W sobotę nad Polską przemieszczać będzie się chłodny front atmosferyczny. Burze możliwe będą głównie na południowym wschodzie, gdzie napłynie gorąca i wilgotna masa powietrza. Zjawiska w tym rejonie mogą być silne.
Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia (kolor pomarańczowy): Na tym obszarze prognozuje się dobre warunki do rozwoju burz. Chwiejność termodynamiczna (CAPE do 1000-1500 j/kg), połączy się ze zwiększonym przepływem powietrza (DLS do 20 m/s) i skrętnością wiatru (SRH 0-3 km do 200-400 m2/s2). Takie warunki pozwolą na rozwój gwałtownych burz. Największa aktywność przypadnie od godzin południowych do wieczora.
W czasie burz występować będą bardzo silne opady deszczu (do 20-40 mm, lokalnie możliwe większe sumy opadowe), grad o średnicy 2-5 cm i porywy wiatru do 90-100 km/h. Wystąpi także nieduże prawdopodobieństwo rozwoju trąb powietrznych (zwłaszcza na Lubelszczyźnie).
Obszar objęty możliwością wystąpienia burz (kolor zielony): Na tym obszarze warunki termodynamiczne będą dużo słabsze, ale niewykluczone będą lokalne komórki burzowe (również o gwałtowniejszym przebiegu).
Legenda prognozy oraz bardziej szczegółowa mapa dostępna jest w zakładce prognoza burz. Radar opadów można śledzić tutaj, a detektor burz w tym miejscu.
Pamiętaj! Prognoza przewiduje jedynie obszar nad którym mogą wystąpić burze o danej sile. Zjawisko to jest lokalne i nie musi wystąpić w twoim rejonie.