Nad Atlantykiem grasuje potężny niż. Daje porywy przekraczające 200 km/h. Czy wpłynie na pogodę w Polsce?

W tym roku nad Atlantykiem powstaje mnóstwo głębokich niżów, które wdzierają się od czasu do czasu w głąb Europy, a w tym do Polski.

Ostatnio dzieje się to coraz częściej, bowiem mamy do czynienia niemal cały czas z występującymi silnymi podmuchami wiatru. Żaden niż w 2022 roku nie był jednak tak potężny jak ten, który znajduje się obecnie w pobliżu Islandii.

Sytuacja baryczna w poniedziałek, 7 lutego

W centrum tego niżu ciśnienie w poniedziałek wyniosło zaledwie około 926 hPa co jest bardzo niską wartością. Jednak powoli zaczyna słabnąć i się wypełniać.

Jednak i tak dzisiaj (08.02.2022) wartość ciśnienia wynosi blisko 950 hPa. Na skutek dużego zagęszczenia izobar wiatr rozpędza się do ogromnych wartości.

Porywy wiatru w poniedziałek, 7 lutego

Szacuje się, że maksymalnie dawał podmuchy dochodzące do nawet 250 km/h. Dzięki temu, fale sztormowe u wybrzeży Grenlandii oraz Islandii sięgały aż 15 metrów wysokości. Obecnie wiatr jest już słabszy, ale wciąż w porywach dochodzi do 150-170 km/h.

Już w środę (09.01.2022) ten niż dojdzie do Wielkiej Brytanii, gdzie przyniesie sztorm.

Szacowane porywy wiatru w środę, 9 lutego

Wówczas u wybrzeży Szkocji może powiać już znacznie słabiej, bo 110-130 km/h.

Nad Morze Bałtyckie wkroczy dopiero w czwartek (10.02.2022), ale przyniesie dość silne podmuchy jedynie na wybrzeżu. Ponadto będą one osiągać prędkość raptem 50-60 km/h.

.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na weekend. W sobotę nad Polską przejdzie front z burzami. Niedziela spokojniejsza

W pierwszy dzień weekendu pogodę w kraju kształtował będzie system frontów związany z ośrodkiem niżowym znad pogranicza Finlandii i Rosji. Natomiast w niedzielę Polska dostanie się w zasięg wyżu, którego centrum w …

Silne upały w Europie. Temperatura osiągnęła aż 47 stopni. Do Polski rownież nadciąga upał

Od dłuższego czasu nad południową i zachodnią częścią kontynentu utrzymują się wyjątkowo upalne masy powietrza, notowane są rekordy temperatury. Wysokim temperaturom towarzyszą duże i liczne pożary lasów. Rekordy temperatury padły między innymi …

Uwaga! W sobotę i niedzielę przez Polskę przejdą ulewy. Możliwe zalania i podtopienia

W tym roku pogoda z pewnością daje się we znaki na różne sposoby. W styczniu i lutym mieliśmy do czynienia z wieloma bardzo silnymi wichurami, a nawet liniami szkwału. Tegoroczna zima przyniosła …

Rekordowe pożary szaleją w Europie. Są ofiary śmiertelne

Silne, przeciągające się upały, susza i brak dużych opadów deszczu to zestawienie, które często powoduje pożary. Aktualnie rozszalały się one w południowej części naszego kontynentu, gdzie żywioł trawi między innymi lasy i …