Fala upałów nadciąga do Polski. Temperatura osiągnie 34 stopnie. Pojawią się też burze

Fala upałów nadciąga do Polski Fala upałów nadciąga do Polski
Fala upałów nadciąga do Polski

Po kilku dniach spokojnej, w wielu miejscach słonecznej aurze z umiarkowanymi temperaturami nadejdą zmiany w pogodzie. Fala upałów dotrze do kraju, a wraz z nią zaczną pojawiać się burze, miejscami gwałtowne z opadami gradu. W kulminacyjnym momencie temperatura osiągnie nawet 34 stopnie.

synmap 1
Prognozowane rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą na 26.06.2024

W środę (26.06.2024) do kraju zaczną napływać gorące, zwrotnikowe masy powietrza z południa. W pasie od Skandynawii przez Polskę i naszych wschodnich sąsiadów po Morze Czarne znajdował będzie się obszar wysokiego ciśnienia, który przyniesie wysokie temperatury i dużą ilość słońca. Niże zagoszczą nad Atlantykiem, Włochami i w Alpach.

Tego dnia wszędzie zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko lokalnie na niebie więcej chmur kłębiastych. Przelotne opady deszczu i burze możliwe będą jedynie na krańcach zachodniej i południowej Polski, a zwłaszcza w górach.

7567m65m7
Prognozowane opady i burze w środę

Na termometrach pojawią się wysokie wartości. W najcieplejszym momencie dnia od 25-26 stopni na Lubelszczyźnie i Podlasiu, 27-29 stopni w centrum, na północy i południowym wschodzie do 30-32 stopni Celsjusza na południowym zachodzie kraju.

Temperatura maksymalna w środę

Czwartek (27.06.2024) to ciąg dalszy postępującego ocieplenia. Tego dnia pojawi się również więcej burz w kraju. Możliwe będą one na zachodzie, południu i częściowo w centrum kraju. Na północnym wschodzie i wschodzie bez opadów i słonecznie. Zjawiska powinny mieć umiarkowane natężenie, tylko lokalnie mogą przynieść opady gradu i bardzo silny wiatr.

7m5676m756m
Prognozowane opady i burze w czwartek

Czwartek będzie upalnym dniem. Temperatura maksymalna osiągnie od 27-28 stopni na wschodzie Polski do 29-31 stopni na pozostałym obszarze. Miejscami na zachodzie i południowym zachodzie może być jeszcze cieplej – nawet do 32-33 stopni.

Temperatura maksymalna w czwartek

Kolejny dzień, czyli piątek (28.06.2024) już w całym kraju przyniesie zagrożenie burzami. Na ten moment prognozy wskazują, że najwięcej burz wystąpi na wschodzie, południu i zachodzie kraju. Zjawisk nie powinno być jednak bardzo dużo, więc na niebie w wielu regionach nadal zobaczymy sporo słońca.

56n765n575e74s5
Prognozowane opady i burze w piątek

Na termometrach jeszcze cieplej. Upał możliwy będzie prawie wszędzie, tylko na północnym zachodzie po przejściu burz zrobi się minimalnie chłodniej, tam do 25-28 stopni. Poza tym od 29 do 32 stopni Celsjusza. Lokalnie może być jeszcze goręcej.

Temperatura maksymalna w piątek

Weekend (29-30.06.2024) przyniesie kulminację upałów kraju. Sobota na południowym zachodzie może przynieść nawet 34 stopnie.

Temperatura maksymalna w sobotę

Jeszcze cieplejsza może okazać się niedziela w centrum i na wschodzie kraju, bowiem tego dnia również możliwe będzie osiągniecie i przekroczenie 34 stopni Celsjusza.

Temperatura maksymalna w niedzielę

Pierwszy dzień weekendu, burze przyniesie na południowym wschodzie, a także na zachodzie kraju. W tym drugim obszarze zjawiska mogą być szczególnie gwałtowne. Niebezpieczna zapowiada się niedziela, gdy nad krajem przemieszczać ma się front chłodny. W wielu regionach możliwe będą wtedy bardzo silne burze z dużym gradem. Do weekendu zostało jeszcze kilka dni więc prognozy mogą ulec zmianie.