Prognoza pogody na tydzień 25-31.05.2020

Cały czas temperatura w Polsce jak na maj nie jest za wysoka. Właściwie tylko 3 dni w tym miesiącu były powyżej normy wieloletniej pod względem termicznym. Z kolei średnia anomalia dla całego kraju oscyluje jak na razie w pobliżu -2/-2,5ºC. Miejscami jest chłodniej nawet o 3ºC od normy. Jak się okazuje, najbliższy tydzień podtrzyma taki trend w pogodzie.

Poniedziałek (25.05.2020) przyniesie konwekcyjną aurę. Podobnie jak w niedzielę zachmurzenie będzie zmienne oraz wystąpią lokalne burze. Pojawią się także same opady konwekcyjne bez burz. Szanse na zjawiska burzowe będą nieco większe niż w dniu poprzednim. Tym razem głównie wystąpią w centrum oraz na wschodzie. Zanikną wczesnym wieczorem. Temperatura maksymalna wyniesie od 13-16ºC na południu oraz na północy przez 15-17ºC w centrum do 16-18ºC na zachodzie i wschodzie.

Wtorek (26.05.2020) znów przyniesie burze. W ten dzień wystąpić mogą wszędzie poza rejonami zachodnimi. Największe szanse wystąpią na południowym wschodzie. Komórki burzowe zanikną do wczesnego wieczora. Będą nieco silniejsze i głównym zagrożeniem wciąż będą intensywne opady deszczu i silne podmuchy wiatru. Temperatura będzie nieco wyższa i bardziej wyrównana. Termometry wskażą maksymalnie 17-19ºC w przeważającej części kraju. Jedynie na zachodzie może być 20-21ºC, a na południu 16-17ºC.

Środa (27.05.2020) będzie kontynuacją konwekcyjnej pogody. Tym razem ograniczy się ona do południowego wschodu i częściowo na wschodzie, centrum i południu. Burze będą słabsze niż w poprzednich dniach. Znów zanikną wczesnym wieczorem. Z kolei w pozostałym rejonie będzie znacznie słoneczniej. Jedynie na zachodzie pojawią się chmury piętra wysokiego. Nieco się ociepli, ponieważ prognozujemy 17-19ºC na południu, 18-20ºC w centrum i na wschodzie oraz 19-22ºC na zachodzie i północy.

W czwartek (28.05.2020) znów pojawią się burze. Tym razem obszar ich występowania obejmie głównie zachodnią i południowo wschodnią Polskę. Wpiszą się również w aktualny w tym tygodniu schemat, gdzie zanikać będą późnym popołudniem lub wczesnym wieczorem. Konwekcja wystąpi niemal wszędzie poza centrum, więc znowu będą miały miejsce przelotne opady deszczu na dużym obszarze kraju. Temperatura będzie nieco bardziej zróżnicowana i będzie zależna od położenia opadów i zachmurzenia. Będzie jednak oscylowała w granicach 16-20ºC.

Piątek (29.05.2020) przyniesie małą zmianę w pogodzie. W niemal całym kraju będzie bardzo słonecznie, jedynie na południu wystąpią opady konwekcyjne wraz ze słabymi burzami. Temperatura maksymalna wyniesie od 17-19ºC w centrum i na wschodzie do 18-21ºC na zachodzie.

Sobota (30.05.2020) będzie bardzo podobna do piątku. Różnica wystąpi w rejonie, gdzie mogą wystąpić burze i opady. Tym razem będzie to wschód. W pozostałej części Polski będzie słonecznie, choć wystąpi nieco większe zachmurzenie. Temperatura wciąż zbytnio się nie zmieni i maksymalnie wyniesie 16-18ºC na wschodzie i centrum oraz 17-20ºC na zachodzie.

Niedziela (31.05.2020) nie przyniesie niczego nowego. W ostatni dzień maja znów czeka nas konwekcyjny charakter pogody. Opady tego typu wystąpią w całym kraju, tak jak lokalne burze. Temperatura wzrośnie maksymalnie do 16-18ºC na wschodzie i 18-20ºC w centrum oraz na zachodzie.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on pinterest
Przypnij

Przeczytaj także

Od soboty wraca upał. W kulminacyjnym momencie nawet 34 stopni i silne burze

Obecnie Polska jest w zasięgu układu wysokiego ciśnienia z centrum nad Wyspami Brytyjskimi, który zaciąga do kraju umiarkowanie ciepłe powietrze polarno morskie z północnego zachodu. W najbliższych dniach kierunek wiatru zacznie zmieniać …

Pogoda na czwartek, 22 lipca. Ciepło i sporo słońca na niebie, przelotny deszcz tylko miejscami

Pogoda w Polsce nadal jest kształtowana przez ośrodek wysokiego ciśnienia, który w czwartek po południu znajdzie nad Niemcami. Napływać będzie umiarkowanie ciepła masa powietrza polarno morskiego. Czeka nas kolejny spokojny i dość …

Trąby wodne szaleją nad Bałtykiem. Dziś kolejna szansa na te zjawiska

Polska aktualnie znajduje się w rozległym klinie układu wysokiego ciśnienia z centrum nad Wielką Brytanią. Napływa dość ciepła masa powietrza polarno morskiego. Wysoki kontrast termiczny w chłodniejszej masie powietrza sprzyja powstawaniu trąb …

Prognoza burz na poniedziałek 26.07.2021 i noc 26/27.07.2021

W poniedziałek do Polski powrócą burze, lokalnie będą gwałtowne z ulewnym deszczem, gradem i porywistym wiatrem. Najwięcej zjawisk wystąpić ma na południu, w centrum i na wschodzie kraju. Obszar objęty 1 stopniem …