Nad Atlantykiem grasuje potężny niż. Daje porywy przekraczające 200 km/h. Czy wpłynie na pogodę w Polsce?

W tym roku nad Atlantykiem powstaje mnóstwo głębokich niżów, które wdzierają się od czasu do czasu w głąb Europy, a w tym do Polski.

Ostatnio dzieje się to coraz częściej, bowiem mamy do czynienia niemal cały czas z występującymi silnymi podmuchami wiatru. Żaden niż w 2022 roku nie był jednak tak potężny jak ten, który znajduje się obecnie w pobliżu Islandii.

Sytuacja baryczna w poniedziałek, 7 lutego

W centrum tego niżu ciśnienie w poniedziałek wyniosło zaledwie około 926 hPa co jest bardzo niską wartością. Jednak powoli zaczyna słabnąć i się wypełniać.

Jednak i tak dzisiaj (08.02.2022) wartość ciśnienia wynosi blisko 950 hPa. Na skutek dużego zagęszczenia izobar wiatr rozpędza się do ogromnych wartości.

Porywy wiatru w poniedziałek, 7 lutego

Szacuje się, że maksymalnie dawał podmuchy dochodzące do nawet 250 km/h. Dzięki temu, fale sztormowe u wybrzeży Grenlandii oraz Islandii sięgały aż 15 metrów wysokości. Obecnie wiatr jest już słabszy, ale wciąż w porywach dochodzi do 150-170 km/h.

Już w środę (09.01.2022) ten niż dojdzie do Wielkiej Brytanii, gdzie przyniesie sztorm.

Szacowane porywy wiatru w środę, 9 lutego

Wówczas u wybrzeży Szkocji może powiać już znacznie słabiej, bo 110-130 km/h.

Nad Morze Bałtyckie wkroczy dopiero w czwartek (10.02.2022), ale przyniesie dość silne podmuchy jedynie na wybrzeżu. Ponadto będą one osiągać prędkość raptem 50-60 km/h.

.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na tydzień 02-08.10.2023. Więcej opadów i zmienna temperatura

Wraz z końcem września letnia aura dobiegła końca. Na początku października pogoda będzie stawać coraz bardziej jesienna. Będzie coraz chłodniej, ciepłe dni będą coraz rzadziej występować. Pojawi się też więcej opadów deszczu, …

Pogoda na tydzień 18-24.09.2023. Duże wahania temperatury i możliwe burze

W nowym tygodniu czeka nas zmienna pogoda. Wystąpią spore wahania temperatury, a także ulewy i miejscami burze. W najcieplejsze dni lokalnie może być w pobliżu 30oC. W poniedziałek (18.09.2023) rano dużo chmur …

Pogoda na weekend. Nadchodzą zmiany. Pojawi się deszcz, a temperatura spadnie

W weekend czekają nas zmiany w pogodzie. Władzę nad pogodą początkowo przejmie ośrodek niżowy przemieszczający się znad Atlantyku nad Skandynawię, jednak już w niedzielę ponownie zaczniemy dostawać się pod wpływ wyżu, którego …

Pogoda na tydzień 11-17.09.2023. Nadchodzą zmiany. Pojawią się opady i burze

W nadchodzącym tygodniu czekają nas zmiany w pogodzie. Pojawi się nieco więcej chmur i opadów, wystąpią też wahania temperatury. Tylko na początku tygodnia utrzyma się jeszcze pogodna aura i gorąco. W poniedziałek …