Pył saharyjski zmienił krajobrazy w Europie. Niebo stało się pomarańczowe. Dotrze także do Polski

Od czasu do czasu na skutek silnego wiatru wiejącego z Afryki, nad nasz kontynent dociera pył saharyjski. To zjawisko wystąpiło także kilka dni temu i cały czas się nasila. Sytuacja jest o tyle ciekawe, że napływ pyłu okazuje się na tyle silny, że całkowicie zmienia krajobrazy, choćby w Hiszpanii czy też we Francji.

Jak widać na wielu zdjęciach i filmach, widoki zamieniły się na niemal jak te z Marsa przesłaniając niebo pomarańczową poświatą. Jednak poza ciekawym, niecodziennym widokiem, to zjawisko niekorzystnie wpływa, choćby na podróże lotnicze.

Storm Celia scoops up Saharan dust turning skies yellow in Spain's Costa  Blanca - Olive Press News Spain
Pomarańczowy krajobraz w Hiszpanii. Źródło: The Olive Press

Również malowniczo prezentowały się góry w Szwajcarii na tle nietypowej poświaty. Innymi państwami, które doświadczyły tego zdarzenia są także Portugalia, Niemcy, Włochy oraz Wielka Brytania.

Silny napływ pyłu nad Europę Zachodnią widoczny był na mapach prognostycznych we wtorek oraz w środę. Co ciekawe już w czwartek (17.03.2022) sięgnie on także naszego kraju.

Prognoza transportu pyłu saharyjskiego do Europy i Polski, 16 marca 2022
Napływ pyłu saharyjskiego w środę. Źródło: ZAMG przez dobrapogoda.pl

Z początku wkroczy na zachodnie rejony, a z biegiem godzin zacznie sięgać również centralne obszary Polski. Co prawda widoki nie będą tak spektakularne jak z Półwyspu Iberyjskiego, ale jego obecność będzie dobrze widoczna.

Pomarańczowe niebo nad Europą, prognoza pyłu saharyjskiego 18 marca 2022
Napływ pyłu saharyjskiego w nocy z czwartku na piątek. Źródło: ZAMG przez dobrapogoda.pl

Pył będzie osiadać on na ziemię, czy też co najbardziej zauważalne na samochody. Sprawi on także, że niebo okaże się bardziej matowe i zmieni swój kolor, choć ciężko stwierdzić jak bardzo stanie się ono pomarańczowe.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na tydzień 06-12.03.2023. Przed nami dynamiczna aura ze sporą ilością opadów

W nadchodzącym tygodniu władze nad pogodą będą sprawować ośrodki niżowe, które przyniosą wahania temperatury, dużo opadów różnego rodzaju, lokalne burze, a także silny wiatr. Czeka nas prawdziwa pogodowa mieszanka. W poniedziałek (06.03.2023) …

Pogoda na weekend. Ciepło i na ogół słonecznie. Tylko lokalnie możliwy przelotny deszcz

W weekend obszar kraju znajdzie się pomiędzy wyżem znad Wschodniej Europy a wielocentrycznym niżem znad północnej i zachodniej części kontynentu. Nad regionami zachodnimi i północnymi będą zaznaczać się fronty związane ze wspomnianym …

Pogoda na tydzień 20-26.02.2023. Ciepło, wietrznie i deszczowo. Ochłodzenie możliwe w weekend

W nadchodzącym tygodniu dominować będą ośrodki niżowe, które przyniosą dość wysokie temperatury, ale też częste opady, głównie deszczu oraz silny wiatr. Poniedziałek (20.02.2023) rozpocznie się dominacją chmur. Większe rozpogodzenia tylko na południowym …

Przed nami znaczne pogorszenie pogody. Wystąpią śnieżyce i ulewy. Powieje również silny wiatr

Obszar kraju dostał się obecnie pod wpływ głębokiego ośrodka niżowego, który wędruje nad Skandynawią. Nad Polską przemieszcza się chłodny front z nim związany, który przynosi opady różnego rodzaju i lokalne burze. W …