We wtorek, 10 sierpnia nad Polską przemieszczać będzie się chłodny front atmosferyczny związany z niżem znad Danii. Przed frontem rozwinie się linia zbieżności wiatru, na której prognozowane są liczne i dość silne burze.
Tego dnia burze rozwijać będą mogły się na terenie całego kraju. Jedynie na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu powinno być spokojnie (wpływ ośrodka wyżowego), choć również i tam mogą pojawić się lokalne burze.
Pierwsze komórki burzowe występować mają już od godzin około południowych. Nie powinny być jednak zbyt silne. Początkowo występować będą między innymi na Pomorzu, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce i na Kujawach. Zjawiska mają szybko intensyfikować się i zwiększać obszar występowania.
Po południu burze występować będą wszędzie za wyjątkiem południowego wschodu, choć tutaj również mogą rozwinąć się lokalne komórki burzowe, zwłaszcza w rejonach górskich.
Najgroźniejsze burze prognozowane są na Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce, na Pomorzu, Kujawach, Ziemi Łódzkiej, Mazowszu oraz na Mazurach. Tutaj wysoce prawdopodobne będą superkomórki burzowe (duży przepływ powietrza DLS do 20-25 m/s oraz SRH do 300 m2/s2).
W czasie burz występować będą bardzo silne opady deszczu (do 20-30 mm, punktowo sumy opadowe będą jednak większe i mogą osiągnąć do 50 mm co może spowodować zalania i podtopienia).
Oprócz ulewnego deszczu możliwe będą opady gradu o średnicy 2-3 cm (w przypadku superkomórek burzowych gradziny mogą być większe, nawet do 5 cm) oraz silny wiatr w porywach do 70-90 km/h. Istnieje także niewielkie prawdopodobieństwo rozwoju 1-2 trąb powietrznych.
Z kolei późnym wieczorem i w pierwszej części nocy burze mają dotrzeć do północnej i środkowej części Lubelszczyzny oraz nad Podlasie, a następnie opuścić nasz kraj.
W środę (11.08.2021) również możliwe będą burze, zwłaszcza na północnym wschodzie i wschodzie kraju, jednak nie powinny być już gwałtowne. Towarzyszyć im będą ulewne opady deszczu do 20 mm i grad o średnicy 1-2 cm. Szczegóły na temat burz opublikujemy w naszej prognozie konwekcyjnej w późniejszych godzinach.
Bieżące położenie opadów i burz można śledzić na naszej stronie internetowej. Radar opadów jest dostępny tutaj, a detektor burz w tym miejscu.