Pogoda. Gdzie obecnie jest najcieplej w Europie? Temperatura w tym regionie sięga prawie 20 stopni

Aktualnie nad naszym krajem panuje dość chłodna, ale słoneczna pogoda. Marzec to miesiąc, gdzie w Polsce nierzadko temperatura przekracza w dzień 15-20oC, ale w tym roku jeszcze takich wartości nie było. Jak się okazuje, również w pozostałej części Europy nie panuje zbyt ciepła aura, a gdzieniegdzie ma miejsce silny mróz.

Pogodą na naszym kontynencie kształtuje przede wszystkim wyż znad Bałkanów oraz niże z nad Rosji, Morza Śródziemnego i z pobliża Wielkiej Brytanii. Rozmieszczenie ośrodków barycznych musi się więc jeszcze trochę zmienić, żeby zaczęło napływać cieplejsze powietrze.

Aktualna sytuacja baryczna

Jak na razie najcieplejszym rejonem okazuje się Europa Zachodnia, a zwłaszcza Hiszpania i Portugalia. Tam temperatura maksymalna wynosi około 14-19oC, a więc także poniżej 20oC.

Poza tym ponad termometry powyżej 10oC wskazują jeszcze w Niemczech oraz we Francji, choć nie tak wyraźnie jak na Półwyspie Iberyjskim.

Temperatura powietrza nad Europą w sobotę, 12 marca

Zdecydowanie najchłodniejszym obszarem jest, co nie powinno dziwić Europa Wschodnia. Tam w dzień temperatura sięga co najwyżej 0-3oC, a na zdecydowanym obszarze od -7oC do -3oC. W nocy z kolei temperatura spada tam poniżej -15oC.

Anomalia temperatura powietrza w sobotę, 12 marca

Patrząc na odchylenia od średniej temperatury, to zdecydowanie południe Europy cechuje się ujemną anomalią, a Skandynawią dodatnią. Nasz rejon za to wykazuje się nieznaczną dodatnią odchyłką od normy, ale jedynie w dzień, bowiem w nocy temperatura spada wyraźnie poniżej średnie wieloletniej.

Poza tym opady dotyczą zachodu Europy, a jej centralna i wschodnia część pozostaje nadal sucha. Deszcz padający na zachodzie jest związany z głębokim niżem, który przemieszcza się w okolicach Wysp Brytyjskich oraz Francji.

Rozmieszczenie opadów w sobotę, 12 marca

Dość różnorodnie jest również w kwestii podmuchów wiatru. Na wschodzie i w centrum wciąż wiatr nie daje o sobie zbytnio znać. Z kolei na zachodzie i częściowo na północy obecnie występują wichury, podczas których wiatr rozwija się do sporych prędkości.

Maksymalne podmuchy wiatru w sobotę, 12 marca

Najsilniej wieje w pobliżu wcześniej wspomnianego wyżu, bowiem nawet do 110-120 km/h. Nieco lżejsze porywy, bo rzędu około 70-95 km/h występują u wybrzeży Norwegii. W przeciągu kilku lub kilkunastu godzin obydwie wichury znacznie osłabną.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

W połowie maja prawdopodobne silne ocieplenie i burze. Temperatura wzrośnie powyżej 25 stopni

Już od dłuższego czasu pogoda w naszym kraju jest dość słoneczna z temperaturą oscylującą zazwyczaj w granicach 17-21oC. Póki co w tym roku nie mieliśmy do czynienia z gorącą aurą, ale wszystko …

Prognoza na piątek i sobotę. Po gorącej i burzowej pogodzie wyraźnie się ochłodzi

Jak na razie możemy cieszyć się naprawdę ciepłą, wręcz gorącą aurą z niemal bezchmurnym niebem. Wszystko jednak zmieni się już w piątek po przejściu frontu atmosferycznego, który przyniesie także miejscami groźne burze. …

W czwartek i piątek pojawią się burze z gradem. Gdzie powinny wystąpić?

Wiosna to czas, kiedy nie tylko wzrasta temperatura i zazwyczaj pojawia się więcej słońca, ale także pojawia się coraz więcej burz. W marcu oraz w kwietniu było ich bardzo mało porównując do …

Prognoza długoterminowa. Do końca miesiąca czeka nas kilka gorących i burzowych dni. Nie zabraknie też ochłodzenia

W najbliższym czasie nad Polską znajdzie się wyż atmosferyczny, który na chwilę zapewni słoneczną i bardzo ciepłą aurę. Jednak już niedługo zbliży się do nas niż, dzięki któremu powstaną korzystne warunki na …