Pogoda na kolejne dni. Kontynuacja upałów. Na początku tygodnia pojawią się groźne burze

Sobota mija pod znakiem bardzo silnego upału w Polsce. Najgoręcej jest zdecydowanie w zachodniej Polsce. Przy granicy z Niemcami temperatura może osiągnąć nawet 37 stopni. Kolejne dni nie przyniosą większych zmian pod względem temperatur, ale z każdym dniem pojawiać się będzie coraz więcej gwałtownych burz. Czeka nas więc niebezpieczna pogoda.

W niedzielę (20.06.2021) od rana czeka nas słoneczna pogoda. Z biegiem godzin w zachodniej, wschodniej oraz południowo wschodniej Polsce rozwijać będzie się konwekcja, która miejscami objawi się w postaci dość silnych burz. Zjawisk nie będzie jednak dużo. Komórki burzowe tworzyć będą się bardzo lokalnie. W czasie ich przechodzenia wystąpią ulewy i opady gradu o średnicy do 2 cm.

Chwiejność termodynamiczna w niedzielę (20.06.2021)

Temperatura maksymalna w niedzielę wyniesie od 28-29°C na krańcach wschodnich, 30-33°C na przeważającym obszarze kraju do 33-35°C w zachodnich województwach. Lokalnie może być nawet 36°C.

Temperatura maksymalna w niedzielę (20.06.2021)

W poniedziałek (21.06.2021) największy upał przemieści się trochę bardziej w kierunku centralnej Polski. Praktycznie wszędzie temperatura maksymalna osiągnie bądź przekroczy 30°C, a najgorzej będzie w centrum i na zachodzie – do 33-35°C.

Temperatura maksymalna w poniedziałek (21.06.2021)

Jeśli chodzi o burze to tych zjawisk będzie już zdecydowanie więcej. Burze rozwijać będą się głównie w pasie od Śląska, przez Ziemie Lubuską, Wielkopolskę po Pomorze, a także na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. W kolejnych godzinach zjawiska mogą wystąpić również w centrum kraju.

Prognozowane strefy burz i opadów w poniedziałek (21.06.2021)

Uwaga, burze będą gwałtowne, zwłaszcza te występujące w zachodniej połowie Polski. W czasie ich przechodzenia występować będą bardzo silne opady deszczu do 20-40 mm, opady gradu o średnicy do 2-4 cm oraz porywisty wiatr do 90 km/h.

Gwałtowne burze w zachodniej Polsce według modelu UM (mapy.meteo.pl)

Niespokojna okaże się noc z poniedziałku na wtorek, zwłaszcza w centralnej Polsce gdzie burze mogą być aktywne przez wiele godzin.

Wtorek (22.06.2021) okaże się upalny jeszcze we wschodniej połowie Polski. Temperatura maksymalna osiągnie tam do 30-33°C. Poza tym pogoda da nam trochę wytchnienia, ale nadal będzie gorąco, bowiem na ogół 24-27°C.

Temperatura maksymalna we wtorek (22.06.2021)

Również we wtorek występować będą silne burze. Te prognozowane są obecnie w południowej i wschodniej części kraju. Zjawiska przyniosą sporej średnicy grad i porywisty wiatr.

Prognozowane burze i opady we wtorek (22.06.2021)

W środę (23.06.2021) burze mogą być jeszcze silniejsze ze względu na spory kontrast termiczny nad Polską. Nad krajem przebiegać będzie strefa chłodnego frontu atmosferycznego oddzielającego dwie zróżnicowane masy powietrza.

Temperatura w dzień w zachodniej części kraju osiągnie zaledwie 17-20°C. Tymczasem na wschodzie nadal upalnie – nawet 30-32°C.

Temperatura maksymalna w środę (23.06.2021)

Tak silny kontrast termiczny wraz z obecnością chłodnego frontu daje praktycznie pewność na wystąpienie groźnych burz. Zjawiska prognozowane są obecnie tuż przed frontem, czyli na styku dwóch mas powietrza oraz we wschodnich województwach. Już teraz apelujemy, aby zachować szczególną ostrożność w trakcie burz.

Prognozowane burze i opady w środę (23.06.2021)

Poniżej przypominamy o podstawowych zasadach w trakcie tak wysokich temperatur. Pamiętajmy, aby dbać o swoje zdrowie, a także o bliskich i zwierzęta.

Pamiętaj o nawodnieniu organizmu – Dorosły człowiek przeciętnie powinien przyswoić średnio 2,5 litra wody. Najlepiej gdy będzie to woda niegazowana i/lub pozbawiona cukru. Pamiętajmy, że kawa czy energetyki powodują odwodnienie organizmu więc starajmy się po nie nie sięgać.

Nakrycie głowy – Gdy opuszczasz swój dom w godzinach największego nasłonecznienia pamiętaj o nakryciu głowy, by nie przegrzewać organizmu. Może to być np. czapka z daszkiem lub kapelusz. Nie zapominajmy również o okularach przeciwsłonecznych.

Przewiewne ubranie – Unikaj ubierania się w ciemne kolory. Najlepiej gdy odzież jest jasnego koloru i jest przewiewna. W gorące dni świetnie sprawdzi się „oddychająca” bawełna.

Nie przemęczaj się – W tak wysoką temperaturę wszelkie prace wykonywane na dworze postaraj się odłożyć na wieczór bądź poranek. Jeśli to nie możliwe pamiętaj o powyższych zasadach i staraj się spędzać jak najmniej czasu na słońcu.

Pamiętaj o zwierzętach – Pod żadnym pozorem nie pozostawiajmy zwierząt w samochodach na czas zakupów. Zwierzęta spędzające czas na dworze powinny mieć stały dostęp do wody oraz cienia.

Osoby starsze i dzieci – Są to grupy szczególnie narażone na ryzyko podczas tak upalnej pogody. Należy przypominać im o zasadach wymienionych wyżej – między innymi o częstym piciu wody oraz unikaniu słońca w godzinach największej temperatury. Kontrolujmy ich stan ubioru, by nie doprowadzić do przegrzania organizmu.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on pinterest
Przypnij

Przeczytaj także

Prognoza pogody na tydzień 24-30.01.2022

W nadchodzącym tygodniu czeka nas zmienna pogoda. Zima będzie się ścierać z odwilżą. Towarzyszyć będą nam częste opady różnego rodzaju. W poniedziałek (24.01.2022) dużo chmur na niebie, tylko na wschodzie i południowym …

Prognoza pogody na wtorek, 18 stycznia. Wiatr zelżeje. Miejscami pojawi się przelotny śnieg

W dniu jutrzejszym pogodę w kraju kształtował będzie ośrodek wyżowy znad zachodniej części kontynentu. Napływać będzie powietrze polarne o cechach morskich. We wtorek (18.01.2022) na niebie zobaczymy trochę chmur, ale słońce też …

Prognoza długoterminowa. Przed nami kolejny wietrzny okres, ale potem znów może przyjść zima

Po krótkim zimowym epizodzie do naszego kraju nadeszła odwilż. Jak się okazuje w następnych dniach będzie się ona pogłębiać, a towarzyszyć będą temu silne porywy wiatru. Wszystko to za sprawą niżów, które …

Prognoza pogody na tydzień 10-16.01.2022

Nad naszym krajem ma miejsce dość stabilna i słoneczna pogoda. Ponadto w przeważającej części kraju panuje mróz. Taki stan rzeczy zapewniają wyże atmosferyczne znad Skandynawii, choć w przeciągu kilku dni się to …