Prognoza długoterminowa. Nadciągają upalne dni. Dominacja słońca, ale silne burze również wystąpią

Pierwsza dekada sierpnia przyniosła dynamiczną, zmienną pogodę o której informowaliśmy w naszej poprzedniej prognozie długoterminowej. Pojawiały się częste zmiany temperatury, a także ulewy i burze. Odnotowaliśmy również zalania i podtopienia. Doszło także do rozwoju dwóch trąb powietrznych.

Wtorek oraz środa (10-11.08.2021) przyniosą kolejne burze w Polsce. Zjawiska możliwe będą w różnych regionach kraju. Wtorkowe burze mogą być silne i wyrządzić szkody.

W czasie ich przechodzenia występować będą bardzo silne opady deszczu (do 20-30 mm, punktowo sumy opadowe będą jednak większe i mogą osiągnąć do 50 mm co może spowodować zalania i podtopienia).

Oprócz ulewnego deszczu możliwe będą opady gradu o średnicy 2-3 cm (w przypadku superkomórek burzowych gradziny mogą być większe, nawet do 5 cm) oraz silny wiatr w porywach do 70-90 km/h. Istnieje także niewielkie prawdopodobieństwo rozwoju 1-2 trąb powietrznych.

Prognozowane opady i burze późnym popołudniem we wtorek

Tego pierwszego dnia rozwój prawdopodobny będzie w całym kraju, z wyjątkiem południowego wschodu. Z kolei w środę burze pojawią się jedynie we wschodniej połowie kraju. Towarzyszyć im mają opady gradu o średnicy do 1-2 cm.

Temperatura maksymalna we wtorek będzie stosunkowo wysoka, bowiem prognozujemy od 23-25oC na północy i zachodzie kraju do 25-28oC na pozostałym obszarze Polski. Lokalnie na południu kraju może być 29-30oC.

Prognozowana temperatura maksymalna we wtorek (10.08.2021)

W środę (11.08.2021) po przejściu chłodnego frontu atmosferycznego zrobi się trochę chłodniej. Najcieplej będzie na południu i zachodzie kraju – do 23-26oC. Z kolei na północnym wschodzie tylko 19-21oC.

Prognozowana temperatura maksymalna w środę 11.08.2021)

W czwartek i piątek (12-13.08.2021) czeka nas na ogół słoneczna i spokojna aura. Większe zachmurzenie i lokalny deszcz możliwy będzie na północy kraju. Zacznie również ponownie ocieplać się.

Temperatura w najcieplejszym momencie dnia w czwartek osiągnie od 22-23oC na północnym wschodzie, 24-25oC w głębi kraju do 26-28oC na zachodzie Polski.

Prognozowana temperatura maksymalna w czwartek (12.08.2021)

W piątek, 13 sierpnia do Polski wróci upał. Tego dnia na termometrach zobaczymy od 25-27oC na wschodzie kraju oraz do 29-31oC na zachodzie i południowym zachodzie. Lokalnie może być jeszcze goręcej, nawet 32oC.

Prognozowana temperatura maksymalna w piątek (13.08.2021)

Weekend (14-15.08.2021) zapowiada się upalnie, zwłaszcza na południu kraju. Chłodniej będzie z kolei nad morzem i w północnych województwach, tam do 22-25oC.

Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę (14.08.2021)

Jak widzimy na powyższej mapie w sobotę upał prognozowany jest zwłaszcza wzdłuż południowych województw. W centrum i na zachodzie kraju odrobinę chłodniej, ale nadal gorąco.

Prognozowana temperatura maksymalna w niedzielę (15.08.2021)

Niedziela zapowiada się jeszcze bardziej upalnie. W wielu regionach południowej i centralnej części kraju temperatura osiągnie i przekroczy 30oC, osiągając maksymalnie aż 32-34oC.

Niestety w trakcie weekendu możliwe będą burze, o ile w sobotę szanse na ich wystąpienie będą mocno ograniczone, to już w niedzielę prawdopodobieństwo na gwałtowne burze będzie duże. Obecnie najbardziej zagrożone są południowe, częściowo centralne oraz południowo wschodniej regiony kraju.

Prognozowana chwiejność termodynamiczna w niedzielę, 15 sierpnia

Początek następnego tygodnia (16-17.08.2021) również zapowiada się bardzo upalnie, a do tego burzowo. Temperatura maksymalna w wielu regionach znów przekroczy 30oC, osiągając nawet 34oC.

Prognozowana temperatura maksymalna w poniedziałek (16.08.2021)

W połowie kolejnego tygodnia ma się chwilowo ochłodzić, by następnie już w weekend (21-22.08.2021) powróciły upały do Polski.

Następne dwa tygodnie przyniosą więc dużą ilość gorących i upalnych dni. Dominować ma również dość słoneczna pogoda, która będzie przerywana przez popołudniowe i wieczorne burze. Najwyższe temperatury notować będziemy wzdłuż zachodnich i południowych województw, a najniższe na krańcach północnych.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on pinterest
Przypnij

Przeczytaj także

Katastrofalne pożary na Syberii. Spłonęło już ponad 16 milionów hektarów!

Tegoroczne lato dało się we znaki na południu Europy oraz w Turcji pod względem pożarów. Co prawda nie są one rzadkością, bowiem mają one miejsce niemal co roku, to jednak ich skala …

Pogoda na weekend. Wracają burze i przelotny deszcz. Lokalnie mogą być gwałtowne

Ośrodek wyżowy, który kształtował pogodę w kraju zaczyna ustępować. Zaczniemy dostawać w zasięg ośrodka znad Morza Północnego. Pierwsze oznaki zmiany pogody widoczne będą już dzisiaj wieczorem i w nocy na zachodzie i …

Pogoda na poniedziałek, 6 września. Przed nami słoneczny dzień. Na termometrach nawet 24 stopnie

Obecnie nad naszym kraje stacjonuje rozległy wyż atmosferyczny, który przynosi nam bardzo piękną i słoneczną aurę. Co prawda dzięki niemu, mamy też do czynienia z wyraźnymi spadkami temperatury w nocy, ale za …

Prognoza pogody na tydzień 30.08-05.09.2021

Po zimnym końcu sierpnia na początku września czeka nas poprawa pogoda, zrobi się cieplej, będzie więcej słońca, a opadów z każdym dniem coraz mniej. Szczegóły w najnowszej prognozie tygodniowej. Poniedziałek (30.08.2021) przywita …