Pył saharyjski zmienił krajobrazy w Europie. Niebo stało się pomarańczowe. Dotrze także do Polski

Od czasu do czasu na skutek silnego wiatru wiejącego z Afryki, nad nasz kontynent dociera pył saharyjski. To zjawisko wystąpiło także kilka dni temu i cały czas się nasila. Sytuacja jest o tyle ciekawe, że napływ pyłu okazuje się na tyle silny, że całkowicie zmienia krajobrazy, choćby w Hiszpanii czy też we Francji.

Jak widać na wielu zdjęciach i filmach, widoki zamieniły się na niemal jak te z Marsa przesłaniając niebo pomarańczową poświatą. Jednak poza ciekawym, niecodziennym widokiem, to zjawisko niekorzystnie wpływa, choćby na podróże lotnicze.

Storm Celia scoops up Saharan dust turning skies yellow in Spain's Costa  Blanca - Olive Press News Spain
Pomarańczowy krajobraz w Hiszpanii. Źródło: The Olive Press

Również malowniczo prezentowały się góry w Szwajcarii na tle nietypowej poświaty. Innymi państwami, które doświadczyły tego zdarzenia są także Portugalia, Niemcy, Włochy oraz Wielka Brytania.

Silny napływ pyłu nad Europę Zachodnią widoczny był na mapach prognostycznych we wtorek oraz w środę. Co ciekawe już w czwartek (17.03.2022) sięgnie on także naszego kraju.

Prognoza transportu pyłu saharyjskiego do Europy i Polski, 16 marca 2022
Napływ pyłu saharyjskiego w środę. Źródło: ZAMG przez dobrapogoda.pl

Z początku wkroczy na zachodnie rejony, a z biegiem godzin zacznie sięgać również centralne obszary Polski. Co prawda widoki nie będą tak spektakularne jak z Półwyspu Iberyjskiego, ale jego obecność będzie dobrze widoczna.

Pomarańczowe niebo nad Europą, prognoza pyłu saharyjskiego 18 marca 2022
Napływ pyłu saharyjskiego w nocy z czwartku na piątek. Źródło: ZAMG przez dobrapogoda.pl

Pył będzie osiadać on na ziemię, czy też co najbardziej zauważalne na samochody. Sprawi on także, że niebo okaże się bardziej matowe i zmieni swój kolor, choć ciężko stwierdzić jak bardzo stanie się ono pomarańczowe.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Prognoza długoterminowa. Do końca miesiąca czeka nas kilka gorących i burzowych dni. Nie zabraknie też ochłodzenia

W najbliższym czasie nad Polską znajdzie się wyż atmosferyczny, który na chwilę zapewni słoneczną i bardzo ciepłą aurę. Jednak już niedługo zbliży się do nas niż, dzięki któremu powstaną korzystne warunki na …

W najbliższych godzinach będzie się ocieplać. Temperatura wzrośnie do nawet 28 stopni i pojawią się burze

Obecnie w naszym kraju panuje dość ciepła i słoneczna pogoda. Taką stabilna aurę zapewnia wyż atmosferyczny, którego centrum znajduje się obecnie w pobliżu Polski. W najbliższych godzinach rozmieszczenie układów barycznych zmieni się …

Prognoza pogody na tydzień 09-15.05.2022. Przed nami silne ocieplenie i gwałtowne burze

Nowy tydzień przyniesie zróżnicowaną aurą. Będą zarówno dni słoneczne, jak i deszczowe, chłodne oraz ciepłe, a lokalnie może być gorąco. W najbliższych dniach będzie dużo słońca i ciepło, jednak już końcówka tygodnia …

Prognoza na weekend. Po przejściu burz czeka nas chłodna i dość deszczowa pogoda

Jak już wcześniej wspominaliśmy w nocy z piątku na sobotę (20/21.05.2022) nad naszym krajem przejdzie niż baryczny wraz z frontami, który przyniesie groźne zjawiska burzowe. W weekend ów niż będzie w dalszym …