Groźne burze w piątek nad Polską. Możliwy duży grad i trąby powietrzne!

Lipiec jak dotąd przynosił znacznie spokojniejszą pogodę niż poprzedni miesiąc tego roku. Niestety w trakcie piątku wystąpią bardzo silne burze, które spowodują znaczne szkody. Sprawdźmy, gdzie będzie najgroźniej.

W piątek (10.07.2020) Polska będzie w zasięgu niżu znad Bałtyku oraz systemu frontów atmosferycznych z nim związanych. Napływać będzie gorąca i wilgotna masa powietrza. W takiej sytuacji dzięki pojawieniu się umiarkowanej chwiejności termodynamicznej i dość sporych warunków kinematycznych rozwiną się burze o dużej sile.

Sytuacja synoptyczna w Europie (10.07.2020 godz. 12:00 UTC)

Burze możliwe są na znacznym obszarze Polski. Spokojnie przez cały dzień oraz noc będzie tym razem na południowym wschodzie Polski. W pierwszej fazie konwekcji zjawiska rozwijać się będą na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej oraz w Wielkopolsce. Następnie przemieszczać się będą nad Ziemie Łódzką, Kujawy, środkowe i północne Mazowsze po Mazury i Podlasie. Zagrzmieć może także na Pomorzu, lecz tutaj zjawiska będą słabsze.

Obszar zagrożony silnymi burzami w piątek (10.07.2020)

Występować będą zarówno superkomórki burzowe jak i większe układy wielokomórkowe i formacje liniowe. Pierwsze wyładowania lokalnie mogą występować już przed południem. Szczyt jak zwykle przypadnie na godziny popołudniowe i wieczorne. W pierwszej części nocy burze będą słabnąć i zanikać, ale miejscami mogą być aktywne do rana.

Prognoza burz na piątek (10.07.2020)

Głównym zagrożeniem podczas burz będą ulewne opady deszczu do 20-30 mm (punktowo sumy opadowe mogą osiągnąć do 40-50 mm), opady gradu o średnicy 2-5 cm, a także porywisty wiatr, którego prędkość osiągać będzie aż 80-110 km/h. Istnieje także zwiększone ryzyko wystąpienia kilku trąb powietrznych.

Warto również wspomnieć o temperaturze. Dzień będzie gorący, bowiem na termometrach oprócz Pomorza zanotujemy wartości w przedziale 25-30 stopni.

Z kolei w sobotę groźna pogoda ograniczy się do Małopolski, Podkarpacia i południowej Lubelszczyzny. Ponownie znacznie ochłodzi się.

W związku z bardzo niebezpieczną pogodą w trakcie piątkowej doby zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności. Radar opadów oraz detektor burz można na żywo śledzić na naszej stronie. Warto również poinformować inne osoby, zwłaszcza te znajdujące się w strefie największego zagrożenia udostępniając naszą prognozę. Poniżej przypominamy o zasadach bezpieczeństwa podczas burzy.

Jak należy zachować się będąc w terenie?

  • Przede wszystkim należy unikać przebywania na otwartej przestrzeni i pod drzewami. Stojąc pod drzewem jesteśmy narażeni także na uderzenie pioruna. Zagrożenie mogą stanowić spadające złamane konary.
  • Nie należy szukać schronienia pod słupami linii energetycznych, wolno stojącymi wieżami oraz masztami;
  • Jeśli burza zastanie nas na otwartej przestrzeni, to najlepiej kucnąć z jednoczesnym maksymalnym zbliżeniem stóp do siebie, gdyż, jeśli piorun uderzy w naszym pobliżu ograniczymy oddziaływanie napięcia krokowego. Jeśli jest to możliwe podłóżmy pod stopy plecak, kurtkę lub coś, co odizoluje nas od podłoża. Nie powinno się także biegać w czasie burzy, ponieważ stawiamy wtedy duże kroki, a to zwiększa napięcie krokowe;
  • W przypadku, gdy jesteśmy w górach i widzimy nadciągającą burzę, należy zejść ze szczytów w niższe partie. W szczyty uderzają często pioruny. W przypadku, gdy burzy towarzyszą nawalne opady deszczu, nie należy zbliżać się także do górskich strumieni, gdyż może dojść na nich do tzw. powodzi błyskawicznej, czyli szybko przemieszczającej się fali powodziowej zabierającej wszystko, co stanie jej na drodze. Najlepiej schronić się w schronisku, jeśli jest to możliwe;
  • Dobrym schronieniem w czasie burzy jest samochód, gdyż tworzy tzw. klatkę Faradaya. Prąd przemieszcza się tylko po zewnętrznej stronie przewodnika, a pole elektryczne nie wnika do wnętrza;
  • Gdy jesteśmy na otwartej przestrzeni, i widzimy, że nadciąga burza nie powinno się czekać do momentu, gdy nadejdzie i zacznie padać, ponieważ piorun może uderzyć także w pewnej odległości od strefy opadu;
  • Widząc nadchodzącą burze należy jak najszybciej skończyć pracę na wysokościach np. na dachu;
  • Jeśli burza zastanie nas nad jeziorem, morzem, czy też rzeką nie powinno się przebywać w wodzie, ponieważ związki chemiczne znajdujące się w wodzie przewodzą prąd. Jeśli piorun uderzy w powierzchnię wody, możemy zostać porażeni;
  • Nie powinno się także żeglować po akwenach. Istnieje wtedy ryzyko powstania nad nimi szkwału.
  • Jeśli prognozy wskazują na możliwość burzy nie parkuj samochodów pod drzewami i bilbordami.

