienia we wschodniej części kraju. W długi weekend możliwe będą kolejne gwałtowne burze, tym razem na jeszcze większym obszarze kraju. Będzie też gorąco.

Polska będzie w zasięgu ośrodka niżowego z centrum nad Morzem Czarnym. Będzie on ściągał do kraju gorące i zasobne w wilgoć powietrze zwrotnikowe. Zmiany czekają nas dopiero w sobotę, kiedy to wędrówkę nad krajem rozpocznie chłodny front atmosferyczny. Będzie się on przemieszczał z północy na południe powodując napływ powietrza polarnego o cechach morskich.

Czwartek (11.06.2020) rozpocznie się dużym zachmurzeniem, a na północy i północnym wschodzie opadami deszczu oraz burzami. Największe szanse na ich wystąpienie będą na Mazurach, Podlasiu i północy Mazowsza. W czasie ich trwania możliwe są ulewne opady deszczu do 30 mm. W kolejnych godzinach zachmurzenie zmaleje do umiarkowanego, a opady z północnych regionów odsuną się poza kraj, jednak po południu na obszarze praktycznie całego kraju może dojść do rozwoju kolejnych burz.

Najbardziej prawdopodobne będą one na wschodzie i południowym wschodzie i tam też będą miały największe natężenie: ulewne opady deszczu do 30 mm (punktowo do 40 mm), opady gradu do 2-3 cm oraz wiatr do 70 km/h. Na pozostałym obszarze kraju w czasie burz opady do 20-25 mm, grad do 1 cm i wiatr do 50-60 km/h.

Temperatura wzrośnie do około 15oC nad morzem, 22-24oC w głębi regionów północnych, 24-25oC na zachodzie, 25-26oC w centrum oraz 27-28oC na wschodzie. Powieje słaby i umiarkowany wiatr ze zmiennych kierunków.

W piątek (12.06.2020) zachmurzenie małe i umiarkowane. Popołudniu miejscami mogą rozwinąć się gwałtowne burze, z ulewnym deszczem do 30 mm, opadami gradu oraz wiatrem do 60-70 km/h.

Na termometrach zobaczymy około 15oC nad morzem, 23-24oC na południu oraz 27-29oC w większej części kraju, miejscami może być jeszcze cieplej do 31oC.Wiatr słaby i umiarkowany z kierunków wschodnich.

Sobota (13.06.2020) z nieco większym zachmurzeniem, ale słońce też będzie się pojawiać. Lokalnie możliwe są burze, które ponownie mogą być gwałtowne. Temperatura maksymalna od 20-22oC na krańcach północno wschodnich i 22-25oC w głębi regionów północno wschodnich przez 26-27oC na wschodzie i południu oraz 28-29oC na przeważającym obszarze kraju do 29-31oC na zachodzie.

W niedzielę (14.06.2020) na niebie będzie trochę chmur, ale będą też większe rozpogodzenia. Na południowym wschodzie i krańcach południowych możliwe są burze. Miejscami przelotne opady mogą wystąpić na wschodzie. Na termometrach zobaczymy 17-18oC na krańcach północnych, 17-20oC na północnym wschodzie, 19-20oC na wschodzie, 21-22oC w głębi kraju oraz 23-24oC na północnym zachodzie.

Należy dodać jeszcze, że w tym okresie burze możliwe są w zasadzie o każdej porze dnia i nocy. Więcej szczegółów podawać będziemy na bieżąco w kolejnych artykułach oraz prognozach burz. Zalecamy śledzenie naszej strony w tych dynamicznych dniach.

 

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on pinterest
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na kolejne dni. Znów nadchodzi silny upał i nawałnice z gradem

Tegoroczny lipiec zdecydowanie przynosi prawdziwie letnią pogodę. Częste fale upałów i gwałtowne burze występują w różnych regionach kraju. Również następnie dni przyniosą kolejny silny upał w Polsce oraz nawałnice z silnym wiatrem …

Pogoda na czwartek, 22 lipca. Ciepło i sporo słońca na niebie, przelotny deszcz tylko miejscami

Pogoda w Polsce nadal jest kształtowana przez ośrodek wysokiego ciśnienia, który w czwartek po południu znajdzie nad Niemcami. Napływać będzie umiarkowanie ciepła masa powietrza polarno morskiego. Czeka nas kolejny spokojny i dość …

Huragan Elsa nadciąga nad Stany Zjednoczone. To pierwszy huragan sezonu

W ostatnim czasie na Atlantyku rozwinęła się burza tropikalna nazwana jako Elsa, która szybko stała się pierwszym huraganie w tegorocznym sezonie. W niedzielę wieczorem przeszła już nad Kubą, gdzie ewakuowano aż 180 …

Pogoda na środę. Gwałtowne burze z gradem i ulewy głównie na wschodzie i północy

W środę na pogodę w kraju będzie miał wpływ ośrodek niżowy z centrum nad Niemiec i system frontów z nim związanych. Napływać będzie powietrze polarne o cechach morskich. Środa (30.06.2021) rozpocznie się …