Pogoda. Gdzie obecnie jest najcieplej w Europie? Temperatura w tym regionie sięga prawie 20 stopni

Aktualnie nad naszym krajem panuje dość chłodna, ale słoneczna pogoda. Marzec to miesiąc, gdzie w Polsce nierzadko temperatura przekracza w dzień 15-20oC, ale w tym roku jeszcze takich wartości nie było. Jak się okazuje, również w pozostałej części Europy nie panuje zbyt ciepła aura, a gdzieniegdzie ma miejsce silny mróz.

Pogodą na naszym kontynencie kształtuje przede wszystkim wyż znad Bałkanów oraz niże z nad Rosji, Morza Śródziemnego i z pobliża Wielkiej Brytanii. Rozmieszczenie ośrodków barycznych musi się więc jeszcze trochę zmienić, żeby zaczęło napływać cieplejsze powietrze.

Aktualna sytuacja baryczna

Jak na razie najcieplejszym rejonem okazuje się Europa Zachodnia, a zwłaszcza Hiszpania i Portugalia. Tam temperatura maksymalna wynosi około 14-19oC, a więc także poniżej 20oC.

Poza tym ponad termometry powyżej 10oC wskazują jeszcze w Niemczech oraz we Francji, choć nie tak wyraźnie jak na Półwyspie Iberyjskim.

Temperatura powietrza nad Europą w sobotę, 12 marca

Zdecydowanie najchłodniejszym obszarem jest, co nie powinno dziwić Europa Wschodnia. Tam w dzień temperatura sięga co najwyżej 0-3oC, a na zdecydowanym obszarze od -7oC do -3oC. W nocy z kolei temperatura spada tam poniżej -15oC.

Anomalia temperatura powietrza w sobotę, 12 marca

Patrząc na odchylenia od średniej temperatury, to zdecydowanie południe Europy cechuje się ujemną anomalią, a Skandynawią dodatnią. Nasz rejon za to wykazuje się nieznaczną dodatnią odchyłką od normy, ale jedynie w dzień, bowiem w nocy temperatura spada wyraźnie poniżej średnie wieloletniej.

Poza tym opady dotyczą zachodu Europy, a jej centralna i wschodnia część pozostaje nadal sucha. Deszcz padający na zachodzie jest związany z głębokim niżem, który przemieszcza się w okolicach Wysp Brytyjskich oraz Francji.

Rozmieszczenie opadów w sobotę, 12 marca

Dość różnorodnie jest również w kwestii podmuchów wiatru. Na wschodzie i w centrum wciąż wiatr nie daje o sobie zbytnio znać. Z kolei na zachodzie i częściowo na północy obecnie występują wichury, podczas których wiatr rozwija się do sporych prędkości.

Maksymalne podmuchy wiatru w sobotę, 12 marca

Najsilniej wieje w pobliżu wcześniej wspomnianego wyżu, bowiem nawet do 110-120 km/h. Nieco lżejsze porywy, bo rzędu około 70-95 km/h występują u wybrzeży Norwegii. W przeciągu kilku lub kilkunastu godzin obydwie wichury znacznie osłabną.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na tydzień 06-12.03.2023. Przed nami dynamiczna aura ze sporą ilością opadów

W nadchodzącym tygodniu władze nad pogodą będą sprawować ośrodki niżowe, które przyniosą wahania temperatury, dużo opadów różnego rodzaju, lokalne burze, a także silny wiatr. Czeka nas prawdziwa pogodowa mieszanka. W poniedziałek (06.03.2023) …

Pogoda na tydzień 20-26.02.2023. Ciepło, wietrznie i deszczowo. Ochłodzenie możliwe w weekend

W nadchodzącym tygodniu dominować będą ośrodki niżowe, które przyniosą dość wysokie temperatury, ale też częste opady, głównie deszczu oraz silny wiatr. Poniedziałek (20.02.2023) rozpocznie się dominacją chmur. Większe rozpogodzenia tylko na południowym …

Prognoza pogody na tydzień 20-26.03.2023. Ciepło, ale więcej chmur i opadów deszczu

Po ciepłym i pogodnym weekendzie czeka nas również ciepły tydzień, lecz będzie więcej chmur oraz opadów deszczu. Poniedziałek (20.03.2023) z dominacją chmur i przelotnymi opadami deszczu.  Początkowo więcej pogodnego nieba na południowym …

Prognoza pogody na tydzień 27.02-05.03.2023. Chłodne noce i niewiele opadów

W nadchodzącym tygodniu czeka nas przedwiosenna aura z temperaturą wahającą się między 0-5oC oraz opadami różnego rodzaju, których nie będzie ich dużo. Nieco cieplej zrobi się dopiero w drugiej połowie tygodnia. Poniedziałek …