Co robić podczas burzy, gdy jesteśmy w domu?

  • Pamiętaj o zamknięciu okien i poddaszy.
  • Uprzątnij rzeczy znajdujące się na dworzu, które mogą zostać zmiecione podczas silnych porywów wiatru.
  • Będąc wewnątrz pomieszczenia w domu nie powinno się korzystać z urządzeń elektrycznych podłączonych do instalacji, nie powinno się też korzystać z telefonu stacjonarnego. Jeśli piorun uderzy w linię komunikacyjną czy też energetyczną może po nich spłynąć do odbiorników.
  • Wartościowe urządzenia elektryczne powinno się odłączyć od sieci. Korzystanie z urządzeń elektrycznych niepodłączonych do sieci np. laptopów czy też telefonów komórkowych nie stanowi zagrożenia.
Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na tydzień 18-24.03.2024. Zmienna temperatura i sporo opadów

W prognozie na nadchodzący tydzień nie mamy dobrych informacji. Czekają nas wahania temperatury, będzie mało słońca i często będzie padać. Początkowo może być to śnieg. Poniedziałek (18.03.2024) z dominacją chmur i przelotnymi …

Pogoda na tydzień 04-10.03.2024. Znaczne ochłodzenie i więcej opadów deszczu oraz śniegu

W nowym tygodniu czekają nas duże zmiany. Pogoda sprawi nam niemiłą niespodziankę. Wyraźnie się ochłodzi, wystąpi też więcej opadów, głównie deszczu, choć miejscami możliwy będzie także śnieg. Lokalnie wystąpić mogą też burze. …

Pogoda na tydzień 11-17.03.2024. Dość ciepło, ale sporo opadów

Nadchodzący tydzień rozpocznie się deszczowo i umiarkowanymi temperaturami. Pod jego koniec nadejdzie większe ocieplenie, będzie też więcej słońca oraz mniej opadów. Poniedziałek  (11.03.2024) z dominacją chmur i opadów deszczu, w Tatrach opady …

Prognoza na tydzień 25-31.03.2024. Nadchodzi duże ocieplenie i sporo słońca

W nadchodzącym tygodniu czekają nas duże zmiany w pogodzie. Po chłodnym jego początku z przelotnymi opadami różnego rodzaju zacznie się wyraźnie ocieplać, dodatkowo niebo rozpogodzi się, a opadów będzie mniej. Będziemy mogli …

Obserwuj nas

Najnowsze artykuły

Prognoza na tydzień 25-31.03.2024. Nadchodzi duże ocieplenie i sporo słońca

W nadchodzącym tygodniu czekają nas duże zmiany w pogodzie. Po...

Pogoda na tydzień 18-24.03.2024. Zmienna temperatura i sporo opadów

W prognozie na nadchodzący tydzień nie mamy dobrych informacji. Czekają...

Pogoda na tydzień 11-17.03.2024. Dość ciepło, ale sporo opadów

Nadchodzący tydzień rozpocznie się deszczowo i umiarkowanymi temperaturami. Pod jego...