Pył saharyjski zmienił krajobrazy w Europie. Niebo stało się pomarańczowe. Dotrze także do Polski

Od czasu do czasu na skutek silnego wiatru wiejącego z Afryki, nad nasz kontynent dociera pył saharyjski. To zjawisko wystąpiło także kilka dni temu i cały czas się nasila. Sytuacja jest o tyle ciekawe, że napływ pyłu okazuje się na tyle silny, że całkowicie zmienia krajobrazy, choćby w Hiszpanii czy też we Francji.

Jak widać na wielu zdjęciach i filmach, widoki zamieniły się na niemal jak te z Marsa przesłaniając niebo pomarańczową poświatą. Jednak poza ciekawym, niecodziennym widokiem, to zjawisko niekorzystnie wpływa, choćby na podróże lotnicze.

Storm Celia scoops up Saharan dust turning skies yellow in Spain's Costa  Blanca - Olive Press News Spain
Pomarańczowy krajobraz w Hiszpanii. Źródło: The Olive Press

Również malowniczo prezentowały się góry w Szwajcarii na tle nietypowej poświaty. Innymi państwami, które doświadczyły tego zdarzenia są także Portugalia, Niemcy, Włochy oraz Wielka Brytania.

Silny napływ pyłu nad Europę Zachodnią widoczny był na mapach prognostycznych we wtorek oraz w środę. Co ciekawe już w czwartek (17.03.2022) sięgnie on także naszego kraju.

Prognoza transportu pyłu saharyjskiego do Europy i Polski, 16 marca 2022
Napływ pyłu saharyjskiego w środę. Źródło: ZAMG przez dobrapogoda.pl

Z początku wkroczy na zachodnie rejony, a z biegiem godzin zacznie sięgać również centralne obszary Polski. Co prawda widoki nie będą tak spektakularne jak z Półwyspu Iberyjskiego, ale jego obecność będzie dobrze widoczna.

Pomarańczowe niebo nad Europą, prognoza pyłu saharyjskiego 18 marca 2022
Napływ pyłu saharyjskiego w nocy z czwartku na piątek. Źródło: ZAMG przez dobrapogoda.pl

Pył będzie osiadać on na ziemię, czy też co najbardziej zauważalne na samochody. Sprawi on także, że niebo okaże się bardziej matowe i zmieni swój kolor, choć ciężko stwierdzić jak bardzo stanie się ono pomarańczowe.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Nadchodzi znaczne pogorszenie pogody. Deszcz spadnie prawie wszędzie

W ostatnich dniach tygodnia pogodę w kraju będzie kształtował pofalowany front związany z ośrodkiem niżowym wędrującym nad północną częścią kontynentu. Zarówno za frontem, jak i przed nim napływać będzie zasobne w wilgoć …

Zmiany w pogodzie. W drugiej połowie tygodnia pierwszy powiew zimy

W drugiej połowie tygodnia dominujący wpływ na pogodę w kraju będą miały wpływ dwa układy baryczne. Wyż znad północnej i północno wschodniej części kraju, a także ośrodek niżowy znad wschodniej części kraju. …

Pogoda. Weekend ze śnieżycami na północy kraju. Niewykluczone również burze

Zgodnie z naszymi prognozami do kraju nadeszło duże ochłodzenie. Temperatura spadła w większej części kraju w pobliże 0oC. Dodatkowo na północy, wschodzie oraz południu pojawiły się opady śniegu. Weekend większych bez zamian …

Prognoza pogody na tydzień 31.10-06.11.2022. Nadchodzi ochłodzenie i więcej opadów deszczu

Po wyjątkowo ciepłym końcu października na początku listopada czekają nas zmiany w pogodzie. Wyraźnie się ochłodzi, lecz opadów nadal będzie niewiele. Dopiero końcówka nowego tygodnia przyniesie częstsze opady deszczu w naszym kraju. …