Długi weekend z gwałtownymi burzami. Będzie też gorąco

Od kilku dni gwałtowne burze nie dają wytchnienia we wschodniej części kraju. W długi weekend możliwe będą kolejne gwałtowne burze, tym razem na jeszcze większym obszarze kraju. Będzie też gorąco.

Polska będzie w zasięgu ośrodka niżowego z centrum nad Morzem Czarnym. Będzie on ściągał do kraju gorące i zasobne w wilgoć powietrze zwrotnikowe. Zmiany czekają nas dopiero w sobotę, kiedy to wędrówkę nad krajem rozpocznie chłodny front atmosferyczny. Będzie się on przemieszczał z północy na południe powodując napływ powietrza polarnego o cechach morskich.

Czwartek (11.06.2020) rozpocznie się dużym zachmurzeniem, a na północy i północnym wschodzie opadami deszczu oraz burzami. Największe szanse na ich wystąpienie będą na Mazurach, Podlasiu i północy Mazowsza. W czasie ich trwania możliwe są ulewne opady deszczu do 30 mm. W kolejnych godzinach zachmurzenie zmaleje do umiarkowanego, a opady z północnych regionów odsuną się poza kraj, jednak po południu na obszarze praktycznie całego kraju może dojść do rozwoju kolejnych burz.

Najbardziej prawdopodobne będą one na wschodzie i południowym wschodzie i tam też będą miały największe natężenie: ulewne opady deszczu do 30 mm (punktowo do 40 mm), opady gradu do 2-3 cm oraz wiatr do 70 km/h. Na pozostałym obszarze kraju w czasie burz opady do 20-25 mm, grad do 1 cm i wiatr do 50-60 km/h.

Temperatura wzrośnie do około 15oC nad morzem, 22-24oC w głębi regionów północnych, 24-25oC na zachodzie, 25-26oC w centrum oraz 27-28oC na wschodzie. Powieje słaby i umiarkowany wiatr ze zmiennych kierunków.

W piątek (12.06.2020) zachmurzenie małe i umiarkowane. Popołudniu miejscami mogą rozwinąć się gwałtowne burze, z ulewnym deszczem do 30 mm, opadami gradu oraz wiatrem do 60-70 km/h.

Na termometrach zobaczymy około 15oC nad morzem, 23-24oC na południu oraz 27-29oC w większej części kraju, miejscami może być jeszcze cieplej do 31oC.Wiatr słaby i umiarkowany z kierunków wschodnich.

Sobota (13.06.2020) z nieco większym zachmurzeniem, ale słońce też będzie się pojawiać. Lokalnie możliwe są burze, które ponownie mogą być gwałtowne. Temperatura maksymalna od 20-22oC na krańcach północno wschodnich i 22-25oC w głębi regionów północno wschodnich przez 26-27oC na wschodzie i południu oraz 28-29oC na przeważającym obszarze kraju do 29-31oC na zachodzie.

W niedzielę (14.06.2020) na niebie będzie trochę chmur, ale będą też większe rozpogodzenia. Na południowym wschodzie i krańcach południowych możliwe są burze. Miejscami przelotne opady mogą wystąpić na wschodzie. Na termometrach zobaczymy 17-18oC na krańcach północnych, 17-20oC na północnym wschodzie, 19-20oC na wschodzie, 21-22oC w głębi kraju oraz 23-24oC na północnym zachodzie.

Należy dodać jeszcze, że w tym okresie burze możliwe są w zasadzie o każdej porze dnia i nocy. Więcej szczegółów podawać będziemy na bieżąco w kolejnych artykułach oraz prognozach burz. Zalecamy śledzenie naszej strony w tych dynamicznych dniach.

 

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on pinterest
Przypnij

Przeczytaj także

Prognoza pogody na tydzień 18-24.10.2021

W nadchodzącym tygodniu czeka nas zróżnicowana pogoda. Będzie zarówno duże ocieplenie, ale też pod koniec tygodnia nadejdzie silne ochłodzenie. Opady deszczu będą występować znacznie częściej niż dotychczas. Poniedziałek (18.10.2021) przywita nas dominacją …

Prognoza długoterminowa. Dość ciepła i dynamiczna pogoda, ale na horyzoncie widać ochłodzenie. Niewykluczony śnieg

Aktualnie jesteśmy pod wpływem kilku ośrodków barycznych. Przede wszystkim rozległego wyżu atmosferycznego znad Rosji oraz niżów znad Skandynawii. To zagwarantuje nam na początku zmienną pogodę, po której aura się ustabilizuje. W dalszym …

Pogoda na weekend. Sporo słońca na niebie, ale będzie zimno. W nocy przymrozki

W weekend bez zmian w pogodzie, w dalszym ciągu będziemy pod wpływem wyżu znad Rosji, który będzie się przybliżał do kraju. Napływać będzie powietrze polarne kontynentalne. Pierwszy dzień weekendu (09.10.2021) praktycznie w …

Prognoza pogody na tydzień 27.09-03.10.2021

Aktualnie pogoda w naszym kraju jest dość przyjemna. W końcu się ociepliło, a zachmurzenie nie jest zbyt duże. W następnych dniach czeka nas również dość wysoka temperatura, ale wystąpi sporo opadów deszczu. …